Cildinize ve Hormonlarınıza Zarar Veren 6 Gıda

Cildinize ve Hormonlarınıza Zarar Veren 6 Gıda
9 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 984 kez okundu.

Sabahları yüzünüzde kocaman bir yanardağ ile uyanmak yaşayabileceğiniz en kötü şeylerden birisidir. Sivilce gibi sorunları önlemek için hepimiz, her şeyi yapmaya çalışırız ancak bir kez oluştuktan sonra gitmek bilmezler. Yapılan araştırmalar, bunun altında yatan sorunun tükettiğiniz gıdalar olabileceğini söylemektedir.

Eğer daha iyi bir cildiniz olmasını istiyorsanız bazı yiyecekleri tüketmeyi bırakmanız gerekiyor. Yapılan araştırmalar, aşağıda sizlerle paylaştığımız bu gıdaların birçok insanda sivilce oluşumuna neden olduğunu kanıtlamıştır.

Süt Ürünleri

Süt, aslında cildiniz için pek de olumlu katkıda bulunmaz. Beslenme ve sivilce üzerine yapılan son araştırmalarda, süt tüketimi ile sivilce oluşumu arasında bir bağ olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Şeker

Şeker iltihaplanmaya neden olduğundan ötürü kesinlikle sivilcelerin oluşumu ile ilgilidir. Bildiğimiz üzere sivilce iltihaplı bir oluşumdur ve sivilceye yatkın cildi olan insanların iltihaplanma karşıtı besinler tüketmesi önerilmektedir.

Soya

Eğer ağız bölgeniz ve çenenizde çok fazla sivilce çıkmaya başladıysa, bunun suçlusu soya ürünleri olabilir. Bunun sebebi ise soya ürünlerinde bulunan bitki estrojenleridir. Estetik uzmanları fitoestrojenlerin doğal estrojenleri taklit ettiklerini ve bunun sonucunda da hormonal dalgalanmalara neden olduklarını belirtiyor. Soya çeşitli enerji veren çikolatalarda ve vejetaryen ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır, bu yüzden tükettiğiniz ürünlerin etiketlerini okumayı unutmamalısınız.

Kahve

Kahve çekirdeklerinin içinde kortizol seviyelerini yükselten organik asit bulunmaktadır. Kortizol ya da bir diğer adı ile stres hormonu bir androjen gibi davranırken aynı zamanda iltihaplanmaya da neden olarak sebase bezlerini uyarmaktadır. Kafeinsiz kahvelerden tüketmek bile herhangi bir çözüm sunamamaktadır, bu yüzden en güzel kahve yerine çay tüketmeye başlamanızdır.

Ekmek

Eğer sivilceye yatkın bir cildiniz varsa ekmek, baget, kuruvasan ve diğer ekmek ürünleri durumu daha da kötü yapabilir. Buğday iltihaplanmaya neden olur ve sivilcelerinizden kurtulmak için bedeninizdeki iltihaplanmadan da kurtulmanız gerekir. Uzmanlar, ticari amaçlarla üretilen hazır ekmeklerin içinde aynı zamanda şeker, soya yağı ve süt ürünleri olabildiğinden de bahsediyor. Olabildiğince doğal şeyler tüketmeli ve süt ürünler, soya ve şekerden uzak durmalısınız.

Yer Fıstığı

Yer fıstığının içinde androjen vardır ve bu da sebum üretimini arttırarak, sivilce sorununuzu daha da kötüleştirebilir. Yer fıstığı genelde cildinizin yağlanmasına neden olur. Genelde diğer insanlara kıyasla daha fazla yer fıstığı tüketen insanların özellikle burun çevresinde sivilce ve siyah nokta oluşumu başlar. Sivilcelerinizden kurtulmak için yer fıstığı yerine onun alternatifi olan badem veya fındık tüketebilirsiniz, bunlar androjen seviyelerinizi etkilemezler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git