Bahar depresyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Bahar depresyonu hakkında bilinmesi gerekenler
2 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.801 kez okundu.

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte pek çoğumuzu bahar depresyonu sarmaktadır. Bahar depresyonuna hem yakın çevremizde hem de kendimizde sıklıkla rastlamak mümkün. Normal yaşantımızdaki hareketliliğimizin yerini agresiflik, durgunluk ve iştahsızlık gibi belirtilerin aldığı bahar depresyonu ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımız yardımı ile ulaşabilirsiniz.

Bahar Depresyonunun Belirtileri

İsteksizlik, kolay yorulma, halsizlik, uyku ve iştah düzeninde değişimler ve dikkat kaybı bahar depresyonun en sık karşılaşılan belirtileridir. Genel olarak kış depresyonunda içe kapanma daha çok yaşanırken bahar depresyonunda agresyon ve huzursuzluk daha sık gözlemlenmektedir.

Bahar depresyonunda hayatı değerli bulmama, intihar ve ölüm fikirleri ortaya çıkabilmektedir. Kişinin dikkatini toplamada yaşadığı zorluk ve unutkanlık nedeni ile iş performansında düşüş meydana gelir, hem isteksizlik hem de yapacak gücü toparlayamama nedenleri ile sorumlulukları aksamaya başlayabilir.

Zaman zaman bahar depresyonu çeşitli kas ağrılarının yanı sıra baş ağrısı, bulantı, kabızlık, cinsel isteksizlik ve benzeri bedensel yakınmalara da yol açabilmektedir. Belirtilerin süresinin birkaç haftayı bulması halinde ”geçer” demektense mutlaka tedavi yoluna başvurulması gerekir.

Bahar Depresyonunun Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak güneş ışığına maruz kalma sebebi ile vücudun melatonin hormonu üretimi değişiklik göstermektedir. Bu da zaman zaman bahar depresyonunun ortaya çıkmasına neden olur.

En Çok Riski Kimler Taşıyor?

Bahar depresyonu en sık olarak genetik olarak depresyona yatkın kişilerde görülmektedir. Bir de geçmişinde depresyon hikâyesi bulunan veya mani öyküsü olan kişilerde daha sık meydana çıkar. Örneklendirmek gerekirse iletişim becerileri iyi ve dışa dönük kimselerde mevsimsel depresyon çok daha az görülürken iletişim becerileri az ve içe dönük olan, nörotisizme yatkınlığı bulunan işiler esneklik gösteremedikleri için beklenilenin altında performans göstermeleri halinde daha sık depresif belirtiler yaşamakta ve mevsimsel değişimlerde daha çok hassasiyet göstermektedir.

Bahar Depresyonunu Tetikleyen Etkenler Nelerdir?

 Mevsimsel depresyon sorunu yaşayan kadınların bir bölümünde hipotirodi ve farklı tiroit bezi hastalıklarının daha çok olduğu tespit edilmiştir. Demir eksikliğine bağlı kansızlıklarda da hastalar daha çok depresyon belirtisi yaşayabilmektedir. Ayrıca B12 vitamini eksikliği halinde de unutkanlık ve depresyon görülmektedir. Bu sebeple mevsimsel depresyon geçiren ve sık depresyon yaşayan kişilerin B12 kan düzeylerini takip etmeleri gerekir.

Bahar Depresyonunun Tedavisi

Gerekli görülmesi halinde antidepresan tedavisi ile birlikte terapi yöntemine de başvurulabilmektedir. Günümüzde psikoterapi ve ilaçtan oluşan tedavilerde çok başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Fakat bahar depresyonunun mutlaka uzman psikiyatristlerce tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bahar depresyonu yaşayan kişilerde antidepresan tedaviler neticesinde manik tabloya kayış normalden daha yüksektir. Dolayısı ile eş dost tavsiyesi ile gelişigüzel şekilde kullanılan antidepresanlar ”mani” gibi yaşamı alt üst edecek ve hatta ne yazık ki senelerce tekrarlayacak bir hastalığın tetiğini çekmeye sebep olabilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git