Ananas Kabuğunun İnanılmaz Faydaları

Ananas Kabuğunun İnanılmaz Faydaları
15 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.052 kez okundu.

Ananas, “bromeliad” ailesindeki yenilebilen birkaç meyveden birisidir. Bu özel meyve birçok meyvenin sağlayacağı faydadan daha fazlasını sağlamaktadır.

Ancak kabuğu da dahil olmak üzere ananasın her şeyinden faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Yazımızı okuyarak bunlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ananasın Besin Değeri

Ananas, C vitamini ve manganez açısından zengindir. Aynı zamanda bir enzim olan bromelain ve lif içermektedir. Manganez, bedeninizin savunma sistemini güçlendiren önemli bir antioksidandır.

Ananas aynı zamanda enerji üretimi için oldukça faydalı olan B vitamini ve tiamin içermektedir. Bu harika meyve diyet yapanlar için harikadır çünkü hiç kolesterolü, yağı olmadığı gibi sodyum içeriği açısından da düşüktür.

Bir bardak ananas suyu ise sadece 82 kalori içerir.

Ananasın Faydaları

İltihaplanma Karşıtıdır

Bromelain sadece ananas tarafından elde edilebilinmektedir. Bromelain en fazla meyvenin orta kısmında bulunur ancak meyvenin tamamında da bulunmaktadır. Sahip olduğu iltihaplanma karşıtı özellikleri sayesinde bromelain spor sakatlanmaları tedavi eder ve ağrıları hafifletir.

Kanser Karşıtıdır

Bromelain kansere karşı oldukça başarılı bir koruma sağlar. Ananas, kemoterapi ile beraber birleşerek, kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Aynı zamanda sizi prostat ve kolon kanserinden koruyan betakaroten açısından zengindir.

Kalbiniz için Faydalıdır

C vitamini kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Finlandiya’da yapılan araştırmalara göre bedende bol miktarda C vitamini bulunması koroner kalp rahatsızlıklarını önlemede yardımcı olur.

Kataraktı Önler

C vitamini aynı zamanda görme kabiliyetinizi korumak için de önemli bir role sahiptir. Bol miktarda C vitamini tüketimi katarakt riskini de azaltmaktadır.

Doğurganlığı Arttırır

Ananasın içinde C vitamini, bakır, betakaroten, folik asit ve çinko da dahil olmak üzere sayısız mineral ve vitamin içermektedir. Bunların çoğu hem kadınlarda hem erkeklerde doğurganlığı arttırmaya yardımcı olur.

Harika Ananas Suyu Tarifi

Malzemeler

  • 1 litre filtrelenmiş su
  • Kabuğu ile birlikte 1 ananas
  • Tatlandırmak için tatlandırıcı

Nasıl Hazırlanır ve Kullanılır?

İlk olarak ananas kabuklarını iyice yıkayınız. Ananası soyun ve kabuğunu, meyveden ayırın.

Kabuğu biraz posa ile birlikte kaynatın. Soğumaya bıraktıktan sonra bir litre su ile karıştırın ve tatlandırmak için biraz tatlandırıcı ekleyin.

Meyve suyunu süzdükten sonra dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git