Dudak Çatlaklarından Kurtulmanın Yolları

Dudak Çatlaklarından Kurtulmanın Yolları
6 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.116 kez okundu.

Kendinizi sürekli olarak dudaklarınızı birbirine temas ettirip rahatlamaya uğraşırken veya diliniz ile dudaklarınızı ıslatırken mi buluyorsunuz? Söz konusu durum dudaklarda meydana gelen kuruluğun bir üst seviyesi olan dudak çatlaklarının işareti olabilir.

Genel olarak kış aylarında ortaya çıkan bir sorunmuş gibi düşünülse de aslında hemen her mevsim dudak çatlakları sorunu ile karşılaşılmaktadır ve aslında kolay tedavi edilse de sık yaşanması halinde dudak çatlakları oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır.

Mevsimsel şartlardan, kullanılan ilaçlardan, dehidrasyondan ya da asitli yiyecek tüketilmesinden meydana gelebilecek olan dudak çatlakları ile mücadele etmek oldukça kolaydır. Bol su tüketmeye özen göstermek, dudak balsamı, kaliteli nemlendiriciler ya da doğal yağlar ile bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Dudaklar neden çatlar?

Güneş ışınları; Dudak çatlaklarının meydana gelmesindeki en önemli sebeplerden biri güneş ışınlarının etkisidir. Özellikle de yaz döneminde veya güneş ile uzun süre temas edilmesi halinde dudaklardaki mevcut nem buharlaşıp yok olmaktadır. Bu durum da doğal olarak dudakların önce kurumasına ve ardından da çatlamasına zemin hazırlamaktadır.

Dehidrasyon yani su kaybı; Vücudun susuz kalması olarak adlandırılan dehidrasyon aslında yalnızca dudakları değil aynı zamanda tüm vücudu çok olumsuz şekilde etkileyen bir olaydır. Gün içerisinde yeterli su tüketmemek başta hücrelerin ve dolayısı ile de tüm vücudun susuz kalmasına sebep olur. Vücudun susuz kalması ile dudaklarda kurur ve yeterli nem oranına sahip olmaz. Bu nedenle de dudaklar hızla kuruyarak çatlamaya başlar.

Islaklık; İnsanların bazıları tik şeklinde sürekli olarak dudaklarını yalamaktadır. Tükürüğün hızlı olarak buharlaşması sebebiyle o bölgedeki kuruluk artarak geri gelir ve bu kısır bir döngüye dönüşür. Dudakları sürekli olarak çiğneme ya da ısırmada aynı olumsuz sonuca sebep olmaktadır. Bunun çözümü ise kuşkusuz ki bu davranış alışkanlıklarını terk etmekten geçmektedir.

Alerji; Nikel ve kobalt malzemeleri bazı kişilerde alerjiye sebep olmaktadır. Bu durumda dudakların kurumasını ve çatlamasını sağlar. Buna ilave olarak diş macunlarını bazılarında bulunan sinnamat bileşenleri de dudaklarda aynı olumsuz etkiye sebep olabilmektedir.

Vitamin fazlalığı ya da eksikliği; Dudak çatlamasına sebep olan nedenlerden bir diğeri de vücutta vitamin yetersizliği ya da bu durumun tam tersi olarak vitamin birikmesidir. Çinko, B2 ve B3 vitaminlerinin eksikli bu duruma sebep olurken aynı zamanda A vitamini fazlalığı da aynı sorunun yaşanmasına sebep olur.

Kawasaki rahatsızlığı; Söz konusu hastalık bir kan hastalığıdır ve oldukça nadir görünür. Bu hastalığın kronik belirtilerinden bir tanesi ide sürekli olarak meydana gelen dudak kuruluğudur. Uzun süreli kuruluk ise zaten beraberinde dudak çatlamalarını getirmektedir.

Şeker rahatsızlığı; Bilindiği üzere şeker hastalığının en önemli belirtilerinden biri ağızda kuruluk oluşmasıdır. Bu sebeple şeker hastaları çok sık olarak susadıklarından şikayet etmektedir. İşte yaşanan bu durumun doğal neticesi olarak da ortaya ne yazık ki dudak çatlakları çıkar.

İlaç kullanımı; Tansiyon ilaçlarının bazıları ve sivilce tedavisi için kullanılan bir takım ilaçlar dudaklardaki nemin ortadan kaybolmasına ve dolayısı ile dudakların çatlamasına sebep olur. Söz konusu ilaçların kullanımı bırakıldığında ise bu olumsuz durum kendi kendine ortadan kalkmaktadır. Sivilce ilaçları kısa zaman için kullanıldığından mesele olmasa da tansiyon ilaçları düzenli şekilde kullanıldıkları için dudaklarda meydana gelen bu sıkıntı kişileri zorlayabilir. Bu sebeple yaşadığınız olumsuzluğu doktorunuza ileterek ilacınızı farklı bir muadili ile değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Ağızdan nefes alıp verme; Burun tıkanıklığının yaşandığı hastalık ve geniz eti sorunu gibi durumlarda nefesi ağızdan almak dudaklarda çatlama oluşmasına sebep olur. Ayrıca uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerde aynı sıkıntı ile karşı karşıya kalmaktadır.

Dudak çatlakları ile mücadele etme yöntemleri

Su; Dudak çatlakları ile mücadelede en etkili yöntem su ve suyun sağlamış olduğu nemdir. Bu sebeple dudak çatlaklarının tedavisi için yapılabilecek en etkili şey yeteri kadar su tüketmeye özen göstermektir. Bu sayede dudakların kaybetmiş olduğu nemi çok daha hızlı olarak tedarik edebilirsiniz. Her gün minimum 8 bardak su içmeye özen göstererek cildinizin yeniden canlanmasını kolaylıkla destekleyebilirsiniz.

Nemlendirici ürünler; Dudaklarınız çatladıysa bununla mücadele etmek için nemlendirici özelliğe sahip dudak kremlerini tercih edebilirsiniz. Hatta söz konusu kremleri dudaklarınız çatlamadan önce de kullanmaya özen gösterirseniz çatlakların oluşmasına sebep olan durumu da ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Dilerseniz renksiz dudak nemlendiricilerini tercih edebilir ya da ruj şeklinde renkli dudak nemlendiriciler de kullanabilirsiniz.

Bal; Dudak çatlakları ile mücadelede kullanılan en etkili doğal uygulama baldır. Bal aynı zamanda içeriği sebebiyle doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca uygulaması da oldukça kolaydır. Parmağınızın ucuyla alacağınız bir miktar balı çatlak dudaklarınıza sürerek yalamadan 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile dudaklarınızı temizleyin. Söz konusu uygulamayı gün içerisinde 2 – 3 kez yenileyin. Çok hızlı bir şekilde iyileşme meydana geldiğini göreceksiniz.

Salatalık; Kuşkusuz ki dudak çatlaklarında tedavi sürecine destek veren en büyük yardımcı nemdir. Salatalık da bilindiği gibi ciddi oranda nem desteği sağlar. Bu sebeple dilimlediğiniz salatalıkları çatlamış dudaklarınızın üzerine koyup nem desteği sağlayabilirsiniz.

Vazelin; Vazelin yoğun nemlendirme özelliğine sahip olduğundan dudak çatlaklarının tedavisinde iyi bir tercihtir. Dudak kuruluğunuzu önceden fark edip vazelin uygularsanız dudak çatlaklarının oluşumunu da önlemiş olursunuz.

Aloe Vera; Aloe vera jeli hem dudakları koruyucu bir özelliğe sahiptir hem de dudaklarda meydana gelen çatlakları tedavi eder. Az bir miktar aloe vera jelini gece uyumadan önce dudaklarınıza sürün. Bunu birkaç gün üst üste tekrar edip iyileşme sürecinizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal Yağlar; Dudak kuruluğuna ve dudak çatlaklarına iyi gelen doğal yağlar ile dudaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Dudak çatlakları için zeytinyağı hücre yenileyici özelliği sayesinde sizlere oldukça hızlı bir iyileşme süreci sağlayacaktır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git