Dikkatli Olunmazsa Ölüme Neden Olabilen Sebze

Dikkatli Olunmazsa Ölüme Neden Olabilen Sebze
12 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.139 kez okundu.

Patates sayısız tarifte kullanılan lezzetli bir gıdadır. Ne yazık ki, bazı durumlarda patates oldukça ölümcül olabilir.

Eğer uzun süredir evinizde bekleyen patatesleriniz varsa, bunları atma vaktiniz gelmiş olabilir. İşte bunun sebebini öğrenmek için okumaya devam edin!

2014 yılında Rusya’da yaşanan bir olay, bodrumda uzun süredir bekletilen patatesin ölümcül olduğunu kanıtlamıştı. Bodruma inen aile bireyleri bir daha asla yukarıya çıkamamıştır ve tüm ailenin vefatı çok kısa bir süre içerisinde dünya tarafından bilindi.

Daha sonra benzer olaylar dünyanın farklı yerlerinde de gerçekleşti ancak kurbanlar daha hastaneye yetiştirilemeden hayatlarını kaybetmiştir.

Patatesin zehirli bitkilerde de bulunan kimyasal bir bileşen olan glikoalkaloid içerdiğini unutmamanız gerekiyor. Bu bileşen aynı zamanda doğru koşullar altında patatesin de zehirli olabileceğini kanıtlamaktadır. Zehirlenmek için sadece patatesi yemeniz gerekmiyor, ondan salgılanan kimyasal bileşenleri solumanız da aynı etkiye neden olmaktadır.

Glikoalkaloid konsantrasyonu patatesin daha hızlı çürümesine ve zehirli gazlar salgılamasına neden olmaktadır. Bu zehirli kombinasyona maruz kalmak birçok ailenin hayatını sonlandırmıştır.

Aynı odada olmasanız bile bu zehirli gazlardan etkilenmeniz olasıdır. Neyse ki bu gazın yoğunluğu çok fazla değildir ve odanın havalandırılması ile kolayca gidebilir.

Bu gibi ölümler oldukça üzücüdür ancak bu bilgiyi paylaşmak birçok kişinin hayatını kurtarmanıza da yardımcı olabilir. Çevrenizdeki herkesi çürüyen patatesler hakkında bilgilendirmeyi unutmayınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git