Dikkat Saatler Değişiyor

Dikkat Saatler Değişiyor
14 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 423 kez okundu.

Yeni bir araştırma, Dünya’nın uydusu Ay’ın Dünya’dan uzaklaştıkça bir günün süresinin de uzadığını ortaya koydu. Bir zamanlar bigün yalnızca 18 saatken günümüzde 24 saat olması da bunun önemli bir göstergesi. 24 saatlik vakitdilimine bir tam gün diyoruz. Fakat bu açıklama uzak gelecekte güncellenmek zorunda kalabilir. Gezegenimizin, uydusu Ay ile tarihsel ilişkisini inceleyen yeni bir araştırmaya gore 1.4 milyar yıl önce bir gün 18 saatten oluşuyordu.

1.4 milyon yıl önce Dünya’ya bugünkü konumundan çok daha yakın olan Ay, gezegenin kendi eksenindeki dönüş hızını da artırıyordu. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde görevlijeoloji profesörü Stephen Meyers öncülüğünde yapılan çalışma, Ay’ın Dünya’dan uzaklaştıkça Dünya’nın kendi ekseni çevreındaki hızının yavaşladığını ortaya koydu. Meydana getirilen çalışmada, astrokronoloji olarak malum ve jeolojik gözlem ve gök bilim teorisini birbirine bağlayan istatistik yöntemi aracı tanıtıldı ve bu sayede Dünya’nın coğrafik geçmişi incelendi ve Güneş Sistemi’nin zamanı tekrar şekillendirildi. Dünya’nın uzaydaki hareketi, gezegenin üzerinde tesiri olan Ay ve diğer gezegenler şeklinde gökcisimleri tarafınca etkileniyor. Gök cisimlerinin Dünya üzerindeki tesiri, eksen hareketini de değiştiriyor.

Milankoviç döngüsü olarak da bilinen bu farklılıklar, Güneş ışınlarının Dünya’nın hangi bölgesine odaklanacağını belirliyor ve böylece iklimlerin ritmini belirlemede büyük rol oynuyor. Dünya’daki zaman kavramı milyarlarca senedir değişmeye devam ediyor. Bunun en büyük sebebi ise Güneş Sistemi’nin gezegenler ve uydular benzer biçimde çok sayıda hareketli parçası olması.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git