Bedeninizdeki Yağlardan Kurtulmanız için Kahvaltıda Bunu Tüketin

Bedeninizdeki Yağlardan Kurtulmanız için Kahvaltıda Bunu Tüketin
3 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 2.821 kez okundu.

Beslenme uzmanlarına göre, kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Her şeyden önce bedeninize önünüzdeki gün için gerekli olan enerjiyi sağlar ve metabolizmanızı aktifleştirir. Kahvaltı, özellikle kilo vermek isteyenler için oldukça önemlidir çünkü bu öğünü atlamak, gün içerisinde sağlıksız şeylerden bolca tüketmenize neden olacaktır.

Yapılan son araştırmalara göre kahvaltıda tüketilecek en iyi şey, yulaf ezmesidir. Araştırmalardan biri 36 kadın ve erkek içermektedir ve bu kitle, 3 ayrı gruba bölünmüştür. Her grup kahvaltı için 350 kalori ile sınırlandırılmıştır. Birinci gurup, kahvaltıda yulaf ezmesi tüketmiştir, ikinci grup ise mısır gevreği ve üçüncü grup ise kahvaltıda sadece su tüketmiştir. Her grup üyelerine, önlerindeki üç saat boyunca açlık durumlarını kayıt etmeleri istenmiştir. Aynı zamanda kan testleri yapılmıştır ve bu sayede hem kan şekeri hem de insülin seviyeleri takip edilebilinmiştir. Aynı zamanda tüm deneklere aynı öğle yemeği verilmiştir.

Yulaf ezmesi tüketen grup, sabah ila akşam arasında en az abur cubur yiyen gruptur ve öğle yemeğinde %31 daha az kalori tüketmiştir. Yulaf ezmeli kahvaltı aşırı kilolu olan insanlar için de en faydalı kahvaltıdır çünkü bu insanlar öğle yemeğinde %50 daha az kalori tüketmiştir.

Mısır gevreği tüketen grup ise, kahvaltıdan sadece üç saat sonrasında acıkmaya başlamıştır. Aynı şey, kahvaltıda sadece su tüketen grup üyeleri için de geçerlidir. Yulaf ezmesini bu kadar etkili yapan şey ise, midenizde çok daha uzun süre kalabiliyor olmasıdır ve kan glikoz seviyelerinde artışa neden olan mısır gevreklerinin aksine, otomatik olarak düşüş yaşamasına neden olur.

Aynı teoriyi onaylayan bir dizi farklı çalışma daha bulunmaktadır. Yulaf ezmesi kahvaltıda tüketebileceğiniz en faydalı besinlerden birisidir ve kalori alımınızı %31 ila 50 arasında azaltarak, kilo vermenize de yardımcı olur. En iyi yanı ise, etkilerinin uzun ömürlü olmasıdır.

Niçin Yulaf?

Posası ve gevreği de dahil olmak üzere yulaf sadece sağlıklı değil aynı zamanda lezzetlidir de. Ayrıca yulaf neredeyse her yemek ile kolayca birlikte tüketilebilinir ve bunu yemek ya da salata formunda yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir dizi hastalığı da engelleme konusunda oldukça etkilidir.

Tüm bunlara ek olarak, yulaf içerisinde bulunan yüksek miktardaki lif, sizin daha uzun süre tok hissetmenize neden oluyor ve bu sayede aşermelerinizi engelliyor. Lif aynı zamanda sindiriminizi geliştirme konusunda da oldukça önemlidir. Tüm bunlar, yulafı kilo verme programınızın baş tacı yapmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git