Bir Selam

Bir Selam
13 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 3.453 kez okundu.

Sabah işe erkenden geldiğim bir gündü.

Güneş yeni yükseliyordu ve hava serindi.

İki çalışanın yolun bir köşesinde eğilip bir şeyler söylendiklerini fark ettim. Yaklaştım.

Bir güzel kirpi kaldırım taşının üzerinde yan yatmış, zorlukla ve dengesizce soluyor gibiydi.

Gelen geçen merakla yaklaştıkça kalabalık artıyor,

-Vah! –Ne olmuş ona? –Ne şirinmiş! –Birisi mi basmış? –Hasta mı? –Yaşıyor mu? –Ölüyor mu? –Zehirlenmiş mi? –Ne tatlı şey! –Vah zavallı!

-Yavrum!” sözleri duyuluyordu.

Bir kirpi! Bizim gibi can taşıyor. Başına ne geldiyse yolda güçsüz düşüvermiş.

Toparlanıp hayata tutunmaya çalışıyor. Yabani hayvan için yapabileceğimiz bir şey yok. Derdini bilmiyoruz ve çare olabilecek durumda değiliz. Kim bilir belki de doğal hayatı bozup zehirlememizin acısını çekiyor. Bıraktık kendi haline ve uzaklaştık.

Gün boyu o hayvanı düşünürken, kendi köşesinde derdiyle hayata tutunmaya çalışan insanları hayal ettim. Herkesin bir imtihanı var. İnsanlığın huzur ve ahlakına katkı sunmaya çalışan sorumlu insanlardan olabilsek de, herkes kendi derdiyle baş başa. Kimsenin Allah’tan başka bir gerçek koruyucusu ve kurtarıcısı yok. Her şey yüce Yaradan’ın huzurunda ve planladığı bir kader çerçevesinde yürüyor.

O kirpi için bir şey yapamadık diye vicdanım sızladı. Oysa çevremiz kendileri için bir şeyler yapmamız gereken insanlarla kaynıyor. Evlatlarımız, akrabalarımız, dostlarımız sorumluluk gösterip bir şeyler yapmamıza muhtaç! Bir selam, bir sevgi, bir güler yüz, bir öğüt, bir teşvik, bir yardım. İyi insanlar bir şeyler yapmayınca meydan kötü insanlara kalıyor. Yeryüzünde Allah’ın adaleti desteklenmeyince şeytanın zulmü yayılıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git