Doğumdan Sonraki İlk 3 Gün Nasıl Geçer?

Doğumdan Sonraki İlk 3 Gün Nasıl Geçer?
10 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.389 kez okundu.

Anne adayları için bebeğe hazırlık yapıldığı dönem çok önemli ve sancılı bir süreçtir. Buradaki sancılı kısım yapılması muhtemel hatalar düşünüldüğünde öne çıkarken, genel olarak ise alışma sürecinin hemen ardından çok daha keyifli anların yaşanacağı açıktır. Elbette ki doğumun ardından geçecek olan belli bir zaman sonrasında söz konusu günlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi, bebeğe de en doğru biçimde yetiştirmek önemlidir. Yaşanan o tatlı heyecanın yerini daha öğrenmeye açık ve aynı zamanda da panik bir ruh hali alır. Bebek ile yalnız kalınan o ilk günlerde belli başlı konular ekseriyetle önem taşır. Elbette ki bazı unsurlar diğerlerinden önemli olsa da, ilk başta şu noktalara dikkat etmekte yarar vardır;

  • Çok dinlenilmeli, anne ve baba mutlaka enerjik hissetmelidir. Sadece anne ve baba değil, bebeğe refakat edecek kim varsa öncesinde iyi bir dinlenme süreci geçirmeli, doğumun ardından geçecek olan ilk günlere sıkıca hazırlanılmalıdır.
  • Ziyaretçi sayısı az olmalıdır. Bu durum gerek psikolojik yönden, gerek de bebeğin sağlığı yönünden önemlidir. Ortamda az kişinin olması ile bebeğin zarar görme ihtimali azalırken, aynı zamanda anne ve babalar için de ferah bir ortam kalır. Bebeğin daralmaması ve rahat bir şekilde dinlenmesi bu şekilde sağlanır.
  • Bebek bakımına dair yapılacak olan işlemler muhakkak paylaşılmalıdır. Gerek baba ile, gerek çeşitli yakın akrabalar ile iş bölümü yapılmalıdır. Bu sayede annenin de dinlenmesine fırsat kalacak, daha iyi ve verimli bir zaman dilimi geçirilecektir.

Planlama Yapmak Çok Önemli

Bebek bakımı ve bebekle ilgilenme konusu fazlası ile dikkate değer ve önemli bir konudur. Çünkü yeni bir alışkanlıklar silsilesi anne ve babayı bekler. Hiç olmadığı kadar sık uyanıp, erken kalkıp vakitsiz ve düzensiz bir uyku alışkanlığı kazanılabilir. Bunun dışında elbette ki yemek konusunda da düzensiz bir durum oluşur. Anne ve babanın hayatı bu şekilde başkalaşır. Tüm bunlardan en az zararla kurtulmak için de yapılması gereken belli başlı şeyler vardır. Plan yapmak, bebeğe göre yaşamı şekillendirmek bunun en başında yapılması gerekir. Bebeğin beslenmesinden uykusuna, çeşitli alışkanlıklarından farklı noktalara kadar her adım öğrenilmeli, harekete geçmek için iyi ve sağlam bir planlama ile bebek bakımı gerçekleştirilmelidir. Hastaneden daha çıkmadan bu konular konuşulmalı, uzmanlardan destek alınmalı, ilk 3 güne dair de net ve kesin bilgiler ışığında yol alınmalıdır.

Bebek Doğduğunda Yapılması Gerekenler

Hamilelik sürecinin ardından doğum şile taçlanan bu dönem, elbette ki anne ve babaların daha dikkatli ve daha hassas olacağı bir başka zaman zarfına işaret eder. Bebek doğduğu zaman beslenmesi, uykusu, altının temizlenmesi ve diğer ihtiyaçları olması gerektiği şekilde giderilmelidir. Ancak ilk doğum anında, yani daha bebek yeni doğmuşken uzmanların yönlendirmesi ile beslenme ihtiyacı acil olarak giderilebilir. Bebek hazır olduğunda uzman doktorlar anne ve babaya bu bilgiyi verirler. Bebek ihtiyacı kadar olan sütü anneden alacaktır. Burada önemli olan bazı unsurları bilmek, anne ve babanın bu unsurlara göre hareket etmesini sağlamaktır. Zaten burada dikkate değer konulara uyum gösterdikçe çok daha iyi ve kaliteli bir bebek bakım süreci geçirilecektir. Hele ki ilk beslenme için altın öğütler bazen anne ve babayı da psikolojik açıdan kurtarma niteliğine sahiptir. İşte o öğütleri ve önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bebek ilk süt emme sırasında yaklaşık olarak 10 ila 30 ml kadar süt içer. Ancak bu miktar azdır ve anne ve babaların panik yapmalarına gerek yoktur. Zaman içerisinde bebeğin ihtiyaç duyduğu süt miktarı artacak, daha fazla süt emecektir. Fakat buna müdahale edilmemelidir. Bebek ne kadar süt içeceğine kendisi karar vermelidir. Ayarlamaları ve ihtiyacını kendisi belirlemelidir.
  • Doğum anında bebek aşırı miktarda amniyotik sıvı yutabilir. Bu olağan bir durum olarak kabul edilir. Doğumdan doğuma değişkenlik gösterebilen bu durum zaman zaman yaşanırken, sırf bundan dolayı da bebek bir miktar sütü dışarı çıkarabilir. Midesi temizlendikçe bu hareketten de vazgeçecek olan bebekler, amniyotik sıvının boşalması ile beraber daha iyi bir süt tüketimi gerçekleştireceklerdir.
  • Beslenme sıklığı da ilk gün oldukça farklıdır. Doğumun ardından ilk 24 saat içinde bebek fazlası ile beslenmek ister. Ancak bu durum sadece ilk güne özeldir. Daha sonraki takip eden günlerde ise beslenme sıklığı 3 ya da 4 saatte bir olacak şekilde düzene girer. Bu sıklık da kendi kendine oturan ve bebek tarafından karar verilen bir durumu yansıtır, dışarıdan müdahale etmeye ya da bebeği belli başlı şeylere zorlamaya lüzum yoktur.
  • Şişe kullanımı da yeni doğan bebekler için çok önemlidir. Bir şişe tam olarak bitmeden yeni bir şişeye geçmek nasıl mantıklı değilse, her beslenmede ayrı ayrı şişeler kullanmadan tek şişe kullanımına devam etmek de o kadar mantıklı değildir. Yani anneler ve babalar her beslenmede mutlaka farklı şişeler kullanmalıdır. Bu şekilde de hijyenik bir beslenme ortamı sağlanır.
  • Eğer bebek yeteri kadar süt tüketiyor ise uyku düzeninde pek sorun yaşanmaz. Bu anlamda da bebeğin yeterli miktarda süt içmesi hem huzurlu bir bakım süreci yaşanmasına sebep olur, hem de daha iyi bir gelişim döneminin ortaya çıkması sağlanır. Yeterli süt tüketen bebekler altını da doldururlar.

Ziyaretçi Meselesi

Yeni bebeklerin ziyaret edilmesi son derece olağan ve normaldir. Ancak bu durum en hijyenik şartlarda ve bebeği de çok yormadan sağlanmalıdır. Aksi halde sağlıklı bir ortam oluşmaz ve bebek hastalıklara yenik düşebilir. Çünkü her bebek mikroplara karşı çok zayıftır ve en ufak bir sıkıntıda büyük sorunlar yaşanabilir. Bebeğin kucaktan kucağa gezdirilmesi, kirli eller ile bebeğe temas edilmesi, hasta kişilerin bebeği sıkça öpmeye çalışması gibi durumlar önemli sağlık sorunlarını oluşturabilir. Bundan dolayı da ziyaretçi konusunda olabildiğince sıkı kurallar koymak mantıklıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git