Çocukların psikolojik gelişiminde önemli hususlar

Çocukların psikolojik gelişiminde önemli hususlar
22 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.364 kez okundu.

Çocukluk, insan hayatının en hassas dönemidir. Çocukluk yıllarındaki psikolojik gelişim insanın kişiliğini ve geleceğini belirleyecek kadar önemlidir. Ebeveynlerin bu dönemde dikkat etmesi gereken çocuklarının hayata dair iyi deneyimler yaşamalarını ve pozitif olabilmelerini sağlamaktır. Bu dönemde olabildiğince hassas ve dikkatli olmak, sarf edilen her sözün ve yapılan her davranışın çocuk psikolojisini etkileyeceğini bilmek gerekiyor.

Psikologlar sık sık 0-7 yaş aralığındaki zamana ilgi çekiyor. Bu yaş aralığı çocuğun kişiliğinin oluştuğu zamandır. Fobilerden temel davranış biçimlerine kadar birçok öge bu yaşlarda işlenir. Ancak sonrasındaki zaman da çocuk için daha az önemli değildir. Yanlış davranış biçimleri çocuğunuzun hayatı boyunca taşıyacağı travmalar edinmesine sebep olabilir. Günümüzde ebeveynlerin yaptığı birçok yanlış davranış bulunuyor. Çocuklara daha iyi bir gelecek hazırlamak için bu yanlışlıklardan bahsetmek gerekiyor.

Sosyal Gelişim

İnsan, sosyal bir canlıdır. İnsanın bir medeniyet sahibi olmasını sağlayan sosyal özellikleri olmuştur. Nitekim her insan aileden sonra bir sosyal ilişkiler ağında olma ihtiyacı hisseder. Çocukların hayata hazırlanabilmesi, yetişkinlik yıllarında sosyal ihtiyaçlarını giderebilmesi için bu alanda faaliyet göstermeleri gerekir.

Ebeveynlerin çocuklarının sosyal gelişimine yardımcı olmaları ve katkıda bulunmaları oldukça önemlidir. Günümüzde sosyal gelişimie en çok engelleyen ögelerin başında bilgisayar ve teknoloji bağımlılığı bulunuyor. Bilgisayar, play station gibi cihazlarla gereğinden fazla vakit geçiren çocuklar, oldukça başarısız bir sosyalleşme izliyorlar.

Bunun önüne geçmek mümkün. Yapılması gerekenlerin başında bu tür cihazlarla geçirilen zamanı kısıtlamak ve çocuğun teknoloji dışında kendini eğlendirebileceği, vakit geçirebileceği faaliyetler bulmak gerekiyor. Örneğin kurslar, doğa gezileri, izci kulüpleri, spor etkinlikleri ve bunun gibi faaliyetler çocuğun sağlıklı bir biçimde gelişmesine, iyi bir sosyal yaşama sahip olmasına yardımcı olabilir.

Mükemmeliyetçilikten Kaçının

Hiçbir insan, her konuda mükemmel olamaz. Özellikle çocuklarımızdan bunu beklememiz büyük haksızlık. Elbette onların başarılı olmalarını isteriz ancak bu motivasyonla çocuklara kaldırabileceklerinden fazla yük yüklemek ya da onları “mükemmel” olmaya zorlamak psikolojilerini ciddi anlamda kötü etkileyecektir. Ders konusunda ve diğer konularda mükemmeliyetçi olmak çocukların psikolojisini kötü etkiler.

Bunu yalnızca bir baskı yöntemi olarak algılamamak gerekiyor. Örneğin çocuğunuz soru çözerken ya da ödev yaparken “Sen bunları yapacaksın, biliyorum” dediğinizde ona bir misyon yüklemiş olursunuz. Kendini ebeveynine karşı borçlu hisseder ve soruları çözemediği zaman suçluluk duyar. Bu suçluluk da psikolojisini kötü etkiler. Yapmanız gereken çocuğunuzu olumlu ya da olumsuz telkinlerle mükemmel olmaya zorlamak değil “Bu soruların önemi yok, önemli olan senin konuyu anlaman ve emek göstermen” diyebilmektir.

Aynı durum ders dışındaki faaliyetler için de geçerli. Örneğin çocuğunuz bir spor ile ilgileniyorsa ve onu devamlı kazanması için motive ediyorsanız, kaybettiği zaman hayal kırıklığına uğrayacak ve ilgisini kaybedecektir. Onu kazanmaya, yenmeye değil sporla uğraşmaya teşvik etmeli ve önemli olanın bu olduğunu anlatmalısınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git