Çocuklarda İştahsızlık Nedeni Olarak Görülen 5 Madde

Çocuklarda İştahsızlık Nedeni Olarak Görülen 5 Madde
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.094 kez okundu.

cocuklarda-istahsizlikAileler açısından en problem yaşanan konulardan bir tanesi de çocuklarının iştahsız oluşlarıdır. Bu durumdan dolayı yeteri kadar beslenemeyen çocukların gelişimlerinin eksik kalması da elbette ki bir takım problemleri beraberinde getirir. Gelişimde güçlük çekilmesi de hem çocukların geleceği için, hem de ebeveynlerin huzuru için bir tür engeldir. Eğer bu sorun çözülebilirse çocuklar sağlıklı şekilde beslenebilecekleri gibi aileler de rahat edeceklerdir. Elbette ki sorun çözümlerinde gerekli olan nokta sorunun tespit edilmesi iken, iştahsızlığın neyden kaynaklandığı öğrenildiği an problem de ortadan kalkacaktır. Çünkü aileler çocuklarını iyi beslemek ve güzel yetiştirmek için yoğun çaba harcarlar.

Peki, tüm bu iştahsızlık sebepleri neler olabilir? İşte karşınızda en önemli 5 neden…

  1. Çocuğun Yapısına Göre Beslenme Şekli

Çocuk eğer doğumda prematüre doğum yaşadıysa, bir takım sorunlar ile beraber dünyaya gelmiş olabilir. Prematüre bebeklerde çeşitli sorunlar sıkça görülürken, özellikle de yarık damak ya da bazı kalp rahatsızlıkları da kendini gösterir. Bundan dolayı da sağlıklı bir beslenme ortaya konamayabilir. Söz konusu sorunların tezahürü olarak çocuk iştahsız olabilir ve aile de haklı olarak bunun bir gelişim sorununa sebep olacağını düşünüp kaygılanabilir.

  1. Beslenme Geçişlerinin Gözlenmesi

Bazı bebekler anne sütünden normal gıdalara geçiş sürecinde bir takım problemler yaşayabilirler. Anne sütü ile biberon arasındaki zorlu yolu çok sayıda bebek rahatlıkla açarken, kimileri için bu durumun aşılması zaman alır. Bundan dolayı da aileler panik yapabilirler. Ancak bunda da pek endişe edilecek bir durum yoktur. Zamanla alışacak olan bebekler ilk anlarda az beslense de zaman içinde doğru bir beslenme şekli oturmuş olacaktır. Bununla birlikte çocuğu yemek yemeye özendirmek de gereklidir. Daha hoş ve ilgi çeken besinler bu noktada denenebilir.

  1. Mekanik Beslenme Türü Görülebilir

Eğer bebek ile beslenmeden sorumlu olan kişinin frekansları uyarsa ortaya bir sorun çıkmayacaktır. Ancak bazen sabırsız annelerden kaynaklı olarak, bazen de bakıcıların istenen frekansı sağlayamamasından dolayı çeşitli beslenme sorunları olabilir. Öğünlerini doğru alamayan bebekler için bu durum fazlası ile problem yaratırken, elbette ki bu tip beslenmelerde aksamalar yaşanabilir ve iştahsızlık ortaya çıkabilir.

  1. Organik Sebeplerden Dolayı İştahsızlık

Bebeğin vücut yapısından ya da ortam şartlarından dolayı sürekli olarak rahatsızlanması ve hastalanması elbette ki beslenme alışkanlığına etki edecektir. Doğru bir beslenme düzeni oturtulmadığı takdirde ise bu sıkıntıların aşılması beklenemez. Hastalıklardan uzak, daha rahat ve daha huzurlu bir ortamın sağlanması noktasında ise beslenme düzeni normale dönecek, ailelerin kaygıları da ortadan kalkacaktır.

  1. Bazı Travmatik Durumlar

Fiziki anlamda yemek yiyememe, yemek yerken zorlanma, tüp yardımı ile beslenme gibi durumlar da iştah kesen durumlar arasındadır. Bu durum da aileler tarafından doğal karşılanmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git