Düşük Enerjili Ampuller Zehir Saçıyor

Düşük Enerjili Ampuller Zehir Saçıyor
16 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.548 kez okundu.

Hadi biraz gerçekçi olalım, hepimiz bir şekilde olabildiğince tasarruf yapmaya çalışıyoruz ve bunun için sıradan ampüllerimizi, düşük enerji tüketen ampüllerle değiştiriyoruz.

Bunun hiçbir zararı olamaz, değil mi? Aslında Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, gerçekler biraz daha farklı. Bilim adamları tarafından yürütülen çalışmada, bu gibi düşük enerjili ampullerin havaya 20 kat daha fazla cıva konsantrasyonu saldığı belirlendi ki, bu büyük bir sorun olabilir.

Katılan katılımcılar arasında, düşük enerjili ampullerin kaygı, migren, baş ağrısı, yorgunluk ve odak kaybına neden olduğu tespit edilmiştir. Cıva, çocukların ve gebe kadınların sağlıklarını ciddi bir biçimde etkileyecek ağır bir metal ve güçlü bir nörotoksindir. Ağır metaller, özellikle beyin, karaciğer, böbrekler ve sinir sistemi için oldukça toksiktir ve üreme, kalp, damar ve bağışıklık sistemlerinizi de etkileyebilir. Cıvanın Alzheimer gibi çeşitli nörolojik hastalıklara da neden olduğu bilinmektedir.

Ampul Kırıldığında ve Zehirli Gaz Ortaya Çıktığında Yapılması Gerekenler

  1. Evcil hayvanlar da dahil olmak üzere herkes odadan çıkartılmalıdır.
  2. Pencere veya kapı açılarak, odanın 5 – 10 dakika havalanması sağlanmalıdır.
  3. Klima veya merkezi havalandırma sisteminizi kapatın.
  4. Kırılmış ampul parçalarını temizlemek için ilgili temizlik malzemelerini hazırlayın. Bunlar, ıslak bir kağıt havlu, metal kapaklı cam bir kavanoz, bir karton ve yapışkan battır. Artık, cıvayı temizlemek için hazırsınız.

Cıva veya cıva tozunu dağıtabileceğinden ve ciddi sorunlara neden olabileceğinden ötürü elektrikli süpürge kullanmayı tercih etmemelisiniz.

Tozu ve kırık camı toplarken dikkatli olun. Bunları bir karton veya daha küçük parçaları yapışkan bant ile toplayın ardından topladıklarınızı kavanoza yerleştirin. Kavanozu doğru ve hava almayacak bir biçimde kapattığınızdan emin olun. Temizlikten sonra tüm kırık parçalarını sokaktaki çöp kutularına atın.

Eğer evinizdeki düşük enerji tüketen ampullerden birisi kırıldıysa, bu acil durum prosedürünü izlemeniz oldukça önemlidir. Böyle bir konuda ihmal, hem sizin hem de ailenizin sağlıklarını riske atacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git