Altı Yıl

Altı Yıl
16 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 3.783 kez okundu.

Sekiz yıldır evliyim, eşim altı yıla yakındır bana elini bile sürmedi. Doktora gidelim diyorum kabul etmiyor, çok çaresizim.

Ben 31 yaşında yurtdışında doğmuş ve yaşayan eğitimli biriyim. Bundan sekiz sene önce yedi yıl flört ettiğim kişiyle severek evlendik. O da benim gibi burada doğmuş ve eğitimli. O da 31 yaşında. Sekiz yıllık evliyim ama altı yıla yakındır ilişkiye girmiyoruz. Yani eşim bana altı yıldır elini sürmedi. Beni öpmüyor bile…

İlk başta üzerine gitmedim. “Erkektir, gururludur” dedim, bekledim. Sonra “Sağlık sorunundan mı?” diye sordum. “Bir şey yok” dedi. Aslında Akdeniz ateşi hastalığı var, ona bağladım ama o “değil”, diyor…

Kötü huyu olmayan biri. Sigarası, alkolü yok sadece hastalığından dolayı devamlı ilaç kullanıyor. Sonra gece geç gelmeleri başladı. Kaç kez uyardım, “Çalışıyorsun, dinlenmen, gerekli” diyorum; hak veriyor ama vazgeçmiyor. Onu sabahlara kadar bekliyorum, bir-iki saat uykuyla işe gidiyorum.

Titizlik hastalığı var bende. Evimi iki, üç kez sildiğim oluyor. Yalnız kaldığımda okuduğum kitabın sayısını bilmiyorum. Annesine durumumuzu söyledim, “Karı-koca arasına girilmez” dedi. Ben de “Torun istiyorsunuz ama, böyle nasıl olacak?” diye sordum.

Annesinden ümitliydim doktora gitmesi için ikna eder diye ama yardımcı olmadı. Altı yıldır eşime sadık kaldım. Yeter ki o kırılmasın, diye sustum. “Terapiste beraber gidelim ya da evliliğimize son verelim, ayrılalım” diyorum. Hiçbir şeyi kabul etmiyor. “Bir sevdiğin varsa söyle, bir şey demeyeceğim, her şey insanlar için” diyorum, “Yok” diyor.

Ben artık ne düşüneceğimi, nasıl davranacağımı bilemiyorum. “Başka bir kadın olsa, çoktan beni kapıya koyardı” diyor. “Sen hâlâ bir çözüm arıyorsun. Benim vicdanım hiç rahat değil sana karşı” diyor. “Açık konuş” diyorum, susuyor.

Aileme bir şey demedim, ama artık gizleyemeyeceğim. Derdimi anlatmak çok zor aslında… Bazen diyorum ki, çocuğum olsaydı altı yaşında olacaktı, sorunum da 6 yaşında.

“Bunca yıl niye bekledin?” diyenler olabilir, ama ben eşimi çok sevdim. Doktora gidiyorum, “Eşin gelmeli” diyor. Eşimse “Benim bir şeyim yok. Sadece benden sana koca olmaz” diyor.

Sorunun oldukça önemli sevgili kızım, evlilik iki insanın ruhen ve bedenen anlaşması, yakınlaşması, evlilik birliği içinde cinsel olarak da uyum sağlaması amacıyla kurulmuştur. İnsanın evli olup da cinsel yaşamdan uzak kalması başta psikolojik olmak üzere türlü sağlık sorunları yaratır. Senin bu aşırı temizlik takıntın da muhtemelen bundan kaynaklanıyordur.

Bu durumda çocuğun olamaması da elbette seni üzüyordur. Eşinin ya gerçekten bir sağlık sorunu var ki; bilemiyorum, bu Akdeniz ateşi için aldığı ilaçların yan etkileri arasında iktidarsızlık ya da Libido eksikliği de var mıdır? Çünkü bazı ilaçlarda böyle bir yan etki görülebiliyor. Ya da üzgünüm ama, vicdan azabından söz ettiği, gece geç geldiği düşünülürse, bir başkası da olabilir hayatında.

Ancak senden vazgeçmek de istemediğine göre, ilk olasılık daha kuvvetli görünüyor. Dediğin gibi bir erkek olarak durumunu gurur meselesi yapıyor belki de. Bu durumda doktora sen danışacaksın, aldığı ilaçları götürüp göstereceksin, belki bir yardımları olabilir. Ya da artık daha fazla katlanamayacağını düşünüyorsan, ayrılacaksın.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git