Diyeti eğlenceli hale getirmenin yolları

Diyeti eğlenceli hale getirmenin yolları
10 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 2.133 kez okundu.

Zayıflamak için diyete başlayan kişiler, diyet sürecini kâbusa döndürmemek için hatta eğlenceli hale getirebilmek için bazı yöntemler uygulayabilirler. Bu yöntemler diyet yapan kişilerin özelliklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak her şeyden önce diyet yapıyorum psikolojisinin yenilmesi gerekmektedir.

Diyete Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Öncelikle “diyet yapıyorum”, “perhizdeyim”, ”bana yasak” ve benzeri cümleleri kullanmamalısınız. Tam tersine, “ sağlıklı besleniyorum”, “sağlıksız gıdalardan uzak duruyorum”, “ ben onu tüketmeyi tercih etmiyorum” gibi cümleler kurmayı tercih etmelisiniz.
 • Örneğin “ekmek yemiyorum” değil de, “ekmeği sevmiyorum”, “öğünlerimden çıkarttım”. “Rejimdeyim” değil de, “öğünlerimi azalttım” diye söyleyin.
 • Spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Fakat spor yapıyormuş gibi değil de çocuğunuzu yürüyüşe çıkartıp, parka götürüyormuş gibi bunu alışkanlık haline getirerek yürüyün. Ya da evde beslediğiniz sevimli bir evcil hayvanınız varsa, sevimli dostunuzu yürüyüşe çıkartıp tuvalet ihtiyacını karşılaması için yürümeye çıkın.
 • Yağlı gıdalardan ve ağır yemeklerden uzak durun. Böyle gıdaları her tükettiğinizde midenizin bulandığını ve midenizin kabul etmediğini söyleyerek yiyin ki beyninizi ve midenizi buna şartlandırın. Bir süre sonra gerçekten midenizin kabul etmediğini sizde göreceksiniz.
 • Şeker kullanmayın. Şekerin de her seferinde midenizi bulandırdığını düşünün ve söyleyin. Eğer şekeri bırakmakta gerçekten zorlandığınızı düşünüyorsanız, çay ya da kahve tüketirken her zaman kullandığınızdan daha fazla şeker atarak birkaç yudum alın, gerçekten mideniz bulanacak ve bir daha asla kullanmadığınızı göreceksiniz.
 • Bol sıvı tüketin. Özellikle su tüketimini günlük 2 litreye kadar çıkartın. Direk su içmekte zorlanıyor iseniz suyunuzun içerisine limon damlatmayı, taze nane dalı koymayı, çubuk tarçın koyarak tüketmeyi tercih edin. Ya da sevdiğiniz bir meyveyi suyunuzun içine rendeleyerek tüketmeyi deneyin. Böylece ferah bir tadı olan suyu tüketmeniz daha kolay olacaktır.
 • Bağırsak problemleri ve kabızlık çekenler için kilo vermek daha zor olacaktır. Böyle durumlarda mutlaka gün içinde ara öğün olarak veya sabah kahvaltılarında, kuru kayısı, kuru incir gibi yemişler tüketerek ve üzerine su içerek bağırsakları yumuşatmak mümkün olacaktır. Böylece kabızlık problemi ortadan kalkacak kilo verme işlemi hızlanacaktır.
 • Gece yatmadan yarım saat önce ılık bir bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi damlatarak suyu ılıkken hızlı bir şekilde tüketin. Gece yavaşlayan metabolizmayı çalıştıran bu içecek sayesinde uykuda bile yağ yaktığınızı sabah çıktığınız ilk idrarla göreceksiniz. İdrarınızın sabah sarı renkli ve yağ tabakalı olması bunun ilk işaretidir.
 • Tarçınlı süt içmeyi atlamayın. Tarçınlı sütün tokluk hissi verdiği bilim adamları tarafından onaylanmıştır. Bu yüzden yemeklerden yarım saat önce ya da en çok hangi öğünde yemek yediğinizi düşünüyorsanız o öğünden yarım saat önce içine tarçın serptiğiniz yağsız sütten için. O öğünde daha az yemek yediğinizi tok olduğunuzu göreceksiniz.
 • Akşamları yemek saatlerinizi düzene sokun ve belli bir saatten sonra ağır gıdalar ve asitli içecekler tüketmeyin. Yemekten sonra açlık hissettiğinizde bağırsaklarınızı çalıştıracak (kayısı kurusu, incir kurusu) gibi yemişlerden birkaç tane tüketin. Limonlu ve taze naneli su için. Mevsimine göre karpuz, şeftali, çilek, portakal ya da elma gibi meyveler tüketin.
 • Bedeninizden geniş, kilo kapatıcı kıyafetler almayın. Bol giydiğiniz sürece ve her seferinde kilolarınızın kamufle olduğunu gördükçe kilo vermeniz zorlaşacaktır. Kilonuzla orantılı bedenlerde giyecekler alın ve bir süre sonra bol geldiğini gördükçe daha hevesli ve daha düzenli bir şekilde diyete devam ettiğinizi göreceksiniz.
 • Ekmek tüketmeyin. Mayalı olan tüm yiyecekler gibi ekmek de midenizde şişerek sizde hantallık ve kilo yapacaktır. Tek seferde bırakamaz iseniz, beyaz ekmek yerine kepekli ya da tam buğdaylı ekmeği tercih edin. Her seferinde dilimlerinizi azaltarak yiyin ve bir süre sonra hiç yemediğinizi göreceksiniz.
 • Yemekleri sohbet ederek yavaş yavaş küçük lokmalar halinde ve çok çiğneyerek yiyin. Beyine 20 dakika sonra doydum hissi gittiğinden 20 dakika içinde 1 tabak yeseniz de, 3 tabak yeseniz de aynı tokluk hissini duyacaksınız. Bu yüzden öğününüzü 20 dakikaya bölerek yavaş tüketin.
 • Kural değil, bir süre sonra yaşam tarzı haline getireceğiniz bu maddeler sayesinde öncelikle sağlıklı olduğunuzu ve dinç olduğunuzu göreceksiniz. Birkaç hafta sonra da kilonuzda azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git