Anksiyete, Depresyon ve Kalp Krizi Riskini Azaltan Magnezyum İçeren 15 Gıda

Anksiyete, Depresyon ve Kalp Krizi Riskini Azaltan Magnezyum İçeren 15 Gıda
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.008 kez okundu.

Eğer sıklıkla odaklanma konusunda sorunlar yaşıyorsanız ve yorgun ve bitkin hissediyorsanız bedeninizde magnezyum eksikliği vardır. Magnezyum eksikliği dünya çapındaki milyonlarca insan için büyük bir sorundur. Genellikle kötü beslenme ve hazır, kızartılmış ve işlenmiş gıdaları çok sık tüketmekten kaynaklanmaktadır.

20. yüzyılın başında insanların beslenme alışkanlıkları magnezyum açısından zengin besinlerle doluydu ve magnezyum eksikliği bu kadar yaygın değildi. Ancak günümüzde tükettiğimiz gıdalardan nadiren magnezyum alabiliyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin günlük olarak 400-420 mg magnezyum, kadınların ise günlük olarak 310-320 mg magnezyum tüketmesi gerekmektedir.

Genel olarak batılı beslenme alışkanlıkları magnezyum açısından yüksek içeriğe sahip değildir. Bu gibi beslenme alışkanlıkları basit karbonhidratlar, rafine edilmiş şeker ve işlenmiş gıdaları içermektedir ancak besleyici ve sağlıklı gıdalar açısından noksandır. Magnezyum sağlığımız için en önemli besinlerden birisidir. Kaslarımızın çalışmalarını sağlar, sinirlerimizi yatıştırır ve kalp ritmimizi dengeler. Çok çeşitli sebzelerde bulunabilir ve eğer çok fazlasını sindirsek bile herhangi bir zarar vermiyor. Gıdalar aracılığıyla magnezyum alabilmek için antibiyotik, idrar söktürücü ilaç ve alkol kullanmamanız gerekiyor çünkü bunlar bu mineralin beden tarafından emilimini %30-40 azaltmaktadır. En iyi sonuçlar için, bedeninizin magnezyum ihtiyacını doğru bir şekilde belirleyecek olan bir doktor ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer magnezyum eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, tohum veya fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllı gibi gıdaları beslenmenize dahil etmeniz gerekmektedir. İşte magnezyum açısından zengin ve doğal kaynaklar:

 • Ispanak
 • Fasulye
 • Kişniş
 • Fesleğen
 • Badem
 • Kabak çekirdeği
 • İncir
 • Fıstık ezmesi
 • Muz
 • Avokado
 • Yoğurt
 • Kakao ve bitter çikolata
 • Kaju

En iyi sonuçlar için en kaliteli organik gıdaları tüketmeniz önerilmektedir.

Ancak magnezyum açısından en kaliteli organik gıdaları tüketiyor olsanız bile yine de magnezyum eksikliği yaşama ihtimaliniz vardır. Bunun sebebi dünyadaki toprakların çoğu mineral eksikliği yaşamaktadır, bu yüzden bu gibi topraklarda yetişen sebzelerde çok az magnezyum bulunabilir. Bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz en iyi şey beslenmenize magnezyum açısından zengin besinleri dahil etmek ve takviye kullanmanızdır. Bedeninizdeki magnezyum seviyelerini dengelemek kolay bir iş değildir ancak optimal magnezyum tüketimi için doktorunuz size yardımcı olabilecektir.

Yapılan son araştırmalara göre magnezyum bedendeki kalsiyum, D vitamini ve K2 vitamini ile birlikte çalışmaktadır. Bedeninizde magnezyum ve kalsiyum eksikliğinizin olması kemik erimesine ve ciddi kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir ve bu yüzden her bir minerali dengelemeniz gerekmektedir. Burada önemli olan düzgün bir şekilde bu mineralleri içeren besinleri tüketmeniz, magnezyum takviyesi almanız ve aynı zamanda multivitamin kullanmaktır. En iyi magnezyum kaynakları ise magnezyum klorür, magnezyum sitrat ve magnezyum glisinattır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git