Çocuklara Özgüven Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Özgüven Nasıl Kazandırılır?
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.216 kez okundu.

cocuklarda-ozguvenHer anne ve her baba elbette ki çocuklarının özgüveni yüksek olmasını ister. Çünkü bu şekilde yetişen çocukların hayatta daha başarılı, daha mutlu oldukları aşikârdır. Bununla beraber farklı ve değişik metotlar da uygulanarak kazandırılan özgüven ile beraber genlik dönemleri de, yetişkinlik dönemleri de çok daha iyi bir biçimde geçirilecektir. Kısacası erken yaşta altı dolu ve pekiştirilmiş bir özgüven tüm çocuklara lazım gelir. Bunun için de anne ve babaların bir takım sorulara sahip olmaları doğaldır.

En doğru, en akılcı metotlar ile ortaya konulan özgüven ile beraber daha iyi bir geleceğe sahip olacak olan çocukların karakter olarak da pekiştirildiği açıktır. Bu nedenle de çocuklardan özgüven eksikliği sıkıntısını gidermek, oldukça iyi yetişmiş gençleri geleceğe hazırlamak için özgüven artırılması sağlanmalıdır.

Karakter itibariyle silik, sıkıntılı ve yetersiz özelliklere sahip olması istenmeyen çocukların mutlaka ki kendine olan güven duygusunun artırılması gereklidir. Daha akılcı, daha pozitif gençler özgüveni yüksek çocuklar arasından yetişir. Bunları sağlamak için de ebeveynlere düşen bir takım görevler vardır.

Ebeveynler Neler Yapmalı?

  • Çocuğunuza asla kendini yetersiz hissettirecek cümleler kurmayın. Asla! “Sen beceremezsin, sen bunu yapamazsın” gibi cümleleri asla kurmayın. Bu tür durumlarda kendisinin denemesine ve başarana kadar mücadele etmesine izin verin. Eğer ortada sağlığını ilgilendiren, canının yanmasına sebep olabilecek bir durum varsa “bekle de sana yardım edeyim, gel beraber yapalım” gibi pozitif ve yapıcı cümleler ile ona destek olun.
  • Sevgi çok önemlidir. Özgüveni yüksek bir çocuk aynı zamanda mutlaka ailesinden sevgi görmüştür. Ona sarılmak, öpmek, sevildiğini hissettirmek mutlaka ki özgüvenine de yansıyacaktır. İşte bu nedenle de çocuğunuzu sevin ve bunu belli edin. Bu sayede daha oturmuş bir karakter, daha kendinden emin bir duruş ortaya konacaktır.
  • Çocuklar genelde dinlenmezler ve geçiştirilirler. Ancak bu son derece yanlıştır. Çocuk anlattıklarının önemli olduğunu ve karşısında onu ciddiyetle dinleyen anne ve babasının bulunduğunu bilmek ister. İşte bunun için de karşılıklı konuşmalarda mutlaka ciddiyetle onu dinleyin. En güzel, en hoş mesajları bu şekilde vermeniz mümkündür. O da verdiği mesajların size ulaştığını fark ederek mutlu olur.
  • Disiplin de özgüvenin bir parçasıdır. Çocuğunuz ile kurduğunuz diyalogda mutlaka ölçülü onun; ancak herhangi bir kuralı çiğnediğinde bunu yapmaması gerektiğini ona mutlaka anlatın. Bunu azarlayarak değil daha yumuşak geçişlerle, daha anlayacağı dilde yapın. Bu sayede o da neleri yapıp neleri yapmayacağını kafasında kodlarken, kurallar dâhilinde elinden gelenin en iyisin yapmak için uğraş verecektir. Disipline etme sırasında kullanılan dil özgüveni kamçılarken, aksi durumda çocukta özgüven eksikliğine neden olabilir. Buna dikkat etmek şarttır.
  • Çocuğunuz yeni bir şeyler denemeli, yeni denemelerde başarılı olduğunu hissetmeli, hayatında her önüne çıkan yenilikten korkmayı değil üzerine gidip muvaffak olmayı bilmelidir. İşte bu durum da özgüveni artırırken, elbette ki bu noktada size de sorumluluklar düşer. Yenilikler ile karşılaşılan ortamların yaratılması, bu tarz durumlarda çocuğunuza cesaret verilmesi gibi konularda sizin desteğiniz ile doğru hamleler yapılacaktır.
  • Çocuklar övülmek ister. Tuhaf olsa da durum bu şekildedir. Bazen yaptığı en ufak bir işte bile iyi bir şey yaptığını duymak ister. Ancak bu sayede yaptığı işlerin değerli olduğunu anlar. Bu noktada da farklı durumlar öne çıkabilir. Örnek olarak çocukların basit bir işi bile dünyanın en iyi ve en önemli işiymiş gibi görmeleri, başarı sağladıklarında da övülmelerini gerektiren bir ortamı ortaya koyar. Çocuklarınızı bol bol övmek onlara bir şey kaybettirme; ancak işe yaradığını hissettikleri için çok şey kazanırlar. Bu tür durumlarda özgüvenleri de artar.
  • En ufak hatalarında çocuklara kızmamak gerekir. Eğer tepkiler ağırlaşırsa çocuğunuz hata yaptığı o işi bir daha denemeyebilir. Bu nedenle de ona daha nazik, daha kibar uyarılarda bulunmalısınız. Bu şekilde yaptığı hatayı anlayacak ve onu düzeltmek için bir sonraki denemesinde daha dikkatli olacaktır. Hele ki o denemede başarı sağlarsa özgüveni de artacaktır. Ancak ona sert ve ağır tepkiler gösterir, oldukça da kızarsanız bir sonraki deneme olmayacaktır. Bu da özgüven eksikliğine sebep olur.
  • Kıyaslama yapmak çocukların canını sıkar, kendilerini ezilmiş hissederler. Çocuğunuzu herhangi bir arkadaşı ile kardeşi ile akrabası ile abisi ya da ablası ile kıyaslamamanız şarttır. Eğer yaparsanız çocukta “sevilmeme, değer görmeme, yetersizlik” gibi duyguları uyandırırsınız. Haliyle özgüven olarak tam bir doğruluk hali değil de eksiklik hali hissedilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git