Çocuk Eğitimlerinde Yapılan Başlıca Yanlışlar!

Çocuk Eğitimlerinde Yapılan Başlıca Yanlışlar!
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.050 kez okundu.

cocuklarin-egitimiAnne ve babalar çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek ve buna göre kendilerine bir yol çizmek isterler. En iyi, en doğru metotların uygulanması ile bebeklerin çok daha doğru bir biçimde büyütülmesi, çocukluk safhasında da karakterine dair önemli kazanımların sağlanması amaçlanır. Ebeveynler bu noktada fazlası ile hassastır, her anne ve baba çocuğu için kaliteli ve sağlıklı yolları takip etmek isteyecektir. İşte bu konuda da elbette ki bir takım hatalar yapılabilir.

Çocuk gelişimi ve psikolojisi ile ilgili bir takım sorunlar her ne kadar karmaşık gibi görülse de aslında çözümü basit unsurlardan oluşur. Anne ve babalar çocuklarını kusursuz yetiştireceğim derken bazı hataları da yaparlar. Bu hatalardan kaçınmanın yolu ise bir takım ipuçlarını takip etmektir. Söz konusu ipuçlarına göz atıldığında ise karşımıza şunlar çıkacaktır;

– Çocuklara Sınır Koymak Ne Derece Doğru?

Klasik bir cümle olacak ancak “her şeyin azı karar, çoğu zarar”… Çocuk gelişiminde çocuğa can güvenliği ve kişisel gelişim açısından bir takım sınırlandırmaların getirilmesi çok normaldir. Önemli olan sağlık ve psikolojidir. Ancak bu durum abartılır ve fazla bir korumacı tavır sergilenirse işte o zaman özgüven zedelenmesi ortaya çıkar. Çocuk kendi başına pek çok şeyi yapmaktan çekinir ve korkar. Bu da orantılı bir korumacı tavır ya da sınırlandırmaların getirilmesi ile mümkündür. Çok zorlamadan, çok da gevşek bırakmadan, çocuğun karakterine de orantılı olarak uygun bir sınırlandırma iyi olabilir.

Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Beceri doğuştan gelir, eğitimle şekillendirildiğinde ise ortaya şahane sonuçlar çıkar. Müzisyenlerin, ressamların hayatlarına bakıldığı zaman bu tip ayrıntıların görülmesi mümkündür. Siz de çocuğunuzun hangi alanlarda yetenekli ya da ne tür alanlara meyilli olduğunu tespit edebilirsiniz. Bunun ardından ise çaba sarf etme evresi başlayacak, çocuk en doğru yerlerde en iyi eğitmenler tarafından eğitilecektir. Elbette ki ekonomik durum, sosyal çevre gibi unsurlar bu eğitim sürecini şekillendirebilir. Çocuğun yeteneğine eğitim katkısı mutlaka verilmelidir.

– Tutarsızlık Neler Doğurur?

Çocukların karşısında tutarsız şekilde konuşmak, bunu hareketler ile belli etmek oldukça sıkıntılı ve sakıncalıdır. Çünkü çocuğun anne ve babasına güvenmesi çok kolay iken, kafa karışıklığı başladığı andan itibaren bir takım problemler de beraberinde gelir. Güvensizlik ortamından dolayı anne ve babalar inandırıcılıklarını kaybedebilirler. Sadece inandırıcılık değil, otorite boşluğu da yaşanabilir. Bu nedenle de bir şey “evet” ise “evet” olarak devam etmeli; “hayır” ise “hayır”dan vazgeçilmemelidir.

Olumsuz Tutum ve Hareketleri Öne Sürülmeli mi?

Avrupalı çocuklar ile Asyalı çocuklar arasındaki temel fark özgüvendir ve özgüven ailenin çocuğu yetiştirme tarzı ile ortaya çıkan bir durumdur. Aileler çocuklarının sürekli olarak kötü yönlerini eleştirme, yanlışlıklarını ya da olumsuz hareketlerini ortaya dökerek onlara kızma eylemine girerse çocuklarda özgüven kaybı yaşanır. Ancak iyi özellikleri ve yetenekleri övülüp, doğru yaptığı ya da olumlu hareketler takdir görürse çocuk da kendini iyi hissedecektir. Bu sayede özgüveni perçinlenen çocuğun kendine olan inancı ile beraber ailesine duyduğu sevgi ve saygı da artar.

– Kıyaslamak En Büyük Yanlış

Çocuğa yapılacak olan büyük kötülük kıyaslama yapmaktır. Çocuk herhangi bir arkadaşı, akrabası, kardeşi ya da başka biri ile kıyaslanmamalıdır. Eğer bu yapılıyor ise, bunun tehlikeli sonuçlar doğuracağı bilinmelidir. Örnek olarak kıyaslama yapılan kişiye karşı düşmanlık beslemek, kinlenmek, kötülük yapma isteği gibi duygular uyanabilir. Aynı zamanda kıskançlık da başlar. Çocuğun olumsuz düşüncelerinin olması, üretkenliğin ve yaratıcılığın önüne geçer. Bununla beraber çocuğun bir şeyleri başarma arzusu da ortadan kalkarken, kendini karşısındaki kişilerin önünde ezilmiş halde bulabilir. Tüm bunların önüne geçmek için sabırlı olmak, güzele yönlendirme yapmak, her koşulda çocuğu desteklemek şarttır. Özgüven, sevgi, saygı gibi olumlu yanlar çocuğu motive etmeli, daha iyilerini başarmak için ortaya itici bir güç konulmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git