Çocuk Neden Yalan Söyler, Bu Durum Nasıl Engellenir?

Çocuk Neden Yalan Söyler, Bu Durum Nasıl Engellenir?
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.000 kez okundu.

cocuk-neden-yalan-soyler

Maalesef ki ebeveynlerin bir kısmı çocuklarının sıkça yalan söylemesinden dert yanarlar. Zaten yalanın azı çoğu olmaz, yalan söyleyen çocuklar da bu nedenle kaygı ile karşılanır. Burada önemli olan ise çocuğun neden yalan söylediği ve bu nedenlerin ortadan kaldırılarak nasıl dürüst bir nesil yetiştirileceğidir.

Yalan kavramını tanımlamak için bir tür savunma mekanizmasından bahsedilebilir. Çocuklar sıkıştıklarında ya da durumları olduğundan farklı yansıtmaya çalıştıklarında ne yazık ki gerçek dışı söylemlerde bulunabilirler. Bu durum da ebeveynleri epeyce üzer. Çocukları yalana iten dış sebepler tespit edilirse bu sorunların da önüne geçilebilir.

Çocuklar Niçin Yalana İhtiyaç Duyarlar?

Çocuklar istedikleri bir konumda bulunmazlar ya da ayıplanacaklarını düşündükleri farklı bir pozisyonda yer alırlar ise yalana başvururlar. Elbette ki tek sebep bu değildir, örnek olarak çocukların hayal dünyalarının genişliği de pembe yalanlara yol açabilir. Ancak bu durumun temelinde bazı sorunların olduğu açıktır. Çocuklara doğruyu söylemenin güzelliğinin öğretilmesinin yanı sıra, elbette ki yalan söyleme nedenlerinin ortadan kaldırılması da sağlanmalıdır. Yalanın kafada kurgulanıp ifade edilebilmesi de bir tür hayal dünyası unsuru olarak yorumlanabilirken, yalan söylemenin 3 yaştan itibaren görülmesi de bunu destekler nitelikte bir tespittir.

Daha çok aile kaynaklı olarak tanışılan yalanın önüne geçilmesi mümkündür. Örnek olarak ebeveynler birbirlerine ya da arkadaşlarına bir yalan söylediklerinde, çocukları da bu yalanı fark edebilirler. Sonuçta gerçek dışı bir durum ifade edilmiştir ve çocuk bunu anlayabilir. İşte bu da çocuğa bir örnektir, eğer bu tarz durumlar yaşanmaz ise çocuk evde yalan söylendiğine şahit olmaz ve bunu öğrenmez. Başı sıkıştığında çocuğun yalan söylemesi de bu şekilde ortaya çıkmaz. Aile burada çok kilit bir noktadadır.

Çocukların Sık Yalan Söylemesi Durumları

Çocuklar genelde art niyetli olmayan, durumu kurtarmaya yönelik pembe yalanlar söylerler. Ancak sıkça yalan söylendiği tespit edilirse mutlaka bu konu ciddiyet ile ele alınmalıdır. Aksi takdirde sorunlar çözülmediği müddetçe yalan kurmak ve bunu çekinmeden söylemek durumu devam edecektir.

Hangi Durumlar Sık yalan Söylemenin Sebebidir?

– Çocuğa gereken önem verilmiyor, zaman ayrılmıyor, ilgi gösterilmiyor ise

– Ceza ve ödül sistemi uygulandığı için cezadan kaçıp ödüle ulaşma isteği duyuyor ise

– Gerek evde, gerek ise sosyal çevrede sıkça yalan söyleniyor ve çocuk bunu fark ediyor ise

– Çocuğun ilgi görmek ve hayranlık duygusunu kendinde toplamak gibi arzuları var ise

Yukarıda belirtilen durumlar yalan söyleyen çocukların çoğunda görülür. Aileler bu tür nedenleri ortadan kaldırmak için çaba göstermelidir. Ancak bu sebepler ortadan kalkınca daha rahat, daha güzel bir iletişim kurulması sağlanacak, karşılıklı güven ortamı oluşacaktır.

Yalan Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

Sorun aile tarafından tespit edildikten sonra nedenlerine geçilir ve yalanların nedenleri de tespit edilir, son aşama ise çözüm bulma aşamasıdır. Dertli ailelerin sıkça sordukları soru çocuğun yalan söylemesinin önüne nasıl geçileceğidir.

Elbette ki ilk adım, yukarıda bahsedilen kötü ortamların ortadan kaldırılmasıdır. Aile içinde, sosyal çevrede iletişim dürüstlük üzerine kurulmalıdır. Yalan ile hareket edilmemelidir. Bununla birlikte sevgi ve güven duyguları belli edilmeli, çocuklara bu duygular aşılanmalıdır.

Evde ceza sistemi, ödül sistemi gibi çocuğu yanlış şeyler yapmaya teşvik edecek sistemler geliştirilmemeli ve uygulanmamalıdır. Bu tür durumlar yalanı tetikleyeceği için normal hayat normal seyrinde devam etmelidir.

Konuşmalarda dürüstlüğün ne kadar güzel ve doğru bir hareket olduğundan bahsedilmeli, yanlışların yerilmesi yerine doğruların övülmesi sağlanmalıdır.

Çocuklar asla başkaları ile kıyaslanmamalı, özgüven hep yüksek tutulmalıdır. Bu sayede daha başarılı, daha dürüst, daha düzgün bir çocuk yetiştirmek olasıdır. Yapılan hataların telafisi zor olduğu için daha en başından çocuğun karakteri dürüstlük ve doğruluk üzerine inşa edilmelidir. Zaman iççinde en güzel karakter yansımaları da görülecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git