Divertiküloz Hastalığı için Doğal Çözümler

Divertiküloz Hastalığı için Doğal Çözümler
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.467 kez okundu.

Divertiküloz, kalın bağırsağınızı etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsağımız, bedenimizdeki atıkların atılmasından sorumlu olan en uzun organlarımızdan birisidir. Genellikle kalın bağırsaktaki küçük keseleri etkileyen divertikülitten veya divertikülden etkilenmesi ile oluşmaktadır.

Divertiküler iltihaplandığında divertiküloz hastalığı meydana gelmektedir. Bu sorun insanların düşündüğünden daha yaygındır ve karnın her iki tarafında ağrı, ateş, ishal, kabızlık, dışkıda kan gibi belirtilere neden olur.

Öte yandan divertiküloz, kalın bağırsakta iltihaplanmamış çok sayıda divertikülün bulunduğu durumdur. Bu hastalık herhangi bir belirtiye neden olmaz ve genellikle kalın bağırsakta basıncın daha fazla olduğu yerlerde oluşur.

Divertiküloz Hastalığının Nedenleri

Bu hastalık için ana risk gruplarından birisi, bağırsak duvarlarında basınç oluşturması nedeniyle divertikülde iltihaplanmaya neden olabilen kronik kabızlıktır.

Yağ açısından zengin olmayan bir beslenme ve rafine un, düşük lifli gıdalar ve işlenmiş gıdaları çok sık tüketmek de bu rahatsızlığa neden olmaktadır.

Bağırsak hareketlerinin yeterince yerine getirilmemesi de bu hastalığın en yaygın nedenlerinden birisidir.

Bağırsak kasları sürekli olarak ağır bir yükün altındadır ve bu onları zayıflatabilir ve rahatsızlığa neden olabilir.

Artan durağan yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları ve kızartılmış gıdaları çok sık tüketmek de hastalığınızın sorumluları arasında olabilir.

Bazı olumsuz duygular, stres ve anksiyete divertiküloz hastalığının ana nedenleri arasında olabilir.

Hastalığı tedavi etmek için ilk olarak beslenme programınızı değiştirmelisiniz. Sindirimi geliştiren, lif açısından zengin gıdalar tüketmeye başlayın ve beslenmenizden işlenmiş ve kızartılmış gıdaları çıkartın. Sık şeker kullanmaktan ve aynı zamanda hayvansal yağlardan, beyaz ekmekten, kırmızı etten ve tam yağlı süt ürünlerinden kaçının. Fiziksel aktivite de önemlidir bu yüzden her gün en az 30 dakika egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Divertikülitler için Doğal Çözümler

Divertiküldeki iltihaplanmayı azaltmak için bağırsaklarınızı temizlemeye yardımcı olan filtrelenmiş sudan her gün bolca içmelisiniz. Lif açısından zengin gıdalar ve su kadar sınırlandırılmış bir beslenme programı da yardımcı olabilir.

Uzmanlar, bağırsaklarınızı hareketlendirebilecek chia tohumları, keten tohumu ve klorofil açısından zengin gıdalar tüketmenizi önermektedir. Akşam üstlerinde taze mürdüm eriği veya erik suyu tüketmek bedeninizde bir laksatif etkiye neden olur ve bağırsaklarınızı boşaltarak, iltihaplanmayı da azaltabilirsiniz.

Her gün birkaç bardak papatya çayı içmek de iltihaplanmayı hafifletebilir ve aynı etkiyi sabahları aloe vera jel ve goji meyvelerinden tüketerek de elde edebilirsiniz. Papaya, divertiküldeki iltihaplanmayı azaltabilecek bir diğer iltihaplanma karşıtı gıdadır. Bunun için birkaç gün boyunca sadece su içmeli ve papaya tüketmelisiniz.

Sabahları ve akşamları bir bardak sıcak su da bağırsaklarınızı hareketlendirirken, sabahları bir yemek kaşığı zeytin yağı tüketmek bağırsaklarınızı yağlar ve atıkların atılmasını kolaylaştırır. Son olarak bağırsak floranızı yenilemek için bir bardak kimyon veya anason çayı da içebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git