Domates ve brokoli mucizesi

Domates ve brokoli mucizesi
30 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.327 kez okundu.

Domates ve brokoli sebzeleri ayrı ayrı olarak sayısız faydaya sahiptir. Brokoli özellikle son senelerde yükselen bir sağlık trendi haline dönüştü. Kilo vermek isteyenler, sağlıklı yaşam kurallarından kopamayanlar ve detoks yapanlar mevsimi geldiğinde brokoliyi sofralarından eksik etmemektedir. Domates de aynı tarzda sağlıklı bir yaşam için mevsiminde tüketildiği sürece çok değerli bir sebzedir. Domates ve brokoli güçlerini birleştirdiklerinde inanılmaz bir ”kanser” savaşçısı ortaya çıkmaktadır.

Domates ve Brokolinin Yararları

Brokoli, vitamin ve diyet lifleri açısından çok yüksek düzeylere sahip bir sebzedir. Özellikle de diyetlerde tüketilmesinin nedeni de taşımış olduğu bu yüksek lif oranıdır. Oysa bu durum brokolinin hakkının yenmesine de sebep olur. Brokoli vücuttaki toksinleri dışarı atmaya büyük oranda yardımcıdır. Ayrıca brokoli haşlanmamalıdır. En doğru pişirme şekli buharda yumuşatılarak tüketilmesidir. Bu sayede brokolinin tüm yararından faydalanılmış olur.

Domates ise likopen içermektedir. Likopenin en önemli özelliği kansere karşı koruyucu olmasıdır. Özellikle domates salçası likopen bakımından çok daha zengin bir üründür. Mevsiminde domates ve mevsimin dışında ise kuru domates ve salça tüketilmesi çok önemlidir. Kanser hastalığına karşı çok güçlü bir silah olan domatesin doğal olduğuna özen gösterilmelidir. Kış mevsiminde ise domates değil yerine kuru domates, konserve domates ya da salça tüketilmelidir.

Domates ve brokolinin oldukça önemli birer kanser savaşçısı olduğunu neredeyse bilmeyen yoktur. Ancak bir araştırma başlı başına oldukça faydalı olan bu iki sebzenin birlikte tüketilmesinin çok daha fazla koruyucu olduğunu ortaya koymaktadır. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda bilim adamları, ”brokoli ve domates”in aynı anda yenmesinin tek tek yenmesine oranla özellikle prostat tümörünün gelişmesini yavaşlatma konusunda çok daha etkili olduğunu fark etmişlerdir. İşte bu nedenle doğanın bizlere sunmuş olduğu bu güçlü silahları soframızdan eksik etmemeye özen göstermek büyük önem taşımaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git