Cilt çatlakları nasıl yok edilir?

Cilt çatlakları nasıl yok edilir?
16 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.425 kez okundu.

Yaz ayları gittikçe yaklaşıyor. Açık kıyafetlerin ve bikinilerin zamanı geliyor. Kendinizi güzel hissedebilmek ve bu kıyafetleri rahatlıkla giyebilmek için ise sıkı bir vücuda sahip olmanız gerekiyor. Vücuttaki çatlaklar bunun önünde büyük bir engel. Birçok kadın vücut çatlakları yüzünden bikini, mayo gibi kıyafetler giymekten çekiniyor. Ancak bunun önüne geçmek hiç zor değil!

Vücut Çatlakları Neden Olur?

  • Aşırı kilo alımı, vücutta çatlaklara neden olur. Bu kilolar daha sonra verilse bile derideki çatlaklardan kurtulmak zordur. Özellikle hızlı kilo alan kişilerde vücut çatlakları sıklıkla görülmektedir.
  • Hamilelik yaşayan kadınların çoğu, gebelik sonrası dönemde vücut çatlaklarıyla uğraşmaktadır. Deri gerildiği için çatlamakta ve doğumdan sonraki hızlı kilo kaybı dezenformasyonu arttırmaktadır. Hamilelik bu bakımdan vücut çatlaklarının başlıca sebepleri arasında yer alır.
  • Bazı kadınlarda ergenlik döneminden kalan vücut çatlakları bulunmaktadır. Bu dönemde hızlı kilo alma gibi sebeplerden dolayı çatlaklar kalıcı olabilmektedir.

Vücut çatlakları genellikle kalça, omuz, kol ve göbek bölgesinde görülür. Bu çatlakları önlemek için çeşitli yollar bulunmaktadır.

Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Cilt beslendikçe çatlakların önüne geçmek mümkün olacaktır. Örneğin ergenlik çağındaki kadınlar nemlendirici ürünleri sık kullanarak cildin beslenmesini sağlayabilir ve kalıcı çatlakları önleyebilirler. Aynı durum hamileler için de geçerlidir. Hamilelik için özel bakım ürünleri kullanılarak vücutta oluşan çatlakları tam anlamıyla önlemek mümkündür.

Beslenme biçimi de bu konuda oldukça önemlidir. Fast food ürünlerinden ve “abur cubur” kategorisine giren besinlerden tamamen kaçınmak gerekir. Ayrıca kahve gibi ürünlerin aşırı tüketilmesi de çatlak oluşumuna yol açabilmektedir. Cildin yenilenmesini sağlayacak besinler tüketerek çatlak oluşumunun tamamen önüne geçebilirsiniz. Sebze, balık gibi besinler vücudun sürekli olarak kendini yenilemesini sağlayacak, aşırı kilo alımını ve çatlak oluşumunu önleyecektir.

Çatlaklar Nasıl Yok Edilir?

Hint yağı ile günde iki kez vücudunuza masaj yaparak çatlak görünümünü yok edebilirsiniz. Bu yağ besleyici olduğu için cildinizin kendini yenilemesini sağlayacaktır. E vitamini takviyesi, çatlakların büyümesini engeller. Bu süreç sonunda çatlaklar kendi kendine yok olabilir.

Ancak cilt çatlaklarını tamamen yok etmenin en garanti yolu medikal müdahaledir. İyi bir kliniğe giderek tek operasyonda çatlaklarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git