Dengeli Beslenme Adına Almanız Gereken Mineraller

Dengeli Beslenme Adına Almanız Gereken Mineraller
22 Mart 2017 tarihinde eklendi, 976 kez okundu.

İnsanın beslenme ihtiyacı, büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için gereklidir. Bu nedenle bazı besin maddelerden vücuda yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Bazı besin maddelerinden çok alınması, bazılarından ise az ve yetersiz alınması sağlıklı değildir ve gelişimi engeller.

İnsan vücudunun, sağlıklı gelişmesi, sağlıklı büyümesi, hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için her besin maddesinden yeteri kadar ve kararında alınması gerekir.

Yeterli ve dengeli beslenmek için insan vücudunun 6 temel maddeye ihtiyacı vardır. Bunlar, karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, madenler ve su dur. İnsan hücrelerinin beslenmesi, hücrelerin yenilenmesi ve kendini iyileştirmesi için bu 6 temel maddeye ihtiyaç duyar.

Karbonhidratlar;

Başlıca görevi vücudumuza enerji sağlamak olan karbonhidratlar, yetişkin bir insan vücudunda en fazla %1 oranında bulunmaktadır. Bu yüzdende günlük enerji ihtiyacımızın birçoğunu karbonhidratlardan karşıladığımızdan, günlük yeterli miktarda karbonhidrat tüketmeliyiz.

Yağlar;

Yağlar yetişkin bir insan vücudunda %18 oranında bulunur. İnsan harcadığı enerjiden ve yağdan, daha fazla alırsa vücudundaki yağ oranı artar. Şayet harcadığından az tüketirse vücudundaki yağ oranı azalır. Yağ insana tokluk hissi verir ve vücuda en çok enerji veren besindir. Vitaminlerin de bir kısmı vücuda yağlar aracılığı ile girer.

Proteinler;

İnsan vücudundaki hücrelerin esas yapısını oluşturan proteinler, büyüme ve gelişme için en önemli besin kaynağıdır. İnsan vücudundaki hücreler zamanla ölür ve yenilerinin yapılması içinde protein gereklidir. İnsan vücudunun %16’sı proteinden oluşur ve protein aynı zamanda vücutta enerji kaynağı olarak kullanılır.

Vitaminler;

Vitaminler, vücut için gerekli bazı besin öğelerinin işlevini sürdürmesine yardımcı olan takviye besinlerdir. Aynı zamanda vücuttaki bazı zararlı maddelerin, zararlı etkilerini azaltarak vücudu etkilemesini engeller. Vitaminler, vücudumuza alınan yağ, protein ve karbonhidratlardan enerji elde edilmesine yardımcı olur, kalsiyum ve fosfor gibi kemik gelişimine faydalı olan madenlerin kemik ve dişlerde yerleşmesine yardımcı olur.

Mineraller (madenler);

Yetişkin insan vücudunun ortalama %6’sı madenlerden oluşmuştur. Madenlerin bir bölümü iskelet ve dişlerin yapıtaşıdır. Diğer bir bölümü vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar. Bazı madenler, vücutta besin öğelerinden enerji oluşmasında ve zorunlu oksijenin taşınmasında gereklidir. İnsan vücudunda %6 oranında mineral bulunur. Fakat her biri farklı yerde farklı görev üstlenmiştir. Bir kısmı iskeletin dengede durmasını, dişlerin ve kemiklerin temel maddelerini oluşturur. Ayrıca vücuttaki suyun dağılımında görev alır.

Su;

İnsan vücudunun temel maddesi olan su, besinlerin sindirilmesi, hücrelerde biriken zararlı atıkların atılması için gereklidir. Yaşam için zorunlu olan su, insan vücudunda yeterince bulunması gerekir. Yetişkin bir insan vücudunda %70’e yakın oranda su bulunur ve bebeklerin vücudunda bulunan su miktarı yetişkinlerinkinden daha fazladır. Sağlıklı bir yaşam için su çok gereklidir. Vücudun normal gelişimini tamamlaması ve sağlıklı yaşaması için su ile birlikte tüm besin öğeleri yeteri miktarda alınmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git