Cinsel Yolla Bulaşan Bu Sessiz Katile Karşı Dikkatli Olun

Cinsel Yolla Bulaşan Bu Sessiz Katile Karşı Dikkatli Olun
18 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.143 kez okundu.

Cinsel ilişki çoğu zaman bazı hastalıklardan ötürü ölümcül olabilir. HIV virüsü bireyin hayatını yavaş ve acılı bir şekilde ele geçirir. Dahası bazı diğer enfeksiyonlar da meydana gelebilir. Muhtemelen bu gibi enfeksiyonlar hakkında bilginiz vardır ancak çoğu insan bu gibi virüsleri uzak tutmak için neler yapması gerektiğini bilmez.

  • Eğer virüslü biri ile rektal sıvıları, seminal sıvı, anne sütü, kan, sperm ve vajinal sıvıları ile temasa girerseniz, virüs kolaylıkla size bulaşabilir.
  • Sizde virüs olmasa bile karşınızdaki kişide olabilir. Bu yüzden eğer mümkünse öncesinde test yaptırmanız oldukça önemlidir. Özellikle ilk kez ilişki kuracağınız kişiler için daha dikkatli olmanız gerekiyor.
  • Tanıdığınız veya hastalık geçmişini bildiğiniz insanlardan hastalık kapma riskiniz, diğer bireylere kıyasla daha azdır.
  • Kendinizi olası bir virüsten koruyabilmek için benimseyebileceğiniz en iyi yöntem lateks koruyucular ve sıradan prezervatifler kullanmaktır.
  • Eğer dövme veya piercing yaptırmayı düşünüyorsanız, bunları bilindik yerlerde yaptırın çünkü sizden önceki müşteride herhangi bir virüs varsa ve iğne değiştirilmezse, size de hastalık geçebilir. Bakanlıktan onaylı sanatçılardan hizmet alın.
  • Eğer iğne kullanıyorsanız, iğnenizin ilk kez sizin tarafınızdan kullanıldığından emin olun. Dahası ekipmanlarınızı temizlemek de riskleri azaltacaktır.
  • Prophylaxis virüs kapmamış bireyler tarafından herhangi bir riske karşı kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç reçeteli olup, doktorunuz kontrolünde kullanılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git