Daha uzun, hacimli ve sağlıklı kirpiklere sahip olun

Daha uzun, hacimli ve sağlıklı kirpiklere sahip olun
24 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 3.530 kez okundu.

Herkesin uzun, hacimli ve kıvrımlı bir kirpik yapısına sahip olması elbette imkânsız! Ancak bazı günler makyajınızda kirpiklerinizin görünümünü böylesi uzun ve hacimli bir forma sokmak isteyebilirsiniz. Birkaç önemli püf nokta ile aslında bunu yapmak o kadar da zor değil. Yalnızca biraz özenli olmak gerekiyor. Gelin bu püf noktalarını inceleyelim:

1) Kirpiklerin Beslenmesi

Kirpikler, saç ve tüylerimiz gibi deri hücrelerinin farklılaşması sonucu oluşmuşlardır. Dolayısıyla deriyle güçlü bağları vardır. Bu açıdan bakarsak, kirpiklerin bulunduğu bölgeye uygulanan besleyici yağlar kirpiklerin beslenip, güçlenmesini ve uzamasını sağlayacaktır.

Kirpikleri besleyecek yağlardan en önemlisi ise Hint yağıdır denebilir. Hint yağını bir ay boyunca yatmadan önce kirpiklere sürüp, sabah kalktığınızda ise temizleyerek uyguladığınızda değişimi gözlemleyebileceksiniz. Yalnızca Hint yağını kullanırken dikkat edilmesi gereken temel bir husus var, muhakkak kirpiklerinizin temizlenmiş olması. Ayrıca kullandığınız Hint yağının soğuk sıkım yöntemi ile üretilmiş özlü bir yağ olmasına dikkat edin. Hint yağını verimli kullanabilmek için boş ve temiz bir rimel kabından veya kulak çöpünden faydalanabilirsiniz. Badem yağına karıştırarak kullanımı da mümkün.

2) Kirpiklerin Yıpranmaması için

Kirpiklerin üzerinde biriken toz ve makyaj atıkları, onların gelişimini ve varlığını sürdürmelerini olumsuz etkiler. Yani dökülmelere ve zayıflamalara yol açar. Diğer bir yandan kirpik kıvırıcı olarak kullanılan metal malzemelerin uyguladığı güçlü basınç ile kirpiklerin kırılması ve zayıflaması olasıdır.  Bu nedenle her akşam muhakkak göz bölgesi için özel olarak seçilmiş temizlik malzemesi ile makyaj atıkları ve kirler temizlenmelidir. Mümkün olduğunca da kirpik kıvırıcı kullanmaktan kaçınmak gerekir. Unutmayın o anlık çözümler üretse dahi, biraz özenli ve sabırlı olduğunuz takdirde kirpikleriniz güçlenip gelişecektir.

3) Kirpiklere Masaj

Evet, kirpiklerinize masaj yapmanız mümkün! Masaj genel olarak hangi bölgede yapılırsa yapılsın, kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelerin beslenmesini sağlar. Bu nedenle kirpik ve göz çevresine yapılan masajlar, kirpiklerinizin uzamasına yardımcı olacaktır. Masajı uygularken, yuvarlak ve yumuşak hareketlerde bulunmak daha iyi olur. Göz çevresi hassas bir bölge olduğu için özellikle bastırmamaya özen gösterilmelidir.

4) Doğal ve Sağlıklı Beslenme

Beslenme vücudun her bölgesini etkiler. Beslenmenin kötü ve yetersiz olduğu zamanlarda vücuttaki her bir hücre bundan etkilenir. Benzer bir biçimde kirpiklerde zayıflar ve kırılmaya başlar. Yorgun bakışlara sahip olmamamızın bir nedeni de kirpiklerimizin bu şekilde zayıflamasıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenme, kirpiklerin de beslenmesini sağlar. Özellikle E vitamini ve protein açısından zengin besinlerle beslenmek kirpikleri geliştirecektir.

5) Maskara Seçimi

Maskara seçiminde önemli olan, maskaraların özelliklerini incelerken kapılıp, yanlış bir maskara almak yerine; kirpiklerinizin ihtiyaç duyduğu maskarayı almaktır. Kısa kirpiklere sahipseniz ve kirpiklerinizin uzun görünmesini istiyorsanız, kirpik uzatıcı maskara almalısınız. Seyrek ise hacim kazandıran bir maskara veya düz ise kıvrık gösteren bir maskara kullanmanızda fayda vardır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git