Doğum Sıranız Karakteriniz Hakkında Neler Söylüyor?

Doğum Sıranız Karakteriniz Hakkında Neler Söylüyor?
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.519 kez okundu.

Beslenme ve doğa tartışması uzun yıllardır devam ediyor ve şimdi uzmanlar yeni bir etken hakkında konuşuyorlar; doğum tarihi. Görünüşe göre doğum tarihimiz kişisel ilişkilerimizi, inancımızı, değerlerimizi ve kendimize bakma şeklimizi etkilemektedir. Birçoğumuz kişilik denen olgunun çok karmaşık bir şey olduğu için kendimizi belirli bir kişilik grubuna sokamayız, ancak sizi kardeşlerinizden ayıran belirli bazı özellikleriniz de vardır.

İşte, doğum sıranızın, karakteriniz hakkında ortaya koydukları:

İlk Doğan Çocuklar

İlk doğan çocuklar genellikle baskın kabul edilir. Yeni ebeveynler, hayatlarının en güzel şeyi için istediği her şeyi yaparlar. Aileler, ilk çocukları için genellikle daha fazla vakit ayırırlar ve daha heyecanlı olurlar. İlk doğan çocuklar, yetişkinlikleri boyunca öğrendikleri her şeyi de kullanarak grup içinde baskın olan kişilerdir. Daha sonra doğanlara kıyasla daha sorumludurlar ki bunlar, onları daha bağımsız yapar.

Ortanca Çocuklar

Daha sonra doğan çocuklar genellikle ihmal edilir. Aileler ilk çocuklarına çok zaman harcadıklarından ötürü, ortanca çocukları kendi hallerine bırakarak, genellikle onları ihmal ederler. Ortanca çocuklar bağımsızdır ve aile bireyleri arasında yapılan kavgalarda seslerini daha rahat çıkartabilirler. Gençlik yıllarında asi bir süreçten geçebilirler ki bu durum genellikle dikkat çekmek içindir ve yetişkinlikte kaybolur.

En Son Çocuklar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde en son çocuklar en az sorumlu olanlardır. Her zaman aile içindeki “bebek”tirler ve kardeşlerine kıyasla daha fazla ayrıcalığa sahiptirler. En son çocuklar kendi başlarının çaresine bakamazlar ve yetişkin olduklarında evden taşınmakta zorlanırlar. Fikirlerine değer verilmediğini düşündüklerinden genellikle en fazla hayal kırıklığı yaşayanlardandırlar. Bu, kendilerini önemsiz hissetmelerine neden olur ve sürekli olarak kendilerini kanıtlama çabası içinde olduklarından iş hayatlarında başarılı olurlar.

Tek Çocuklar

Bu çocuklar, bir önceki 3 türün karışımıdır. Ancak tek çocuklar, diğer çocuklara kıyasla yetişkinler ile daha fazla zaman harcadığından ötürü daha olgundur. Yetişkinlerin konuşmalarından asla sıkılmazlar ve genellikle daha rasyonel ve mantıklı davranırlar. Oldukça bağımsızdırlar ve ailelerine güvenmeden, tek başlarına yaşayabilirler. Ancak yakınlarında bir kardeşi olmadığından ötürü sosyal açıdan bazen sorun yaşayabilirler.

İlk, ortanca çocuk veya ailenizdeki “bebek” misiniz? Bu kişisel özellikler size de uyuyor mu? Aşağıya yorum bırakarak, bunları bizimle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git