Çalışan kadınlar için giyim önerileri

Çalışan kadınlar için giyim önerileri
22 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.966 kez okundu.

Giyim anlayışı kişiye göre, yaşa göre, ortama ve toplumun değer yargılarına göre değişiklik gösteren bir algıdır. Ayrıca, farklı dönemler, farklı yöreler ve zihniyetlere göre de değişimler göstermektedir.

Giyim denildiğinde ilk akla kadın gelmektedir çünkü kadın tarih boyunca hep güzel ve şık olma arzusu ile dönem dönem değişim gösterse de moda olarak tabir edilen geçici kabul gören tarzlara da çabuk adapte olmaktadır. Giyim tarzı kişinin hayata bakış açısının ve yaşam tarzının yansıtılmasıdır da aynı zamanda.

Giyim, çalışan kadın için çok daha önem taşımaktadır. Çalışan kadın yaptığı iş ne olursa olsun her şeyden önce çok temiz, bakımlı ve itinalı giyinmek durumundadır.

Çalışan bir kadın yönetici konumunda ya da bir kurum, kuruluş, şirket gibi bir iş yerini temsil eden konumda ise çok daha ciddi, resmi ve güven verici giyinmelidir. Sadece yöneticiler değil tüm çalışan bayanlar iş yerinin gerektiği biçimde ve kıyafet yönetmeliğine uyumlu giyinmelidir. Üstelik sadece giyim değil, derli toplu saçlar, asla abartmadan fakat hafif makyaj, şık ve uyumlu renk ve modellerde kıyafetlerle çalıştığı kurumu temsil edebilmelidir.

Çalışan Kadın Giyiminde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Çalıştığı işyerinin ve yaptığı görevin gerektirdiği gibi giyinmeli ve kıyafet yönetmeliğine uyumlu olmalıdır.
 • Açık saçık, dekolte ve aşırı mini giyinmemelidir.
 • Dikkat çekici parlak, pullu ve fosforlu renkler tercih etmemelidir.
 • Mutlaka ütülü ve temiz giysiler giymelidir.
 • Kıyafetlerinin tamamlayıcı ayakkabı ve çantaları rahat, şık ve kullanışlı olmalıdır.
 • Takılar kıyafetlere hayat veren aksesuarlardır. Ancak gereksiz takıp takıştırma yapmamalı, altınla gümüşü bir arada kullanmamalıdır. Ayrıca fazla abartılı takılar takmamalı ve kolye, küpe, yüzük, saat, bileklikler, bilezikler ve abartılı tokaları bir arada kullanmamalıdır.
 • Abartılı takılar yerine kıyafeti tamamlayan ve uyumlu renk seçimi ile bir fular bağlamayı tercih etmelidir.
 • Dağınık ve bakımsız saçlar yerine, topuz, atkuyruğu ya da düzgün taranarak şekil verilmiş saçlar tercih edilmelidir.
 • Giydiği kıyafeti taşıyabilmeli, yürüyüşüne, oturup kalkmasına dikkat etmelidir

Çalışan Kadının Çantasında Neler Olmalıdır?

 • Öncelikle yedek kadın peti bulunmalıdır.
 • Kaçarsa değiştirmek için yedek çorap,
 • Diş fırçası ve diş macunu,
 • Tarak ya da fırça ile gerektiğinde saç toplayabilmek için toka,
 • Olası sökükler için iğne ve iplik,
 • Tırnak makası ve törpü (tırnağınız kırıldığında düzeltebilmek için)
 • Küçük ıslak mendil ve kağıt mendil
 • Hafif bir deodorant ile günlük makyaj yenilemek için abartısız kalem, ruj vb.
 • Sürekli kullandığınız el kremi gibi bazı küçük objeler ve yedeklemeler sizi beklenmedik durumlardan kurtaracak, sıkıntı yaşamanızı engelleyecektir.

Çalışan bir bayanın üstü başı ve kıyafetleri kadar çalışmakta olduğu ortamın düzeni de çok önemlidir. Yani çalışan bir kadın hem odasında hem de çalışma masasında gereksiz eşya ya da obje bulundurmamalı, tertip ve düzenli olmalıdır. Özellikle masa üstü çok ferah olmalı çalışmayı güçleştirecek fazlalık bulunmamalıdır. Özellikle çalışan bayanlar şayet iş ortamı uygunsa mutlaka masasında ya da odasında canlı çiçek bulundurmalıdır.

Çalışan kadın için en önemli konulardan biri de her şeyden önce mesai arkadaşları ve yönetimle olan ilişki ve iletişimlerine dikkat etmesidir. Özel yaşantılarında çok samimi arkadaşlıkları bile olsa mesai saatlerinde hitap şekillerine ve davranışlarına aşırı titizlik göstermeleri gerekmektedir. Vazifeleri halkla ilişkileri gerektiriyorsa bu durum da çok özenli olmayı gerektirmektedir. Yine düzgün ve derli toplu kıyafet, abartısız makyaj, mümkünde toplu ya da düzgün taranmış saçlar ile müşterilere kibar davranma gibi konular çok önem taşımaktadır. Halkla yüz yüze gelindiğinde öncelikle çalışan bir kadın olarak onlara güven vermeli, işlerini halletmeli, sorulan sorulara açıklayıcı ve ikna edici ifadelerle yanıt vermelidir.

Toplumumuzda “kadın eli değmeli” diye bir ifade vardır. Evet, kadın elinin değdiği her ortam çok daha ahenkli, düzenli ve iç açıcıdır. Çünkü derleyip toparlayıcılık kadında içgüdüsel bir durumdur. Kadın önce kendisine, sonra da çalıştığı ortama düzen vererek hep fark yaratmaktadır.

Giyim konusu ise çalışan kadın için çok önemlidir. Hem şık, zarif ve güzel olmalı, hem de ciddi, alımlı ve öz güvenli olmalıdır. İlk intiba çok önemlidir, bu nedenle de genelde ilk girişte danışma, beyaz masa, halkla ilişkiler, resepsiyon gibi görevlerde genç, güzel, bakımlı ve tabi çok şık bayanlara görev yapmaları için öncelik verilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git