Çifte Zam Geliyor, Maaşlar Artacak

Çifte Zam Geliyor, Maaşlar Artacak
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 334 kez okundu.

Bugünlerde bin liralık ikramiyelerini cebine koyan emeklilerin temmuz zammı da adım adım yaklaşmaya başladı. Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem’in köşesine taşıdığı bilgilere göre; İlk 5 aylık enflasyonun belli olmasıyla birlikte zam oranları şekilleniyor.İlk 5 aylık enflasyona nazaran SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6.39 zam, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 3.5 artışa ilaveten yüzde 2.39 fark göründü. Haziran enflasyonuna gore zam oranının yüzde 7’yi bulması planlanıyor.

Bu durumda fark yüzde 3’e çıkacak. Haziran enflasyonu sıfır çıkarsa bu oranlar uygulanacak. 3 TEMMUZ’DA KESİNLEŞECEK Hem emeklilerin aynı zamanda memurların zam oranları için enflasyon temel belirleyici. İlk 6 aylık TÜFE verisi; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını gösterecek, memurların ve işgören emeklilerinin de yüzde 3.5 toplu sözleşme zammına ilaveten alacağı enflasyon farkını ortaya koyacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı mayıs ayı enflasyon verilerine göre; ocakmayıs endeks değişimi yüzde 6.39 olarak gerçekleşti. İlk 5 aylık enflasyona bakılırsa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammı yüzde 6.39 olarak görünüyor. 3 Temmuz’da ise kati sayı ortaya çıkacak. Memurların ve işgören emeklilerinin de temmuzda enflasyon farkı alabilmesi için ilk 6 aylık TÜFE’nin yüzde 4’ü aşması gerekiyordu. İlk 5 aylık enflasyona nazaran yüzde 2.39 fark oluştu.

Bu fark işyar ve memur emeklilerinin zammına ilave olarak verilecek. EK ÖDEME DE ARTACAK Emeklilere yapılan zamlardan ayrı olarak yüzde 4 ek ödeme de veriliyor. Yüzde 6.39’luk enflasyona gore ek ödeme miktarı da artmış olacak. Örnek hesaplamaya göre artış şöyle gerçekleşecek.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git