Böbrek Hastalığınız Olduğunun 8 İşareti

Böbrek Hastalığınız Olduğunun 8 İşareti
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.146 kez okundu.

Böbreklerimizin bedenimizde hayati bir görevi vardır. Fazla suyun ve atıkların atılmasından sorumludur. Dahası, böbrekler kan basıncını kontrol eder, vücut kimyasallarını dengeler, kemiklerin güçlü kalmasını sağlar ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Ancak işlevlerinde bozukluk olduğunda bedeninizi artık toksinlerden ve atıklardan temizleyemezler. Sonuç olarak, kronik böbrek hastalıkları oluşur.

Akut Böbrek Yetmezliği

Akut böbrek yetmezliği, böbrekleriniz bir toksin veya travma nedeniyle aniden çalışmayı bırakması ile oluşur. Bu sayede, diyalize girerek böbrekler dinlenir ve kan temizlenir. Eğer doğru bir şekilde tedavi edilirse, böbrekler işlevlerini yeniden kazanabilir.

Böbrek Taşları

İdrarınızdaki maddelerden kristal böbrek taşları oluşur. Bu kristallerin sivri uçları vardır ve idrara karıştıklarında, ciddi ağrılara neden olabilirler.

Eğer böbrek taşınız varsa, bedeniniz bazı belirtiler gösterecektir. Bu yüzden bu belirtileri öğrenmek erken tanı ve tedavi için çok önemlidir.

Böbrek Hastalıklarının 8 Belirtisi

Yorgunluk

Eğer bir nedeni olmadan sürekli olarak yorgun hissediyorsanız, bunun sebebi böbreklerinizin eritropoietin üretmeyi durdurmuş olmasıdır. Eritropoietin, sağlıklı böbrekler tarafından üretilen bir hormondur. Böbrekler işlevlerini yitirdiğinde daha az eritropoietine sahip olacaksınız ve sonuç olarak beyniniz ve kaslarınız çok çabuk olarak yorulacaktır.

Nefes Darlığı

Çok az çabaya rağmen her seferinde nefes darlığı yaşıyorsanız, ciğerlerinizde fazladan sıvı olduğu anlamına gelmektedir. Dahası, kansızlık belirtisi de olabilir.

Bayılmak, Baş Dönmesi ve Zayıflık

Beyin yeterli oksijen almadığında baş dönmesine, konsantrasyon bozukluklarına ve hafıza sorunlarına neden olabilir.

Düşünmede Zorluk

Yine, bu durum da beyni yeterli oksijen gitmemesi durumunda oluşur.

Çok Kaşınmak

Böbrekler, kanımızdaki atıkların atılmasından sorumludur. Bu yüzden başarısız oldukları her zaman, kanımıza atıklar birikir ve aşırı kaçınmanıza neden olur.

El ve Ayak Terlemesi

Bu belirti, böbreklerin fazla sıvıyı atmada başarısız olması sonucudur. Sonuç olarak sıvı birikir ve bacaklarda, ayak bileklerinde, ayaklarda, yüzde ve ellerde terlemeye neden olur.

Yemeğin Tadı Metal Gibiyse

Kanınızda atıklar biriktiğinde, ağız kokusu ile uğraşabilir ve et yemeği yemeyi bırakabilirsiniz. Dahası tadacağınız yemekler metale benzeyebilir ve iştah kaybından ötürü kilo vermeye başlarsınız.

Ağrı

Bu, böbrek taşı veya enfeksiyonlarının neden olduğu en yaygın belirtidir. Ağrı genellikle sırtın üst kısımlarında görülür.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git