Biricik

Biricik
26 Mart 2017 tarihinde eklendi, 2.551 kez okundu.

Ben 18 ve 14 yaşında iki kızı olan Almanya’da yaşayan bir anneyim. 18 yaşına yeni giren kızımla başım dertte.

16 yaşındayken bir erkek arkadaşıyla ilişkiye girmiş ve bunu benden saklamış. Bir ay önce ise evden kaçtı. Ben ise hiçbir şey yapamıyorum. Sadece arada telefonla konuşuyoruz. Ona istediğiyle evlendireceğimi, bekareti için bile bir şey demeyeceğimi söylediğim halde geri gelmiyor. Çoğunlukla telefonlarımı da açmıyor. Nerede olduğunu bile bilmiyorum.

Şimdi bir erkeğin yanındaymış. O adam beni gizlice aradı. Bana “Böyle giderse kötü yola düşecek, sahip çık kızına” dedi. Ben de “Gelmiyor ki, yoksa neden kızıma sahip çıkmayayım?” diye yanıt verdim.

Ne yapacağımı şaşırdım. İnanın, elimden geleni yapmak istiyorum ama yapamıyorum.

Kızım o adama “ Eve dönmek istemiyorum. Aklıma estiği gibi yaşayacağım” diyormuş. Almanya’da kanunlara göre 18 yaşından sonra çocuklara karışılmıyor. Türkiye’de olsa kayıp ilanıyla yine bulunurdu. Burada ise çok çaresizim. O adam da bana “Türkiye’ye götüreyim orada kalsın, ailenize teslim edeyim” diyor.

Duygularımı doğru ifade edemedim, resmen beynim durdu. Zaten hasta biriyim, kızım gittiğinden beri sık sık şeker komasına giriyorum. Kızım küçüklüğünden beri hep kavgacı biriydi. Okulda bile hiç kimseyle anlaşamıyordu o yüzden çok okul değiştirdik.

Ona psikoloğa gitmesini önerdim kaç defa. Ama gitmedi zorla da götüremedim. Çünkü hemen “Ben de çocuk kurumunu ararım” diye beni tehdit ediyordu.
Onu kaybetmekten korkuyordum ki kaybettim kızımı… Lütfen yardım edin bana.

Ben de bir kız annesiyim… Yaşadıklarınızın ne kadar acı olduğunu hissettim. Bu konu beni gerçekten üzdü, inanın. Ancak Almanya’daki yasaların ne yazık ki, gençleri korumaktan çok uzak olduğunu, özgürlük vereceğiz diye, hayatlarını karartabileceklerini de gördüm.

18 yaşında, kendini olgun sanan asi ruhlu bir kızın, başına gelebileceklerini düşünemediğinin farkındayım. Ancak madem o adamla görüşebiliyorsunuz, o adam (ki dilerim onu satmıyordur) size yardım etmek istiyorsa, neden kızınızın adresini ondan öğrenemiyorsunuz?

Adresi öğrenin ve yanına gidin. Bir aile büyüğünüzle birlikte ona nasihat edin. Eve dönmezse nasıl bir uçuruma yuvarlanabileceğini anlatın. İş bulup çalışmasını sağlayın. Kendini işe yarar görürse eminim değişecek, sorumluluk alabilecektir. Umarım başına olmadık işler gelmeden aklını başına toplar da evine döner.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git