Bahar Aylarında El Ayak Ve Tırnak Bakımı

Bahar Aylarında El Ayak Ve Tırnak Bakımı
14 Mart 2017 tarihinde eklendi, 943 kez okundu.

bahar-aylarinda-tirnak-ayak-el-bakimiDış görüntümüz, saçımız, makyajımız kadar el ve ayaklarımız da önemlidir. Hatta tırnaklar baharın gelmesi ile birlik rengârenk ojelere bürünür. Fakat ojeli tırnak sağlıklı tırnak anlamına gelmez. Bunun için de özellikle baharın gelmesi ile birlikte tırnak bakımı el ve ayak bakımı kadar önemlidir. En çok yıpranan organımız olan elimiz gün içinde birçok nesne ile temas edip hem çok kirlenen hem de çok yıpranan bir organdır. Bu yüzden de ellerin ve tırnakların temizliği ve nemlendirilmesi çok önemlidir.

El ve El Tırnağı Bakımı

 • Eller sık sık ve antibakteriyel sabunlarla yıkanmalıdır.
 • Her yıkamadan sonra eller nemlendirici kremler ile nemlendirilmelidir.
 • Tırnak kesimi işlemi duş sonrasında tırnaklar yumuşakken yapılmalıdır ve tırnaklar kesildikten sonra tırnaklara vazelin sürülerek tırnakların nemlenmesi sağlanmalıdır.
 • Tırnak etleri yine duş sonrasında yumuşakken kremlenip diplere itilerek şekil verilmelidir.
 • Tırnak törpüleme işlemi ise, tırnaklar vazelini iyice emdikten sonra yapılmalıdır ve Tırnağınızın orijinal şeklini çok bozmadan yuvarlak ya da küt istediğiniz şekilde yapılmalıdır.
 • Tırnak törpüleme işleminden sonra, tırnaklar tırnak fırçası ile fırçalanarak temizlenmeli ardından tekrar nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir.
 • Tırnaklar için E vitamini içerikli nemlendirici kullanmak tırnak kırılmalarının önüne geçer.
 • Koyu renk ve kırmızı renk ojeler yerine, bahar aylarında parlatıcı veya açık renk ojeler tercih etmelisiniz.
 • Aseton kullanımından ve ojeler çıkartıldıktan sonra ellerden aseton artıkları yıkanarak temizlenmeli ve ardından nemlendirici sürülerek nemlendirilmelidir.

Ayak ve Ayak Tırnağı Bakımı

 • Ayak sağlığı için öncelikle doğru ayakkabı ve doğru çorap kullanmak önemlidir. Terletmeyen ve dolayısıyla bakteri üretmeyen climalate ayakkabılar ve asla naylon olmayan pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.
 • Ayak temizliği sabah akşam düzenli yapılmalı ve ardından nemlendirici ayak kremi ile nemlendirilmelidir.
 • Ayak tırnakları da yine duştan çıktıktan sonra tırnaklar yumuşakken kesilmelidir. Ayak başparmaklarının tırnaklarında tırnak batığı çok görüldüğünden çok derinden olmamak şartı ile düz kesilmelidir.
 • Tırnak kesiminden sonra tırnak fırçası ile tırnaklar temizlenmeli ve nemlendirici krem sürülerek nemlendirilmelidir.
 • Ayaklar ellere göre enfeksiyon kapmaya daha meyilli olduğundan ayak tırnak etlerinin kesilmesi önerilmez. Vazelin ile tırnak etleri yumuşatılarak tırnak diplerine itilmelidir.
 • Parlatıcı oje sürülerek bahar aylarında ayak tırnaklarının da canlı görünmesi sağlanabilir.

Baharın gelmesi ile birlikte canlanan tırnaklar, bakımlı eller ve ayaklar güzelliğinizin bir tamamlayıcısı olacağından önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Ayaklar Neden Önemlidir?

Ömür boyu tüm vücudu taşıyan, büyük bir süreyi kapalı ayakkabıların içinde sıkışarak, hatta sentetik çoraplarla hava bile almadan yaşayan ayaklar en çilekeş organımızdır. Tırnak bakımı dışında ayakların da bakımı çok önemlidir.

 • Her akşam eve gelindiğinde ayaklar yıkanarak nemlendirici sürülmelidir.
 • Gün boyu sürekli ayakta durmak zorunda olan kişiler, ayaklarını yıkadıktan sonra bir süre ayaklarının altına yastık koyarak uzanmalı ve ayaklar baş seviyesinin üzerinde tutulmalıdır.
 • Sadece ayaklarınızı dinlendirmek için kullandığınız bir küçük plastik leğeniniz olmalıdır. Dayanabileceğiniz sıcaklıkta su ve iri tuz ile sirke ekleyeceğiniz suda, su soğuyuncaya kadar ayalar bekletilmelidir. Böylece yorgunluğun alındığını görürsünüz ve ayrıca ayakta üremesi muhtemel bakterileri öldürmüş olursunuz.
 • Kesinlikle başkalarına ait ayakkabı, terlik, çorap ve pedikür seti gibi eşyalarını kullanmamalı, kendi eşyalarınızı da başkalarına kullandırmamalısınız.
 • Mantar, egzama, tırnak batması, tırnak kırılması gibi durumlarda doktor kontrolü ile tedvi yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Daha Sağlıklı, Dayanıklı Tırnaklar İçin Vitamin Ve Mineraller;

Vitaminler insan bedeni için çok gereklidir fakat vücutta az bulunduğu için dışarıdan takviye olarak alınmalıdır. Dolayısı ile vitaminler alındığında vücutta biyokimyasal olaylar gerçekleşeceğinden vitaminlerin yararları saymakla bitmez.

B Grubundaki Vitaminler; Karbonhidratlarda, yağ ve proteinlerde olup, enerji ve hücrelerin oluşması ile ilgili olarak biyokimyasal olayların gelişmesine yardımcı olurlar.

D Vitamini; Kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin kemik, diş ve tırnaklara yerleşmesine destek olur. Daha güçlü ve kırılmayan tırnaklar gelişir.

E Vitamini ile A ve C Vitaminleri; Bu vitaminler ise, vücut hücrelerinin hasarlarını önleyerek, normal işlevlerini sürdürmelerini sağlamaktadır. Ayrıca zararlı maddelerin olumsuz etkilerini azaltarak destek verir.

Yetişkin insanlarda vücudun % 6’sı minerallerden oluşmaktadır. Mineraller ise tırnaklar için çok gerekli olup doku ve sıvıların oluşumunda üstlendiği rol büyüktür. Vücuttaki mineral ihtiyacı yaşa, cinsiyete, ağırlık (kilo) ve daha pek çok sebebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

El, ayak ve tırnak bakımı denildiğinde sadece kozmetik ürünler akla gelmemelidir. Sağlıklı cilt ve tırnaklar sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında yeteri kadar vitamin ile mineral tüketmek ile de doğru orantılı olarak gelişmektedir.

Önemli Uyarı;

Bir diğer önemli konu, el ve ayak tırnak bakımının belli aralıklarda yaptırılması ya da yapılmasıdır. Bu nedenle herkesin kendine özel manikür ve pedikür seti bulunmalıdır ve bu setlerini başkalarına kesinlikle kullandırmamalıdır. Hatta tırnak bakımı için (manikür pedikür yaptırmak için) kuaföre gidilirken de kendinize ait olan seti beraberinizde götürmeli ve sterilize edilse bile başkalarının kullandığı setlerle tırnaklara manikür ve pedikür yaptırılmamalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git