Çarpıntıyı Durdurmanın Kolay Yöntemleri

Çarpıntıyı Durdurmanın Kolay Yöntemleri
14 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 996 kez okundu.

Dünya çapındaki birçok insan çarpıntı şikayetine sahiptir. Çarpıntı, kalp ritminin kalbin dinlenmesine olanak tanımayacak kadar hızlanmasıdır. Genel olarak yetişkinlerde 100 birimlik ritim çarpıntı olarak kabul edilir. Sorun, şiddetli fiziksel aktivite veya anormal elektriksel kalp sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Kalp ritminiz yükseldiğinde, kalbiniz bedeninize oksijen taşımayan kan pompalamaya başlar ki bu da ciddi sorunlara ve hatta kimi zaman ölüme neden olabilir. Çarpıntıya neden olan nedenler arasında aşırı kahve veya alkol tüketimi, kötü dolaşım, duygusal sorunlar ve yüksek tansiyon bulunmaktadır. Eğer aşırı alkol veya kahve tüketiminden kaynaklanırsa, bu içecekleri tüketmeyi bırakarak sorun giderilebilinir ancak eğer diğer sorunlardan ötürü kaynaklanıyorsa, çarpıntıyı tedavi etmek zor olabilir.

Çarpıntı her yaştan ve her cinsiyetten insanı etkileyebilir. Genellikle doktorlar aracılığıyla tedavi edilir ancak doktora uğramaya gerek kalmadan bu sorunu tedavi edebileceğiniz ve önleyebileceğiniz bazı ipuçlarını bugün sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yüzünüzü Soğuk Suya Batırmak

Büyük bir kap içerisine soğuk su ekleyin ve ardından bir sandalyeye oturun. Derin nefes alın ve yüzünüzü suya sokun ancak kulaklarınızın suya girmediğinden emin olun. Şimdi yeniden nefes alma ihtiyacı hissedene kadar suda kalın. Bu süreç beyninizi uyaracak ve kalp ritminiz ile ilgili sinirlerinizi uyaracaktır. Beyniniz yavaşladığında, metabolizmanız ve kalp ritminiz de yavaşlayacaktır.

Derin Bir Nefes Alın

Bu tekniği uygulamak oldukça kolaydır. Çarpıntı hissettiğiniz ancak derin bir nefes alın ve ardından ciğerlerinizi kullanarak bu nefesi verin. Süreci ihtiyacınız olduğu kadar tekrarlayın. Bu teknik bedeninizi rahatlatacak, kalp ritminizi yavaşlayacaktır ve çarpıntıyla mücadele etmek için oldukça etkilidir.

Her ne kadar her iki yöntem de etkili olsa bile, mutlaka doktora uğramanızı tavsiye ederiz. Çarpıntı, ölümcül sonuçları olabilen ciddi bir sorundur ki bu yüzden bunu ciddiye almanız gerekiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git