Alışveriş Hastalığını Yenmenin Yolları

Alışveriş Hastalığını Yenmenin Yolları
27 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.316 kez okundu.

Her ne kadar renkli ve güzel bir hayata sahip olsanız da, belli başlı alışkanlıklar gerek ekonomik olarak, gerek zaman kaybetme anlamında sizi zorlayabilir ve bu tarz alışkanlıklarınızın önünü almanız gerekebilir. İşte bu tür durumlarda muhakkak ki söz konusu sorunları atlatmak gerekecektir. Özellikle de kadınlar için öne çıkan en önemli ve en göze batan konu alışveriş hastalığı ile ilgilidir. Çünkü böylesine bir hastalığın varlığı telaffuz edilmese de bilinir ve hastalık oldukça da yaygındır. Gerekli olmayan ürünlerin satın alınması, sırf indirim ya da taksit olmasından dolayı ihtiyaç olmayan eşyaları satın almak gibi konular dikkat çekerken, aynı zamanda farklı sebeplerle de gerekesinim dışı alışveriş yapma konusu göze batmaktadır. Tüm bu sorunlardan kurtularak yalnızca ihtiyaçlar doğrultusunda ara harcama konusu öğrenilmelidir.

Alışveriş dendiği zaman ilk olarak akla kadınların aldıkları kıyafetler, çantalar ve ayakkabılar gibi bir takım ürünler gelir. Cazibesi olan, fiyatı uygun olan ya da her yönden ilgi gören pek çok seçenek kadınlar tarafından tercih edilir. Ancak iyi bilinir ki bu tür harcamaların çoğu gerekli olmadığı halde yapılır. Kimi zaman sırf cepte biraz fazla para var diye, kimi zaman da indirim ya da kampanyaları kaçırmamak için bu tür hamlelerin gerçekleştirildiği görülebilir. Alışveriş hastalığından kurtulmak için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekecektir.

Onimomania Rahatsızlığından Kurtulun

Oniomania adı verilen ve can sıkıntısını giderip üzüntüyü geçiştirme amacı ile sıkça yapılan aşırı alışveriş hastalığını yenmek için şunlara dikkat edilmelidir;

– Kişinin ihtiyacına göre alışveriş yapması durumu oldukça önemlidir. İşte bu nedenle de kadınların kendilerini ölçüp tartması gerekir. Herhangi bir ihtiyacın olup olmadığı, o an neden alışveriş yapmak istendiği gibi konular beyinde irdelenmelidir. Bu irdelemenin ardından zaten kişinin kendini fark edeceği, ciddi anlamda alışveriş hastası olup olmayacağı ortaya çıkacaktır. Unutmayın, ihtiyaç ile lüks karıştırılmamalı, “o olmazsa hayatım doğrudan kötü olarak etkilen” hissi farklı yerlere çekilmemelidir.

– Hafta sonları AVM gezilmemesi, vitrinlerin önünden sürekli olarak geçilmemesi, sizi cezbedebilecek alanlarda fazla bulunulmaması alış veriş yapmamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle de mağazalardan, vitrinlerden, AVM’lerden ve hatta alış veriş sitelerinden uzak durulmalıdır. Eğer satış yapan bir nokta ile temas edilmezse, alış da mümkün olmayacaktır. Para cepte kalacak, gereksiz bir ürün ya da eşya alınmayacaktır.

– Kredi kartı kullanmamak günümüzün en doğru hamleleri ve tercihleri arasındadır. Çünkü kredi kartları kişinin borçlandırılmasına neden olur. Pratik olarak düşünüldüğünde, cepte para olmadığı zaman bankadan alınan borç para ile alışveriş yapmak anlamına gelen kredi kartı kullanımı, bu nedenle fazlası ile tehlikelidir. Sanki para harcanmıyormuş hissi verdiği için kart kullanımının tehlikeli olduğu söylenebilir. En güzeli kredi kartı kullanmamak, ihtiyaç olmadan kredi çekmemektir.

– Gerektiğinden fazla para taşımamak da alış veriş işlemlerini frenler. İnsanlar ellerinde olanı harcamaya meyilli olduklarından dolayı bu tarz sıkıntılar ile karşılaşırlarken, eğer yanınızda fazla para yok ise harcama imkanı da daralacağından gereksiz alış veriş yapılmayacaktır.

– Eğer borç para almak gibi bir alışkanlık sahibi iseniz bu da sizi alış veriş batağına sürükler. Bunun yerine cepte ya da banka kartında para kalmadığı zaman zorunlu değilseniz borç istememeniz ekonomik olarak sizi ferahlatacaktır. Hazır para harcarken güzel, öderken kötü olduğu için bu alışkanlıktan sıyrılmak ciddi anlamda kişileri gereksiz alış veriş eylemlerinden alı koyacaktır. Bu şekilde hayatın daha güzel ve daha yaşanabilir olduğunu da fark etmeniz olasıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git