Bahçenizdeki Bitkilere Elma Sirkesi Dökmenin Faydaları

Bahçenizdeki Bitkilere Elma Sirkesi Dökmenin Faydaları
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 5.003 kez okundu.

Kimyasallar ve toksinler, bahçenizdeki bitkilerinizi maruz bırakmak isteyeceğiniz son şeylerdir. Piyasa da ise binlerce kimyasal böcek kovucu ve gübre satılmaktadır.

Her ne kadar çok ucuz da olsalar, çevre için kesinlikle kötüdürler ve sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerden bahsetmiyoruz bile. Elma sirkesi bahçesini doğal ve güvenli ürünlerle doldurmak isteyen birçok kişi için en iyi çözümdür.

Elma sirkesinin bahçenizde birçok kullanım amacı vardır. Bu sirkenin harika gücünü görünce oldukça şaşıracaksınız. Sirkeyi her yerden temiz edebilirsiniz ve ekonomik olmasının yanı sıra sizin ve tüm aileniz için çok güvenlidir.

Elma Sirkesinin Bahçenizdeki Kullanım Alanları

Evcil Hayvanları ve Böcekleri Uzak Tutar

Kemirgenler, köpekler, kediler, köstebekler ve tavşanlar sirke kokusundan nefret ederler. Bu yüzden eğer komşunuzun kedisi bahçenizi çok seviyorsa, sadece bahçenize biraz sirke püskürtün ve kediyi bir daha asla bahçenizde görmeyin.

Kil Saksılarınız Bir Daha Asla Kirlenmeyecek

Kil saksılar toprağı nemli tuttuğundan ve sıcak yaz günlerinde kökleri koruduğundan oldukça harikadırlar. Kil saksılarınızı elma sirkesi ile temizlerseniz, bahçenizin daha güzel görüneceğini unutmayın.

Karıncaları Kovar

Sirke en iyi ve organik böcek kovucudur. İlgili bölgelere püskürtün ve karıncalar yok olsun. Birkaç gün sonra tekrar püskürtün ve bir daha bu noktalarda asla karınca görmeyin.

Yabani Otları Öldürür

Yabani otlardan kurtulmak için duvarlarınıza ve taşların arasına saf sirke püskürtün. Bahçeniz daha temiz ve etkileyici görünecektir.

Bahçe Böceklerini Kovar

Üç birim su ile, bir birim sirkeyi karıştırın ve içine biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Karışımı iyice çalkalayın ve bahçenize püskürtün.

Meyve Sineklerinden Arındırır

Yarım bardak elma sirkesi, 1 yemek kaşığı bal, bir bardak su ve çeyrek bardak şekeri karıştırın. Karışımı bir kaba aktarın ve meyve veren ağacınıza asın. Meyve sinekleri bu sıvıya saldıracak ve içinde hapsolacaklardır.

Bahçe Ekipmanlarından Pası Söker

Bahçe ekipmanlarınız üzerinde seyreltilmemiş sirke kullanın. Üzerine püskürtün veya iyice ovun. Daha sonra tek yapmanız gereken iyice durulamaktır.

Mantara Karşı Mücadele Eder

Eğer bitkileriniz hızlı büyümüyorsa veya köklerinde ya da yapraklarında koyu lekeler varsa, muhtemelen küf veya mantarla uğraşıyorsunuzdur. Sirke, bunlardan da kurtulmanıza yardımcı olur. 2 çay kaşığı sirke ile papatya çayını karıştırın. Karışımı bitkilerinizin üzerine püskürtün ve mantarlardan ve küften arındığını görün. Güller başka bir teknik gerektirir: 3 çay kaşığı elma sirkesini, 4 litre su ile karıştırın. Mantardan kurtulmak için bu karışımla güllerinizi ovun.

Salyangozları Giderir

Sirke, salyangozların bahçenizden kaçmasına neden olacaktır.

Tohumları Filizlendirir

Tohumlarınızı filizlendirmek için sirke kullanın. Aynı zamanda bamya, kuşkonmaz, ay çiçeği ve kolay filizlenmeyen diğer tohumlar için de kullanabilirsiniz. İlk olarak tohumları bir zımpara ile ovun. Bunu, tohumları ekmeden bir gece önce yapın. 500 ml ılık suyu, 125 ml sirkeyi ve biraz sıvı deterjanı karıştırın. Tohumlarınızı bu karışım içine batırın. Ertesi gün tohumlarınızı ekebilir ve büyümelerini izleyebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git