Ebegümeci Otunun Sağlığımıza Faydaları

Ebegümeci Otunun Sağlığımıza Faydaları
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.386 kez okundu.

Ebegümeci otu, tropikal iklimlerde yetişen, doğadaki bir süs bitkisidir. Ancak sağlığımız için sayısız faydası da vardır. Birçok gerekli besin maddesini içerir ve dolaşım sistemimiz için de harika bir besindir. A, B1, C ve E vitaminleri ve fosfor, demir ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengindir. C vitamini sağlığımız için özellikle faydalıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, enfeksiyonlara karşı mücadele verir, sindirimi iyileştirir ve erken yaşlanmayı engeller.

Ebegümeci Otunun Faydaları

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları için ana risk etmenlerinden birisidir ve vaktinde tedavi edilmelidir. Neyse ki, ebegümeci tansiyonu ve ciddi kalp hastalıklarını riskini düşürebilir. Yapılan araştırmalara göre ebegümeci otundan yapılan çay, tansiyonu düşürdüğü gibi kötü kolesterol seviyelerini de %35 azaltmaktadır. Araştırmalar, bir yıldan kısa bir süre içerisinde düzenli çay tüketiminin trigliserid seviyelerini de %19 azalttığını göstermektedir.

Anksiyete ve Depresyona İyi Gelir

Ebegümeci otu çayının sinir sisteminiz için yatıştırıcı etkisi vardır ve depresyon ve anksiyete belirtilerini önemli ölçüde azaltır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Ebegümecinin faydalarından birisi de, metabolizmanızı hızlandırarak, kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Güçlü bir idrar söktürücüdür ki bu sayede vücudunuzun fazla suyu atmasına yardımcı olur ve sizi kanınızdaki toksinlerden arındırır.

Şeker Hastalığı için Harika Bir Çözüm

Araştırmalar, ebegümeci otu çayının aynı zamanda kan şekerini düzenlediğini ve şeker hastalığını önlediğini bulmuştur. Çay, bağırsaklarınızdaki alfa-glukosidaz enzim aktivitesini azaltır ve bunların kana karışmasını engeller. Bu sayede daha düşük glikoz seviyelerine sahip olursunuz ve şeker hastalığı riskini azalmış olur.

Ebegümeci otu çayının faydaları bunlarla da bitmiyor. Çay, grip benzeri belirtileri, cilt sorunlarını, uykusuzluğu ve gece körlüğünü tedavi edebilirken, kemiklerinizi ve dişlerinizi de güçlendirir. Son olarak, çay, solunum yolu enfeksiyonlarını, yorgunluğu ve kansızlığı da tedavi etmektedir.

Ebegümeci Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

  • 1 litre kaynar su
  • 1 litre soğuk su
  • 50 gram ebegümeci otu
  • Tatlandırmak için bal

Nasıl Hazırlanır?

Bir tencerede bir litre suyu kaynatın ve otunuzu kaynar suya ekletin. Soğumasına izin vermeden önce otun demlenmesi için bir süre bekleyin.

Şimdi ılık çayı, soğuk suya ekleyin ve tatlandırmak için biraz bal ilave edin.

Kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce bir bardak bu çaydan için ve genel sağlığınız için büyük faydalar elde edin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git