Bebeğimi Gece Nasıl Uyutabilirim?

Bebeğimi Gece Nasıl Uyutabilirim?
10 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.414 kez okundu.

Bebeklerde gece uykusu konusu fazlası ile önemli ve kritik bir konudur. Yeni anne ve baba olmuş çiftlere bakıldığı zaman uyku konusunun aslında ne kadar da önemli olduğu fark edilebilir. Eğer bebeğini doğru biçimde uyutamayan ya d abu düzeni sağlayamayan anne ve babalar varsa, onların gözlerindeki uykusuzluk ve vücutlarındaki yorgunluktan da bu durum anlaşılabilir. Elbette ki söz konusu sorunların ortadan kaldırılması için çaba gösterilebilir, ama önemli olan bebeğin nasıl uyutulacağını ve bu anlamda nelerin önem taşıdığını bilmektir.

Bebekler aşağı yukarı 6 haftalık bir sürecin ardından geceleri bir miktar daha uyanık kalmaya başlarlar. Bazı bebekler söz konusu durumu daha erken bile yaşayabilirler. 6 hafta, 1,5 ay gibi bir zamana tekabül ettiği için anne ve babalar bu tür zamanlarda biraz daha dirayetli davranmak zorundadırlar. Geceleri uyanan bebeklerin daha çok açlıktan ve süt ihtiyacından ağladığı bilindiği için, burada bebeğin beslenme durumu da dikkat çekecektir. Huzurlu gece uykuları bebeğin tam manası ile beslenmesinden kaynaklıdır. Tam olarak sütünü alabilen, beslenme konusunda eksiksiz bir şekilde ihtiyacını gideren bebeklerin geceleri uyanıp ağlaması daha seyrek gerçekleşir.

Bebeğin uyku alışkanlığı ve beslenmesindeki düzen birbirine bağlıdır. Bu çok da doğal bir süreçler bütünüdür. Eğer anne ve babalar bebeklerinin beslenme alışkanlıklarına müdahalede bulunmuşlar ise bu durum da fazlası ile sakınca oluşturur. Özellikle de saat başı emzirmeye alışmış anneler için bebeklerinin gece boyu uyanması son derece normaldir. Bundan kaçınmak için beslenme alışkanlığının tam manası ile oturtulması gerekmektedir.

Mantık şöyle kurulmalıdır; insan metabolizması uykusuz ve aç kaldığında gerginleşir. Bu ihtiyaçları gidermek için de bir takım yeltenmelerin görülmesi mümkün olur. İşte bebekler de eğer ki iyi beslenirler ve iyi bir şekilde dinlenirlerse huzurlu olurlar. Bu nedenle de uyku düzeni ve beslenme konusunda bu kadar dikkat edilir. Rahatlamış, doymuş ve altı temizlenmiş bir bebek için keyifli bir bakım süreci geçecektir.

Bebeklerde Gece Uykusu

Yukarıda anlatılanlar ışığında konuyu biraz daha açmak gerekebilir. Bebekleri gece uykusuna yönlendirmek için bazı şartlara uymak çok önemlidir. Bir takım istekler bilinir, bunlara göre davranılır, ortamı da uygun hale getirmek için çaba gösterilir ise gece uykusuna yönlendirmek daha basit bir iş olacaktır. Peki, bu unsurlar nelerdir, gece uykusuna bebeğin yönlendirilmesi sırasında nelere dikkat edilir?

– Gün içinde bebek muhakkak iyi bir şekilde beslenmeli, ihtiyacı olan sütü annesinden almalıdır. Beslenme tam ve eksiksiz olursa en güzel ve en huzurlu geceler sizlerin olacaktır. Aksi takdirde ise huzursuzluk baş gösterecektir.

– Bebeğin ihtiyacı olan sütü alması ve beslenmesini tam olarak yapması kadar, aynı zamanda beslenme düzeninin de oturtulması gerekir. Çünkü bebekler saat ve sıklık olarak bir düzene alışmak zorundadırlar. Bu şekilde gece uykuları da düzene girecektir.

– Bebeğin beslenme düzeni ile beraber temizlenmesi ve uyku zamanı da önem taşır. Beslenme konusunda içinde bulunulan düzen ve tertip aynı şekilde temizlik ve uyku konusunda da gerçekleştirilmelidir. Ancak bu şekilde doğru adımlar atılabilir ve bebek de kendini bu sayede o düzenin bir parçası olarak hissedebilir. Gece uykusu bu şekilde daha rahat gerçekleşir. Her akşam aynı saatlerde beslenme, bakım ve uyku eylemleri gerçekleşmelidir.

– Bebeğin istekleri de gece uykusu için çok mühimdir. Çünkü bebekler de bazı hislere ve isteklere sahip olduğu için bu tür durumların karşılık bulması gerekir. Örnek olarak doğru zamanda yatağa gitmek ve onu uyutmak için elbette ki bebeğin istediği zaman zarfını bulmak önemlidir. Bu nedenle de bebekler adına bazı kararlar verilirken anne ile bebeğin arasında kurulan bağın önemi büyüktür. Şöyle düşünmek gerekir; bebeği erken yatırırsanız bebek yatakta uyumayacak ve huzursuzlanacak; geç yatırırsanız da bu defa da yorgun ve rahatsız olduğu için huysuzluk yapacaktır. Tam vakti netleştirmek için bebeği anlamak gerekir.

– Bebeklerin gece uykusu sessiz bir ortamda gerçekleşmelidir. Bu şekilde tam bir dinlenme imkanı sunulur. Bunun için de uykunun uyanacağı ortamın sessiz ve sakin bir yer olmasına özen gösterilir.

– Bebekler gece ile gündüz farkını anlamalıdır. Çünkü diğer türlü zaman mefhumu olmadığı için bebeğin de düzeninin oturması zorlaşır. Büyürken bunu fark etmek yerine daha çok küçükken aradaki farkı içgüdüsel olarak anlamaları lazımdır. Bu nedenle de gece uykusu ve beslenmeleri sırasında ışığın kapalı olması gerekir. Böylelikle bebek de o an nasıl bir zamanın yaşandığını farkında olmadan anlamaya başlayacaktır.

– Kışın daha çok görülen gece üşümesi konusu anne ve babalarda her zaman endişe yaratmıştır. Bu nedenle de gece üşümelerine dikkat etmek şarttır. Kış aylarında battaniye kullanımı bu yüzden önemlidir. Battaniye kullanırken sıkıntı yaşatıyor ise, bebeğe uyku tulumu giydirilebilir.

– Genel olarak doğal akışına bırakarak gece beslenmelerine müdahale etmemek aslında sizin elinizdedir. Ancak gece özellikle de saat 10 beslenmesi için uyandırıp uyandırmamak anne ve babaların vereceği bir karardır. Bunu yaparsanız her gece saat 10’da aynı şeyi tekrar etmeniz gerekir. Burada bebeğin verdiği reaksiyon önemlidir.

Burada bahsedilen tüm unsurlar her anne ve babaya kaynak niteliğindedir. Genel manada birçok bebek için söz konusu durumlar geçerlidir. Bunun yanı sıra, aşağıda bahsedilen noktaları da göz önünde bulundurmak ve dikkat etmek sizin için faydalı olabilir;

– Prematüre doğan bebekler diğer bebeklere göre daha fazla gece beslenmesi ihtiyacı duyarlar. Bebeğiniz prematüre doğmamış olsa bile, fiziksel olarak güçsüz ve küçük ise gece beslenmesi yine fazla olacaktır.

– Bebeğin beslenmesindeki sıkıntıları mide rahatsızlıkları gibi hastalıklardan dolayı da olabilir. Tedavi sonrasında beslenme düzeni tekrar normale dönecektir. Daha iyi beslenen bebek daha huzurlu uyuyacaktır.

– Bebeklerin 6 aylık olana kadar uyku düzensizlikleri yaşamaları bazen normal kabul edilir. Bu bebeğin durumuna, içinde bulunduğu şartlara ve diğer koşullara göre de değişkenlik gösterebilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git