Dişlerinizin Kendilerini Onarmasını Sağlayan İnanılmaz İlaç

Dişlerinizin Kendilerini Onarmasını Sağlayan İnanılmaz İlaç
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.125 kez okundu.

Bir şeyler çiğnerken daha önce hiç dişinizi kırdınız mı? Bu, sonunda dişçiye uğramanız gereken yaygın bir sorundur ve genellikle dolgu ile sorun çözülür. Ancak bilim adamlarının gelecekte diş dolguları yerine geçecek yeni bir yöntem bulduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Son zamanlarda bilim adamları, yaygın Alzheimer ilaçlarının dişlerdeki kök hücrelerin yeniden büyümeleri için onları uyardığını ve yeni bir diş minesi oluşturduğunu bulmuştur. Bu sayede dişte oluşan boşluk kendiliğinden doldurulmaktadır. Yani bu ilaçlar dişlerinizin kendilerini yenilemesine olanak tanıyor.

Bir enfeksiyon veya kırılma sonucu dişiniz kırıldığında, kırılan bölgenin korunması için ilgili bölgede ince bir tabaka oluşur ve bu sayede iç doku korunmuş olur. Ancak derin çürükler veya kırıklar bu tabaka tarafından korunamaz ki bu yüzden yapay dolgular kullanırız. Ancak dolgular da her zaman işe yaramaz. Kimi zaman bir enfeksiyon dolgunun altındaki kökü etkiler ve diş tamamen ölene ya da alınana kadar dolgunun yenilenmesi gerekir.

Neyse ki, bu yeni prosedür dişin kendi kendini tedavi etmesini olanaklı kılmaktadır. Bu tedavi yöntemi için deliğin içine biyolojik olarak çözülebilinen bir kollajen sünger konur. Bu kollajen, GSK-3 enzimlerini durduran ve Alzheimer ilaçlarında çok sık bulunan bir kollajendir. Bu enzim diş minesinin oluşumunu engeller ancak eylemi durdurulduğundan ötürü kollajen sünger dişinizdeki deliği dolduracak şekilde yüksek miktarlarda üretimin gerçekleşmesini sağlar.

Bu, diş bakımını önümüzdeki yıllarda değiştirebilecek çok önemli bir keşiftir. Her ne kadar sadece fareler üzerinde denenmiş olsa ve henüz hiç insanlar üzerinde deney yapılmamış olsa bile, bilim adamları oldukça iyimser olup, bu prosedürün dişin yeniden büyümesini sağlayacağına inanmaktadırlar. Eğer insanlar üzerinde deneyler başarılı sonuçlanırsa, artık dolgu kullanmamıza hiç gerek kalmayacak ve dişçilerdeki o korkunç seslerden de uzak kalacağız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git