5 Liranın Değeri

5 Liranın Değeri
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 13.373 kez okundu.

Adım Elif, gecenin bir vakti Kadıköy Rıhtımdan Üsküdar’a gitmek için 12A otobüsünün nereden kalktığını sormak için yoldan birini çevirdim. Saat 12’ye çeyrek vardı. “12A’ya nereden binebilirim” diye sordum.

24-25 yaşlarında bir gençti kendisi dış görünüşünden de çekindim açıkçası sorarken bana döndü ve…

“Üsküdar’a mı gideceksin bu saatte otobüse binme saat çok geç oldu belki kalkmıştır bile paran var mı ” dedi. Neden bilmiyorum cebimde param olmasına rağmen o anın tedirginliği ve telaşı ile “yok” dedim.

Çantasını kurcaladı. “Burada bekle hemen para bozdurup geleceğim” dedi. Hiç beklemiyordum çok şaşırdım. “Hayır gerek yok çok teşekkür ederim” dedim. Çok mahcup olmuştum. Üstelik param da vardi. Israrla teşekkür edip fikrinden vazgeçirmeye çalıştım .

“KIZIM BEŞ LİRAYLA NE BEN FAKİRLEŞİRİM NE DE SEN ZENGİN OLURSUN. ŞU SAATTE BAŞINA BİR ŞEY GELMESİN ŞURADAN BİN HIZLICA GİT ÜSKÜDAR’A” dedi. Girdik bir kahve dükkanına 20 tl bozdurdu. Parayı alırken çok mahcup oldum çok teşekkür ettim ve elimde 5 lira tarif ettiği yere doğru gittim.

O an yürürken aklıma Türkiye’deki kadın cinayetleri, tecavüzler, ÖZGECAN… Bir anda bunlar geçti kafamdan. Sonra birkaç saniye önce yaşadığım olayı düşündüm.

İşte kadına sahip çıkmak bu kadar kolay. Bunu yapmak bu kadar zor mu diye sordum kendime. HERKES DE SORSUN KENDİNE BUNU YAPABİLMEK BU KADAR ZOR MU?!

İnsan olabilmek vicdan sahibi olabilmek birazcık ince düşünebilmek değeri iste bu kadar. “


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git