Çocuklarda teknolojik alet kullanımı

Çocuklarda teknolojik alet kullanımı
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.661 kez okundu.

Günümüzden yaklaşık olarak 20 sene önce çocuklar boş zamanlarının büyük bir kısmını sokakta geçirmekteydi. Sokakta bisiklet süren, koşan, saklambaç, bilye ve seksek gibi birbirinden farklı birçok oyun oynayan çocuklar çok hareket ediyor ve doğa ile yakın ilişkiler kurabiliyor ve akranları ile zaman geçirmenin tadını çıkarıyorlardı. Ancak değişen hayat koşulları çocukları neredeyse tamamen eve kapattı. Çocuklarımız artık bahçe ve parkların azlığı, trafik yoğunluğu gibi nedenler ile zamanlarını eve kapalı olarak geçiriyorlar. Apartman yaşantısı ve azalan komşuluk ilişkisi nedeni ile çocuklarımızın birçoğu yalnızlar. Evde zaman geçiren çocukların en önemli aktiviteleri ise teknolojik oyuncaklar ve oyunlar.

Ancak söz konusu değişimler yalnızca sokakta değil aynı zamanda aile ve ev ortamlarında da ciddi farklılıklar meydana getirdi. İş ve yaşam koşulları nedeni ile artık pek çok akşam yemeklerinde bile aynı sofraya denk gelemeyebiliyorlar. Yine modern toplumun dayattığı yaptırımlar doğrultusunda ailenin neredeyse tüm fertlerinin odasında bir televizyon, artık 9-10 yaşlarındaki çocukların bile ellerinde birer telefon ve hemen her evde en az iki tablet bulunuyor. Tüm bu ürünlerin varlığının da etkisi ile evde kısa sohbetlerden sonra herkes kendi dijital dünyasına dalıp gitmekte.

Çocuklarda Teknolojik Alet Kullanımı

Biz yetişkinlerin yaşamımızı kolaylaştıran ve hatta kullanmanın anlamsız olduğunu düşündüğümüz teknolojik ürünler çocuklar tarafından uzun süre kullanıldıklarında üzerlerinde ciddi etkiler yaratma riski taşıyor. Bu nedenle de uzmanlar çocukların teknolojik aletlerden en az etkilenmeleri adına bazı önerilerde bulunuyor.

Çocukların Teknolojik Alet Kullanımları İle İlgili Uzman Tavsiyeleri

  • Çocukların teknolojik ürün kullanımlarının gereksinimleri ile orantılı olmasına özen gösterilmeli.
  • Tablet ve bilgisayarlarda bulunan uygulamalar mutlaka ebeveynler tarafından kontrol edilmeli, süresi takip edilerek reklam içermemesine dikkat edilmeli.
  • Tablet ve bilgisayar gibi teknolojik ürünler çocukların kullanımlarına araştırma ve ödev amacı ile sunulmalı.
  • İlk olarak anne ve baba kullanım sıklığı ve süreleri ile ilgili çocuklarına örnek olmalı.
  • Çocukların odasında televizyon olmamalı.
  • Çocukların kendi yaşıt grupları ile vakit geçirebilmeleri adına okun öncesi kurum ya da oyun gruplarında zaman geçirmesi sağlanmalı.
  • Çocuk ile doğada vakit geçirmeli, koşmasına, tökezlemelerine, farklı nesneler ile tanışmalarına ve kirlenmelerine müsaade edilmeli.
  • Mümkün oldukça erken yaşlarda ilgi duyabilecekleri bir spor aktivitesine yönlendirilmeli.
  • Her gün mutlaka keyif ile kitap okunmalı. Erken yaşlardan itibaren kitap okunarak büyüyen çocuklar hem kitap okuma alışkanlığı kazanırken hem de akranlarından çok daha fazla sözcük dağarcığına sahip olabilmektedir. Geniş kelime haznesi ise çocukların dikkati sürdürme ve hafıza gibi öğrenmeyi direkt olarak etkileyen bilişsel süreçlerini oldukça olumlu yönde etkilemektedir.

Ebeveynler üzerlerine düşen görevleri olması gerektiği gibi yerine getirmeye özen gösterdikleri takdirde çocukların teknolojik ürünler ile tanışmaları hem çok daha geç hem de çok daha bilinçli olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git