Doktora Gitmeden Ağrılı Tırnak Batmasından Nasıl Kurtulunur?

Doktora Gitmeden Ağrılı Tırnak Batmasından Nasıl Kurtulunur?
19 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 1.114 kez okundu.

Tırnak batması gerçekten çok ağrıya sebep olabilir ve gün içerisinde ayağınızı çok sık kullanmak zorunda kalmak, bu ağrıyı sadece daha da kötüleştirir.

Bir tırnak batması veya diğer adıyla onikokriptoz, her yaşta meydana gelebilen yaygın bir tırnak sorunudur. Bu ağrılı rahatsızlığı eğer göz ardı ederseniz, tırnağınız enfeksiyon bile kalabilir. Ancak bazı araştırmalar geleneksel tıbbın sunmuş olduğu ilaçların sağlığımıza katkıdan çok zarar verdiğini göstermiştir ve bu ilaçlar yerine doğal çözümleri tercih etmemiz gerektiğini gözler önüne sermiştir.

Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir ve bunlar arasında travma, doğru şekilde kesilmeyen tırnaklar, anatomik etkenler, tırnak kalınlığı, tırnak şeklinin bozuk oluşu, ayağa oturmaya ayakkabı kullanımı, tırnak üzerinde çok fazla baskı olması, tırnak aknesi, tırnakta deformasyon ve dahası bulunmaktadır.

Tırnak Batmasının Belirtileri

  • Tırnağın tek veya iki kenarında da ağrı ve hassasiyet
  • Tırnağınızın etrafında şişme
  • Tırnağınızın etrafında kızarıklık
  • Tırnağınızın etrafındaki dokuda enfeksiyon belirtileri

Uzmanlara göre daha geniş ve düz olan tırnaklar, daha yüksek bir tırnak batması riskine sahiptir. Bu sorun evde kendi kendinize tedavi edilebilir ancak eğer ağrı kesilmez ve enfeksiyon belirtileri görünürse, olası diğer sorunları engellemek ve en hızlı ve kolay şekilde tedavisinin sağlanması için bir an önce doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. İşte, evde kendinizin uygulayabileceği bazı yöntemler:

Tırnak Batması için Doğal Çözümler

Neyse ki, bu sorunu doktora gitmek zorunda kalmadan çözebileceğiniz bazı doğal yöntemler bulunmaktadır ve bunlardan en etkili olanlarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Ancak eğer sorununuz çok şiddetlenmiş ise bu yöntemleri denemek yerine, doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Ayağınızı Sabunlu Suda Bekletin ve Yıkayın

Bölgeyi temizlemek ve bakterilerden kurtulmak için ayağınızı günde 3-4 sefer olacak şekilde sabunlu suya batırmanız gerekmektedir. Etkiyi arttırmak, cildinizi yumuşatmak ve sorunlu tırnağın yerinden daha kolay çıkmasını sağlamak için sabunlu suya biraz magnezyum sülfat ekleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Yıkama

Bu, bu sorun için en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Çeyrek bardak elma sirkesini ılık su dolu bir leğene ekleyin ve ayağınızı bu suda bekletin. Dahası, bu solüsyonu ilgili alana da uygulayabilirsiniz. Bu sayede bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları engelleyebilirsiniz ancak mevcut olanlar için tamamen etkisiz olacaktır.

Kastilya Sabunu ile Yıkama

Ayağınızı günde iki sefer kastilya sabunu ile de yıkayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için sabunun kastilya sabunu olduğundan ve tamamen doğal ve saf malzemelerden üretildiğinden emin olun. Aynı zamanda ayağınızı her zaman temiz ve kuru tutun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git