Diyet ve Egzersize Rağmen Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulamamanızın Sebepleri

Diyet ve Egzersize Rağmen Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulamamanızın Sebepleri
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.320 kez okundu.

Yemek günlüğü? Tamam. Düzenli egzersiz? Evet, kesinlikle. Tüm sistemi düzenli tutmak için yeterli lif? Aldın. Nasıl kilo vermem gerektiğini biliyorsunuz. Bu konu hakkında yıllardır yazılar yazılıyor. Ancak ne kadar çalışırsanız çalışın, bel bölgenizdeki fazla yağlarınız adeta erkek arkadaşınız gibi size sımsıkı bağlanmış durumda olabiliyor. Uzmanlar, birçok kadının bu sorunu yaşadığını belirtiyor. Vücut ağırlığı gün içerisinde değişebilir, bu sayede günlük tükettikleriniz kolaylıkla aynı gün içinde yakılırlar. Bu yüzden bunca çabamızın ve harcadığımız vaktin niçin boşa gittiğini öğrenebilmek adına biraz araştırma yaptık ve bunları sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Karın Bölgesindeki Yağların Sebepleri

Yeterli Su İçmiyorsunuz

Konu kilo vermek olduğunda H2O’nun ne kadar önemli olduğunu duymuşuzdur. Yemek yeme isteğimizi bastırır, bu sayede kendinizi çok fazla yemekten alıkoyabilirsiniz. Ancak bununla da bitmiyor: vücudunuz susuz kaldığında böbrekleriniz doğru bir biçimde çalışmaz. Bu sayede bedeniniz yardım için karaciğerinize başvurur. Karaciğeriniz ise çok çalışan bir organınızdır ve vücudunuzda yeterli su olmadığında karaciğeriniz yaktığı yağdan daha fazlasını depolar.

Buradaki şaşırtıcı şey ise ne kadar çok lif tüketirseniz, tüketin, bu tüketiminizi yeterli miktarda su içerek desteklemediğiniz zaman, onca lifi boşa tüketmiş olursunuz. Lif tüketimini kademeli olarak arttırmak ve aynı zamanda su tüketiminizi de arttırmak iyi olacaktır. Aksi durumda sindirime yardım etmekten ziyade, lifler kabızlığa neden olabilirler. Günlük önerilen lif miktarı 25 gramdır ancak yeterli miktarda su ile desteklendiğinde bu miktarın iki katına kadar da tüketebilirsiniz.

Peki günde ne kadar su içmelisiniz? Eğer egzersiz de yapıyorsanız vücut ağırlığınızın yüzde beşi kadar su içebilirsiniz. Günde sadece 8 bardak su içmek, durağan bir hayat yaşayan ev kadınları için önerilen bir tavsiyedir. Eğer aşırı miktarda lif tüketiyorsanız, sadece sekiz bardak su içmeniz asla yeterli olmayacaktır. Bu gibi durumlarda en az 12 bardak, o da minimum olarak tüketilmelidir ki bu gerçekten de büyük bir çaba sayılabilinir.

Çok Fazla Protein Tüketmiyorsunuz

Yapılan çeşitli araştırmalar, yüksek proteinli diyetlerin daha fazla kilo aldırdığını, en azından başlarda kilo aldırdığını ortaya koymaktadır. Protein, doymuşluk hissini arttırır ve yağ yaktıkça kas yapmanızı da engeller. Aynı zamanda tükettiğiniz gıdayı kullanarak, enerji üretip, yediklerinizi yakmaya başlarsınız. Bedeniniz proteinleri sindirmek için karbonhidratlar veya yağ yakmaya kıyasla daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden yüksek proteinli yemekler, nispeten daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Peki günlük ne kadar protein almasınız? Bu tamamen sizin kilonuza bağlıdır ancak çoğu kadın 40 ila 80 gram arasında tüketmelidir. Sağlıklı kilo vermek için sabahları 100 gram kadar yoğurt ve birkaç yumurta tüketebilir ve öğle ve akşam yemeğinde 25 gram kadar bezelye ve 22 gram balık veya 15 gram nohut ya da fasulye tüketebilirsiniz. Sonuç olarak daha tok hissedeceksiniz. Kimi zaman size çok lezzetli gelen bir dondurmadan bile bir kaşık alamayacak kadar tok hissediyor olacaksınız ve bu sayede günlük kalori miktarınızı kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.

Kilo Vermemenizin Sebepleri

Tüm Gün Masa Başında Oturuyorsunuz

Her gün düzenli olarak egzersiz yapmak için saatlerinizi harcayabilirsiniz ancak vaktinizin çoğunda bilgisayar başında oturuyorsanız, bu kısma dikkat edin. Yapılan çoğu araştırma, kendinizi adayarak yaptığınız egzersizlerin eğer durağan bir yaşam tarzınız varsa hiçbir işe yaramadığını ortaya koymuştur. Birkaç saat boyunca oturduğunuz yerden kalkmamak, yağ önleyici bir enzim olan lipaz adı verilen enzimin üretimini durdurmaktadır. Bu saatler arasında ayağa kalkıp, iki dakika dahi olsa yürümek, günlük fazladan 59 kalori yakmanıza yardımcı olur.

Uzmanlar, saat başı hareket etmeniz için bilgisayar başındayken bir zamanlayıcı kurmanızı tavsiye etmektedir. Piyasadaki form takip edici ürünlerden bir tanesini 7/24 sütyeninizin bir kenarına iliştirebilir ve günlük 10,000 adım atmadan yatağa gitmeyebilirsiniz. Bunu başarmak için milyonlarca kez duyduğumuz bazı önerilerden faydalanabilirsiniz (Asansör yerine merdivenleri tercih etmek, alış veriş merkezindeki park alanında en uzak yere park etmek, vs). Televizyon izlerken veya dişlerinizi fırçalarken bile yürümeye devam edebilirsiniz. Başlarda bu gibi davranışlarınız ev sakinlerine biraz garip gelebilir ancak birkaç gün içerisinde kendinize bakıyor olmanıza alışacaklardır. Yürüyüş yapmayı, akşam yemeğinden sonra bir alışkanlık haline getirin ve aile üyeleriniz başlarda “kaç adım attın?” diye sorarken, yakın zamanda “daha gelmedik mi?” diye sormaya başlayacaktır. Bu sayede onların da sağlıklı olması konusunda onlara yardımcı olabilirsiniz.

Rakamlar Doğru Mu?

Kendinizi bir matematik dehası olarak görebilir ve tüm kalorileri kaçırmadan hallettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak günlük ne kadar yemeniz gerektiğini şu şekilde hesaplamanız gerekiyor. İlk olarak, internette bulunan çevrimiçi hesaplayıcılar ile bazal metabolizma hızınızı öğrenin (kilonuzu korumak için almanız gereken kalori miktarını göstermektedir). Aktivite miktarı için bizler “orta düzey” seçeneğini seçtik çünkü düzenli olarak egzersiz yapıyoruz. Bize günlük 2400 kalori gibi bir sonuç çıkardı. Ardından, kalp hızımızı takip eden bir cihazdan öğrendiğimiz bilgi ile gün içinde yaptığımız egzersizler ve aktiviteler ile yaktığımız kalori miktarını girdik (günlük yaklaşık 500 kalori). Bu, kilo almadan günlük 3000 kalori tüketebileceğimiz anlamına gelmektedir (veya bir haftada kilo vermek için yaklaşık 2500 kalori). Elbette biraz yüksek görünüyor ancak bir hesaplama aracı kullandık ve sonuçlar doğru olmalı değil mi?

O kadar da değil diyor uzmanlar. Bu hesaplama araçları günlük olarak yaktığınız kalori miktarını zaten hesaplıyor ve bu bilgiyi yeniden dahil etmenize gerek yok. Bu yüzden yaptığınız hesaplamaları her zaman gözden geçirin. Yukarıda yaptığımız mantıklı hesaplamaya göre her gün almamız gereken kaloriden 500 kalori fazlasını alıyorduk. Tabi tüm bunlar, kilomuzu korumak yani kilo vermek için de değildi.

Düzenli Egzersiz Yapıyorsunuz

Biliyoruz, biliyoruz. Egzersiz sizin nasıl kilo almanızı sağlayacak? Özellikle yeni başlayanlar, spordan sonra daha fazla yeme eğilimindedir çünkü yaktıkları miktarları abartarak veya bu hak ettiklerini düşünerek hareket ediyorlar. Bu özellikle, bedeninizin kalori tüketimini azalttığı ve kalori yakımını arttırdığı fitness programlarının başları için oldukça geçerlidir.

Ancak işte gerçekler: Egzersiz yapmak, su tutmanıza neden olur. Çok su kaybetmemenizi sağlamak için kan dolaşım sisteminiz fazladan su depolamak için plazmalar üretmeye başlar. İnaktif olana kadar her zaman fazladan suya sahip olursunuz: bu ne yağdır ne de kas, sadece bedeninizin çok su tutmasıdır. Bu iyi bir şey olarak düşünülebilinir. Bu sayede bedeninizde sağlıksız bir şey barındırmazsınız ve yeterince su olduğu için, bedeniniz daha da fazladan su tutmaya çalışmayacaktır.

Çok Streslisiniz

İnsanlar, deney farelerine kimi zaman benzerler. Ne zaman stresli olsalar, her şeyi atıştırarak unutabileceklerini düşünürler. Kortizol adındaki stres hormonu aynı zamanda iştahınızı uyaran bazı sistemlerin tetiklenmesine neden olur. Buna ek olarak, canınızın karbonhidrat çekmesine sebep veren beyindeki bir kimyasal olan nöropeptit Y üretimini de arttırmaktadır.

Can çekmelerine karşı koyabilseniz bile, stres işinizi zorlaştıracaktır. Çok fazla kortizol üretimi metabolizmanızı yavaşlatır. Daha da kötüsü, aşırı stres, karın bölgesinde yağ birikimine neden olur ki bu bölgedeki yağları eritmek daha zordur. Bu yüzden kilo vermeye çalışmanıza rağmen, karın bölgenizde gözle görülür bir genişleme yaşamanız muhtemeldir.

Neyse ki, stresinizi almaya yardımcı olan yöntemleri uygulayarak, karın bölgenizi de eritmeye başlayabilirsiniz. Egzersiz yapmak, stresi azaltır. Dengeli, besleyici öğünler, stresin bedeninize verdiği zararları iyileştirebilir ve aynı zamanda sosyal hayatınızdaki destek de size oldukça yardımcı olabilir. Bu yüzden sizinle aynı hedefi olan arkadaşlarınızla birbirinize yardımcı olarak, kilo verebilirsiniz.

Bu bilgilerin ve yöntemlerin farkında olarak, bir hafta içerisinde 4 kiloya kadar kolaylıkla verebilirsiniz. Günlük su ve protein tüketiminizi arttırın, gün içinde daha fazla hareket edin ve daha az stres yapmaya çalışın. Ancak kendinize yapabileceğiniz en iyi iyilik ise, en azından bir süre tartılmamanızdır. Başlarda biraz çekinebilirsiniz ancak bir ay içerisinde kendi potansiyelinize ulaşacaksınızdır. Yeni yaşam tarzınıza alıştıktan sonra haftalık olarak tartılabilirsiniz ancak dalgalanmalar canınızı sıkmamalıdır. Sonuçta her gün bir kalori açığı yaratacaksınız ve sürecinizi de kontrol altında tutacaksınız. Bu sayede yağları erittiğinizin farkında olacak ve her zamankinden daha başarılı bir şekilde kilo verebileceksiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git