Ayrılığa Meydan Okuyun!

Ayrılığa Meydan Okuyun!
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.196 kez okundu.

Günümüzde ayrılık her üç ilişkiden birinin kaderi olarak karşımıza çıkıyor. İlişkilerin bitmesinin altında yatan ve en çok görülen nedenlerden biri partnerinize olan duygularınızın bitmesi ya da ilişkide sanki boğuluyormuş gibi hissetmenizdir.

Bazen ilişkiler ve hissedilen duygularda değişiklik olabilir.

Bazen ilişkilerin bitme nedeni kişilerin yaşamlarında meydana gelen büyük değişimlerde olabilir. Örneğin bir çocuk sahip olmak. Çiftlerin bazıları için ise gelecek planlarının bulunmaması veya ilişkinin git gide monotonlaşması da ilişkilerinin bitmesine neden olabilmektedir. Ancak pek çok ilişkinin ortak kaderi ise ilişkide iletişim eksikliği ve tarafların farklı bakış açılarına sebep olması nedeni ile bitmektir.

Ayrılığa meydan okuma yöntemleri

Terk edilen taraf sizseniz,

Öncelikle terk edilen sizseniz bilmeniz gereken şey terk edilenin ayrılık sürecini çok daha ağır yaşadığıdır. Şok hissi bir tarafa yarıca ilişkinin bitmiş olması terk edilen kişinin kendisine olan güveninin sarsılmasına ve çok kırılgan bir ruha haline girmesine sebep olabilir.

Krizle baş etmek; Yaşanan ayrılıkların ardından yas tutmak ve acı çekmek oldukça doğaldır. Sanki her şey yolundaymış gibi davranmaktan vazgeçin ve dilediğinizce ağlayarak yasınızı tutun. Ayrılık döneminde aile ve arkadaş gibi sizi seven kişilerin desteklerini geri çevirmemeye özen gösterin çünkü onlara krizle başa çıkma konusunda çok ihtiyaç duyacaksınız.

Sürekli mahkeme yapmayın; Her ne olduysa oldu, ne yaşandıysa yaşandı. Sizi terk eden erkek arkadaşınız adına yaptığını hafifletici veya onu haklı çıkaran bahaneler yaratmaya çalışmaktan vazgeçin. Ayrıca ona karşı kin beslemekten ve ondan nefret etmekten de kaçının. Kendi hatalarınızı düşünmekten ya da aslında böyle yapmasaydım ayrılmaz mıydık gibi gereksiz muhakemelerden uzak durun. Onunla geçirdiğiniz güzel hatıraları anımsayın. Mümkün olduğunca aklınızı arındırmaya ve yaşantınıza devam etmeye özen gösterin.

Yeni uğraşlar bulun; Kendinizi dünyadan soyutlamanın size hiçbir yararı yok. Bunun yerine sevdiğiniz arkadaşlarınız ile programlar yapın. Spor aktiviteleri, sanat ve kültürel programlar, yeni filmler izlemek ya da yeni restoranlara gitmek gibi farklı aktiviteler deneyin. Mümkün olduğunca yeni insanlar ilet tanışın ve yeni arkadaşlıklar edinin.

Onunla yüzleşmek; Eski sevgilinizi yeniden görebilirsiniz fakat bunu sizin üzeceği düşüncesindeyseniz bundan kesinlikle uzak durum. Eski sevgili ile yeni arkadaş olmak oldukça tehlikeli bir durumdur ve muhtemelen sizin yaşantınıza devam etmenizi zorlaştıracaktır. Ancak kendinizi hazır hissediyorsanız, flört etmeye yalnızca eğlence olsun diye bile olsa yeniden başlayın. Bu yeni ilişkiniz uzun soluklu olmasa dahi kendinize olan güveninizi geri kazanmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize imkân sağlayacaktır.

Profesyonel yardım almaktan kaçınmayın; Şayet ayrılığın ardından kendinizi depresyona giriyormuş gibi hissediyorsanız ya da yaşadığınız acının sizi ele geçirdiğini düşünüyorsanız en iyi yol kuşkusuz ki profesyonel bir yardım almaktır. Bu nedenle yaşadığınız ayrılık acısı içinden çıkılmaz bir hal aldıysa bir uzmana gitmekten kaçınmayın.

Terk eden taraf sizseniz;

Şayet ayrılık kararını vererek bu kararınızı sevgiliniz ile paylaştıysanız, ilk başlarda kendinizi hafiflemiş ve rahatlamış hissedebilirsiniz. Ancak zaman geçtikçe ayrıldığınız gerçeğini çok daha iyi kavramaya başlayacaksınız.

Suçluluk psikolojisine girmeyin; Sevgilinizden ayrılmanızdan bir süre sonra bu kararınızdan vazgeçme ihtiyacı hissedebilirsiniz. İlişkinizin yürümesinin sebebinin kendiniz olduğunu düşünebilir ve ilişkiniz adına daha çok çaba sarf etmediğiniz için kendinizi suçlamaya başlayabilirsiniz. Ancak bunu kesinlikle yapmamalısınız. Unutmayın ayrılık kararına iyice düşündükten sonra ve uzun sürede vardınız. Bu nedenle doğru kararı vermiş olduğunuz konusunda kendinize güven duymalı ve kendinizi kontrol etmeye çalışmalısınız. Şayet ortak çocuklarınız bulunuyorsa, kendinize daima tartışan ve kavga eden bir çift ebeveyndense ayrı ancak mutlu anne – babaya sahip olmalarının onlar adına da daha iyi ve sağlıklı olduğunu anlatın.

Kendinize zaman tanıyın; Kendinizi karşınıza ilk çıkan kişinin kollarına atmayın. Kuşkusuz ki ilişkiniz zaten yeni biriyle tanıştığınız için bittiyse durum farklı. Hayatınıza yeni giren kişiyle veya yeni sevgili adayınız ile aranıza biraz mesafe koymaya çalışın ve mümkün olduğuna ona çabucak bağlanmaktan uzak durun.

Kendinizi tanıyın; Onun neden doğru kişi olmadığını, yaşadığınız sorun ve anlaşmazlıkların ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını düşünün. Bu soruları cevaplamanız söz konusu hataları tekrar etmenizi engelleyecektir. Bu sayede bir ilişkide gerçekten ne beklediğinizin cevaplarını öğrenebilir ve yeni ilişkilerinizde bu cevapları kendinize referans edinebilirsiniz.

Eski sevgiliniz ile baş etmek; Bu durum aslında ne istediğiniz ile bağlantılıdır. Eski sevgilinizin sizden ne beklediği ve sizin eski sevgilinizden neler beklediğinizi bilmeniz önem taşır. Şayet ortak çocuklarınız bulunuyorsa bunları dikkate almanız ve aranızdaki ilişkiyi dostluk seviyesinde tutabilmeniz gerçekten çok önemlidir.

Unutmayın herkes ayrılabilir. Burada önemli olan nokta bu durumu ve arkasından gelen süreçleri en sağlıklı şekilde ve en az yara alarak atlatmanızdır. Bunun için ise gereksinim duyduğunuz güce sahipsiniz. Yalnızca kendinize inanın ve kendinize gerekli zamanı tanıyın. Göreceksiniz ki her şey sandığınızdan daha kolay geçecek.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git