Ayva Reçeli

Ayva Reçeli
9 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 5.310 kez okundu.

Genç çift pek fazla anlaşamıyordu. Sık sık kavga ediyorlardı. İki çocukları vardı ama bu durum bile evliliklerinin sağlamlaşmasına yetmemişti.

Genç kadın eşiyle ilgili olan problemlerini annesiyle ve kız kardeşiyle paylaşıyordu. Onlarda kendi hayat tecrübelerine bakarak ikilisinin evlilikleri hakkında yorum yapıyorlardı.

Ben olsam şöyle yaparım böyle söylerim şeklinde akıl veriyorlardı kadına. Genç kadın da eşiyle problemli olduğu için annesini ve kız kardeşini dinleyip onların söylediklerini yapıyordu. Onların söylediklerini yaparsa işe yarayacağını, ilişkilerinin düzeleceğini düşünüyordu.

Genç kadının birde dostum diyebileceği bir arkadaşı vardı. Bu arkadaşı mutfak işlerinde çok başarılı biriydi. Bir dergide yemek ve hamur işi ile ilgili tarifler ve bilgiler paylaşıyordu. Genç kadın arada bir derdini onunla da paylaşırdı. Fakat bu dostu annesi ve kardeşinin aksine kadının suçlu olduğunu düşünüyordu.

Ona her zaman söylediği şey şuydu: Onlar kendi eşlerini göz önünde tutarak sana akıl veriyorlar. Senin eşin çok farklı bir insan, onun huyunu en iyi sen biliyorsun. Belki senin baban yönlendirilmeyi seven biri olabilir ama eşin bunun tam tersidir. Sen annenin babana davrandığı gibi davranırsan bu daha büyük problemler çıkmasına sebep olur diye akıl veriyordu arkadaşına.

Genç kadın ise arkadaşı ona destek olmuyor diye çok kızıyordu. Sen ne biçim arkadaşsın benim tarafımda olacağına onun tarafını tutuyorsun diye sitem ediyordu dostuna. Bir gün kadının eşi bir haberle geldi kadına, çalıştığı yerdeki müdürünü yemeğe davet etmek istiyordu. Eşinden güzel bir sofra hazırlamasını istedi. Kadın” tamam” dedi ben hallederim. Ertesi gün kadın güzel bir temizlik yaptı evde. Yemekler her şey hazırdı artık. Kadın durdu düşündü bir ara bir şey eksik dedi kendi kendine. Ve aklına geldi evet dedi tatlı yapmadım. Elindeki tariflere baktı, her zaman yaptığı şeylerdi bunlar ve artık sıkılmıştı aynı şeyleri yapmaktan.

Farklı ve güzel bir şey olsun istiyordu. Aklına arkadaşı geldi. Nede olsa mutfakta baya marifetliydi. Arkadaşından güzel bir tatlı tarifi istedi. Arkadaşı da en güzellerinden bir tanesini verdi ona.Artık tatlı da hazırdı. Akşam oldu misafirler geldi. Her şey çok güzeldi. Yemekler enfes olmuştu. Misafirler halinden memnundu.

Genç adam gururlanmıştı. Ve son olarak tatlı geldi masaya, görüntüsü harikaydı. Herkes birer kaşık aldı tatlıdan. Fakat bir tuhaflık vardı bu işte çünkü tatlıdan yiyenlerin yüzlerinde bir ekşime vardı ve ikinci kaşığı kimse almıyordu. Genç adamda yedi tatlıdan ve sonra dönüp eşinin gözüne baktı. Göz göze geldiler Kadın tatlıda bir problem olduğunu anladı. Bir kaşık da o aldı ama yutamadı bile, çünkü berbat bir tadı vardı tatlının.

Genç kadın ne yapacağını bilemedi. Rezil oldum diye öfkeden deliye döndü tatlıyı kaldırıp yerine başka bir şey koydu. Ve misafirleri gönderdiler. Genç adam hiçbir şey söylemedi eşine,olabilir insanlık hali diye düşündü. Ama kadın mahcup olmuştu eşine karşı. Ertesi gün ilk iş arkadaşını aradı. Çok öfkelenmişti ona.

Bana verdiğin tarifi yaptım ama rezil oldum misafirlerime, yanlış mı verdin tarifi diye sordu arkadaşına. Evet cevabını alınca şok oldu. Neden böyle bir şey yaptın peki diye sordu arkadaşına.

Aldığı cevap ise düşündürücüydü. Sen yıllardır elmayla ayva tatlısı yapmaya çalışıyorsun ben bir tarifi yanlış vermişim çok mu dedi arkadaşı. Nasıl yani dedi genç kadın. Yani ailenin lafına bakarak onların gazına gelerek eşine o şekilde muamele ediyorsun dedi.. Sen yanlış bir tarifle misafirlerine mahcup oldun memnun olmadılar , peki hiç bu durumda eşini düşündün mü” dedi

Evet hiç bu şekilde düşünmemiştim dedi genç kadın. O anda eşine gerçekten haksızlık yaptığını anlamıştı.Arkadaşına teşekkür etti ve oradan ayrıldı. Akşam eşi eve gelince onu karşısına alıp konuştu. Genç adam çok şaşırmıştı. Ve çokta mutlu oldu. Kadın bundan sonrası için de bir karar aldı. Ne olursa olsun bundan sonra kimsenin ağzına bakarak evliliğine yön vermeyecekti. Dediği gibi de yaptı ve gerçekten bu işe yaramıştı. Artık eşiyle neredeyse hiç problem yaşamadılar. Artık kavga gürültü olmuyordu aralarında. Bundan sonrada çok mutlu bir çift oldular.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git