Bebekler için İlk Göz Muayenesi

Bebekler için İlk Göz Muayenesi
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 941 kez okundu.

bebeklerde-goz-muayenesiGöz hastalıkları ve gerekli müdahaleler her insan için önemlidir. Bebeklerde de çeşitli göz rahatsızlıkları görülebilir. Özellikle de yeni doğan bebeklerden itibaren bu sıkıntılara rastlamak mümkündür. Söz konusu rahatsızlıklar ile ilgili olarak bir takım hamleler yapılabilir. Özellikle de bebekte rastlanan bir sorunun çözülmesi erkenden sağlanabilir. Ancak ilk olarak bebeğin gözlerinde bir durumun olup olmadığı, muayene edilerek bebeğin gözüne baktırılması gerektiği gerçeği öne çıkar.

Bebeklerde Nasıl Göz Sorunları Oluşabilir?

Burada bebekler olarak özetlenen aslında tüm çocuklardır. Bu nedenle de konuyu üç aşamada irdelemek daha yararlı olacaktır.

Prematüre doğan, yani normalden daha erken gelen bebekler için prematüre retinopatisi rahatsızlığı görülebilir. Doktor bu durumda neler yapılacağını zaten aktaracaktır.

Erken doğumlar haricinde, bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde doğumsal katarakt, glokom, kornea bulanıklığı, bir takım metabolik ve genetik rahatsızlıklar görülebilir. Sorunlar sadece bunlar ile sınırlı kalmaz, aynı zamanda yaşamsal faaliyetleri de tehdit eden göz içi tümörler de tespit edilebilir. Şaşılık da yine bu çağlarda ön plana çıkar.

Son inceleme dönemi ise okul öncesi çağları kapsar. Göz tembelliği, hipermetropluk, astigmat gibi sıkıntılar da bu dönemlerde tespit edilebilir. İki göz arasındaki farklılıklara da bu dönemde daha çok dikkat edilir.

Önemli Belirtiler

– Eğer gözler sürekli olarak kaşınıyor ise bir problem olabilir. Bebeklik ve erken çocukluk döneminde gözlerin sıkça rahatsızlık hissetmesi, sürekli olarak bir ovuşturma ihtiyacı oluşması gibi durumlarda kaşınma söz konusu olabilir.

– Yine bu dönemde şiddetli ışık hassasiyeti de dikkat çeken bir diğer belirtidir.

– Bebek herhangi bir nesneye odaklanamıyor, ya da odaklandığı nesneyi gözleri ile takip edemiyor ise bu da başka bir belirti olarak görülebilir.

– Gözlerde paralelliğin olmaması da ayrı bir sorunun belirtisidir.

– Gözlerin sürekli kızarık olması ve en az birinin sulanmasının geçmemesi de bir hastalık belirtisidir.

– Siyah olarak görülen göz bebeğinde beyaz yansımanın fark edilmesi de önemli bir belirtidir.

– Denge sorunu yaşanması, bir yere bakarken gözün kısılması, derinlik algısının ortadan kalkması da dikkat çeken göz rahatsızlıklarına dair belirtiler olabilir.

Çocuklarda Göz Sağlığını Korumak için Neler Yapılabilir?

Çocukların sağlıklı bir gelişim göstermesi, daha iyi ve daha kaliteli bir hayat yaşamaları için her anlamda sağlık konularına dikkat edilirken, göz sağlığını korumak da öncelikli unsurlar arasındadır.

Pek çok ebeveyn için bebeklerinin sağlığının korunması noktasında çeşitli önlemler almak sıradan bir duruma işaret eder. Anca çoğu zaman göz konusu atlanır. Burada ise bir takım hamleler ile göz sağlığının korunmasının mümkün olduğu gerçeği fark edilebilir. Peki, bebeklerde ve çocuklarda göz sağlığının korunması amacı ile neler yapılabilir?

– En ufak bir belirtide mutlaka doktora danışılmalı, ilgili testler yapılmalıdır. Bu sayede eğer bir sorun gözlenmiş ise erken müdahale ile bebeklik döneminde bu sıkıntı giderilebilir.

– Besin maddeleri yönünden zengin sebze ve meyveler ile beslenilmelidir. Bu şekilde çok daha iyi bir koruma sağlanırken, beslenme konusunda dikkat edildiği müddetçe en iyi sonuçlar alınacaktır.

– Çocukluk çağlarından itibaren tercih edilen güneş gözlükleri mutlaka kaliteli ve düzgün olmalıdır. Bazen ucuz diye satın alınan güneş gözlüklerinin göze doğrudan zarar vermesi sonucu ortaya bir takım göz problemlerinin çıktığı da görülebilir.

– Gözlerin dış etkenlerden korunması şarttır. Buna uygun şekilde hareket edilmeli, fiziksel anlamda sorunların yaşanmasının önüne geçilmelidir.

Bebeğin İlk Göz Muayenesi

Bu kon pek çok çocuğun göz sağlığının korunması ve ileride sıkıntı yaşanmaması noktasında hayati önem taşır. Çünkü bebeklerde muhtemel sorunların tespit edilip erken tanı konulması ve müdahale edilmesi, ilerleyen dönemlerde bu çocukların çok daha iyi ve rahat bir hayat sürdürebilecekleri ile ilgili uygun zemini hazırlamaktadır. İşte bu doğrultuda da bebeklerin ilk göz muayeneleri mutlaka yaptırılmalı, göz bebeğinin yapısı, retina rengi, saydamlık, paralellik gibi konularda doktorların her türlü unsura dikkatle eğilmesi sağlanmalıdır. Tespit edilen herhangi bir sıkıntıda ise en iyi çözümler sağlanmalıdır.

Göz tembelliği, kırma bozukluğu ya da şaşılık gibi rahatsızlıklar eğer erken dönemlerde tespit edilip ortadan kaldırılmazsa ileride daha büyük sorunlar meydana gelebilir. Bunun için de bebeğin ilk göz muayenesi çok önemlidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git