Doğal olan cilt bakımı maskelerini artık kendiniz yapın

Doğal olan cilt bakımı maskelerini artık kendiniz yapın
23 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 2.307 kez okundu.

Saç telinden ayak parmak ucuna kadar bedenimiz bakım ister. Cilt bakımı bunların arasında en fazla alternatifi olan bakım alanıdır. Kuru ciltler, yağlı ciltler, karma ciltler ve normal ciltler olarak farklı gruplara ayrılan ciltler kişiye göre değiştiğinden, kişiler kendi ciltlerini iyi tanımalı ve cildine özel bakım setleri kullanmalıdır.

Bakım setleri günümüzde çok geniş ve gelişmiş bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal, kaliteli fakat bir o kadarda fiyatlı olan bakım setleri; tonik, krem, nemlendirici, temizleyici, koruyucu, sıkılaştırıcı gibi pek çok özellikleri ile kullanıma sunulmaktadır. Ancak herkes bu kadar yüksek fiyatlar ile bu bakım setlerini alamamaktadır. İşte tam da bu noktada mutfaktan çıkmayan kadınlarımız her an elinin altındaki çok sayıda besin maddesini harici olarak kullanmayı öğrenerek uygulamalı ve gerçek doğal güzelliği yakalamalıdır.

Siyah Noktalarınız için Cilt Bakım Maskesi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt (evde mayaladığınız yoğurdu tercih edin)
 • Yarım limon suyu

Yapılışı:

1 kâsede, 2 yemek kaşığı yoğurda yarım limonun suyunu sıkarak iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı gözlerinize gelmeyecek biçimde bütün yüzünüze yedirerek sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra kuruyan maskeyi ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Sonuç:

Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız ve en az 2 ay kadar süre ile aksatmadan tatbik etmeniz cildinizdeki tıkanıklıkların açılmasına, siyah noktaların yok olmasına sebep olacaktır.

Yüzünüz için Nemlendirici Maske

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı süt

Yapılışı:

Küçük bir cam kâsede yumurta sarısı ile 1 çorba kaşığı sütü iyice çırparak karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüzün her yerine yayarak ve yedirerek sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile temizleyip yüzünüzü iyice kurulayın.

Sonuç:

Haftada 1 kez uygulayacağınız bu maske cildinizi nemlendirerek canlılık katacaktır.

Yağlı Ciltler için Nemlendirici Maske

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı hakiki bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı süt

Yapılışı:

Belirtilen ölçülerde bal, süt ve limon suyunu iyice karıştırın kıvamını alınca yüzünüze yedirerek sürün yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkayıp daha sonra kurulayın.

Sonuç:

Haftada 1 kez uygulandığında cildinizin (yağlı cildinizin) nemlendiğini, daha canlı bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

Cilt Lekeleriniz için Maske

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı hakiki bal (süzme bal)
 • 1 yemek kaşığı yoğurt (ev yapımı yoğurt tercih edilmelidir)
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Bal, süt ve yoğurdu belirtilen ölçülerde cam bir kâsede karıştırarak macun kıvamında hazırlayın. Hazırladığınız kıvamlı karışımı önce cildinizin lekeli yerlerine 10 dakika bekleterek sonra diğer erlere yani tüm yüzünüze sürerek 5 dakika daha bekleterek, yani toplamda 15 dakika kadar bekleterek ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Sonuç:

Haftada 1 kez uygulanması sizi cildinizdeki lekelerden arındıracaktır.

Elma ve Bal İkilisindeki Mucize

Malzemeler:

 • 1 adet elma (rendelenmiş elma)
 • 1 yemek kaşığı hakiki bal

Yapılışı:

Elmayı rendeleyin ve üzerine balı ilave ederek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürerek 10 dakika kadar bekletin ve daha sonra ılık su ile yıkayarak maskeyi temizleyin.

Sıkılaştırma Maskesi

Malzemeler:

 • 1 ayvanın çekirdekleri
 • 1 kahve fincanı ılık su (Türk kahvesi fincanı)

Yapılışı:

1 fincan ılık suya 1 ayvanın çekirdeklerini atarak 2 gün bekletin. Ilık suya atılan ayva çekirdeklerinin jel kıvamına geldiğini göreceksiniz.

Hazırladığınız jeli haftada 2 kez temiz cilde sürerek 15 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Sonuç:

Cildinize uyguladığınız jelin kısa sürede cildinizi sıkılaştırdığını göreceksiniz.

Önemli not, ayva çekirdeği ile elde edilen jeli vücudunuzda herhangi bir yerdeki sivilce ve küçük yaralara sürdüğünüzde inanamayacağınız kadar kısa sürede iyileştirdiğini göreceksiniz. Mutlaka denemelisiniz.

Alın Kırışıklığını Gidermek için Maske

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • 2 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Yumurta akını iyice çırpın ve bal ekleyerek çırpmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı saçınızı bantlayarak alnınıza sürün.15- 20 dakika bekletmeniz yeterlidir. Daha sonra ılık su ile yıkayarak kurulayın.

Sonuç:

Haftada 2 kez uygulanırsa ve karışıma E vitamini takviyesi yapılırsa alındaki kırışıklıkları kısa sürede ortadan kaldıracaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git