Bunları Okuduktan Sonra Avokado Çekirdeklerini Asla Atmayacaksınız

Bunları Okuduktan Sonra Avokado Çekirdeklerini Asla Atmayacaksınız
17 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.081 kez okundu.

Avokado Çekirdeklerinin Faydaları

Avokado oldukça besleyici bir gıdadır. Ancak çoğu insan, bu meyvenin çekirdeğinin de bu süper gıdanın bir parçası olduğunun farkında değildir. Avokadoyu kullandığımızda ise, çekirdeklerini atarız.

Bu yazımızı okuduktan sonra bir daha bu çekirdekleri asla atmayacaksınız. Diğer meyvelerin çekirdeklerinin aksine, avokado çekirdeğinde siyanür bulunuyor. Ayrıca avokado çekirdeğinin içinde kırmızı şarapta ve yeşil çayda bulunan tanen ve doğal polifenol de vardır.

Avokado Çekirdekleri

Avokado çekirdekleri diğer meyve ve sebzelere kıyasla daha fazla antioksidan ve besleyici madde barındırmaktadır. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre araştırmacılar 250 mg / kg şeklinde tüketildiği sürece çekirdeğin özünün güvenli olduğu ve herhangi bir zehirlenmeye neden olmadığı sonucuna vardı.

Bu araştırmaya göre yeşil çay ile ilişkisi bulunan polifenoller de dahil olmak üzere avokado çekirdeği meyvenin sahip olduğu antioksidan miktarının %70’ine sahiptir. Aynı zamanda çözünebilir lif ve sağlıklı yağlar açısından da zengindir.

Sağlığımız için faydaları ve kalp ve damar sistemimizin kan lipitleri üzerinde olumlu etkisi gibi sebeplerden ötürü avokado meyvesi uzun süredir üzerinde çalışılan bir gıdadır. Kan basıncını normalleştirmeye yarayan potasyum açısından da zengindir. Avokadolar oksidatif stresi ve iltihaplanmayı kontrol eden lütein de bulunmaktadır.

  • Avokado çekirdekleri kabızlık ve ishal sorunlarında oldukça yardımcıdır.
  • Ülser hastaları için harikadır. Sindirim üzerinde oldukça faydası olan liflerden bolca miktara sahiptir, bu yüzden kanseri engellemek için kullanılmaktadır.
  • Avokado yaprakları antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar ise sağlık sorunlarımız için faydalıdır. Çekirdeğin özü iyi kolesterolü arttırırken, kötü kolesterol miktarının da azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Bu çekirdekler, bedendeki iltihaplanmaların önüne geçer.
  • Tümörü önlemesi ile bilinen flavanol içermektedir.
  • Sizi gripten ve soğuk algınlığından korur.
  • Cildinizi gençleştirir ve size enerji verir.
  • Bağışıklık sisteminizi destekler. Daha önce bahsettiğimiz antioksidan polifenoller ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bu özellikler, kireçlenmenin çoğu farklı çeşidini tedavi etmeye yardımcıdır.

Kanser Önleyici Avokado Çekirdeği

Fenoller, avokado ve çekirdeği de dahil olmak üzere çoğu bitkide bulunan kimyasal bileşenlerdir. Bu harika çekirdekler aslında proantosiyanidin flavonoid, flavanol glikozitler, flavanol monomerler ve hidroksisinnamik asitler dahil olmak üzere dört polifenol içermektedir.

Bilim adamları aynı zamanda 3-O-kafeoikkinik asit ve 3-op-kumaroikkinik asit ve aprosiyadin varlığını tespit etmişlerdir. Bunlar kanser karşıtı ve antioksidan özellikler sağlamaktadır ki aynı zamanda birçok karaciğer hastalığı için de faydalıdır. Yapılan laboratuvar testlerinde avokado çekirdeklerinin akut kan kanserini tedavi etme yeteneği olduğu saptanmıştır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git