6.8 Büyüklüğünde Deprem Oldu

6.8 Büyüklüğünde Deprem Oldu
3 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.249 kez okundu.

SON DAKİKA! 6.8 büyüklüğünde deprem oldu…

Güney Amerika ülkesinin Paraguay sınırına yakın noktasını sarsan deprem, yerin 557 kilometre altında gerçekleşti. Güney Amerika ülkesi Bolivya, 6.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), sarsıntının merkez üssünü Paraguay sınırınayakın konumdaki Tarija olarak veriyor.

Yerin 557 kilometre altında gerçekleşen sarsıntı, Arjantin, Paraguay ve Şili’de de hissedildi.

Depremlerin önemli bir bölümü yeryüzünden yaklaşık 12km derinliklere kadar uzanan elastik kısımda üst kabuk içinde meydana gelmektedir. Bu derinlikten daha derinliklerde sıcaklık 400 derecenin üzerinde olduğu için yerdeğiştirme hareketi depremsiz, krip denilen yavaş plastik şekil değiştirme enerjisi şeklinde yutulur.

Buna karşılık elastik üst kısımda ise her yıl birkaç cm’lik yerdeğiştirme yüzyıllarca birikerek birkaç metre birden büyük bir depremle meydana gelmektedir. Depremler sırasında ilk kırılma başlangıcının bu elastik alan sınırında meydana geldiği anlaşılmaktadır.

Deprem yer içinde fay olarak adlandırılan kırıklar üzerinde biriken biçim değiştirme enerjisinin aniden boşalması sonucunda meydana gelen yerdeğiştirme hareketinin neden olduğu karmaşık elastik dalga hareketleridir. Bu yerdeğiştirme miktarı depremin büyüklüğü ile doğru orantılı olup özellikle sığ depremlerde belli bir büyüklükten sonra faylanma ile ilgili kırıklar yeryüzünde görülmektedir.

Normal faylanma genelde yerkabuğunun yatay çekme kuvveti sonucu oluşur. Ters faylanma basınç kuvveti sonucu oluşur. Yatay sıyırmalı faylanmada, bloklar birbirlerine nazaran yatay hareket yaparlar. Yatay faylanma hareketinin sağ veya sol atımlı olduğu faya üsten bakılarak anlaşılabilir. Üstten bakıldığında, relatif yerdeğiştirme sağa doğru ise sağ atılımlı, sola doğru ise sol atılımlı olarak adlandırılır.

Normal faylanma arasındaki blok çökerse buna “Graben” (çöküntü) denir. İki ayrı normal faylanma arasında bir yükselti bloğu kalırsa buna “Horst” (yükselti) denir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git