Emeklilik İçin Prim Süresi Azaltılıyor

Emeklilik İçin Prim Süresi Azaltılıyor
13 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 394 kez okundu.

Esnafın, emeklilik için gerekli prim gün sayısının SSK’lı çalışanlarla eşitlenmesi gündemde. Bağ-Kur’lular bu sayede, 9 bin gün yerine, 7 bin 200 günde emekli olabilecek. (Kaynak:Akşam) Daha önce Vergi ve toplumsal Güvenlik Komisyonu’nda özellikle

2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli prensip kararları alınmıştı. Bağ-Kur ve SGK arasındaki farkların eşitlenmesi komisyonda gündeme gelmişti. Düzenleme hayata geçerse hem gelir, bununla beraber emeklilik süresinde emekliler arasında eşitlik sağlanacak. Prim süresindeki eşitlik düzenlemesi son şekli verildikten sonrasında yasa taslağı haline getirilecek. 2008`de gerçekleştirilen toplumsal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlenmişti.

Fakat Bağ-Kur`lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağ-Kur`lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı toplumsal güvenlikte hakkaniyet komisyonunda SGK`lı çalışanla, Bağ-Kur`lu çalışan arasındaki bin 800 gmeşhurk yani yaklaşık 5 senelik sürenin kalkması, bir başka ifadeyle emeklilik için lüzumlu prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü. Bu karar dezavantajlı durumun ortadan kalkması ve Bağ-Kur`lunun yasa çıktıktan sonrasında

5 yıl daha erken emekli olması anlamına geliyor. Bu yıl sonuna kadar yetişmesi beklenen yasanın en geç 2018`de çıkacağı ifade ediliyor. MAAŞ DA FAZLA OLUYOR düzgüsel şartlarda SGK`lılar için emeklilik zamanı hesaplanırken ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi esas alınıyor. Bağ-Kur`da ise fiilen prim ödenen güne bakılırsa emekli olunuyor. Aynı çalışma şartlarında SGK`lı bir işçi 48, Bağ-Kur`lu sigortalı ise 55 yaşlarında emekli olabiliyor.

Bağ-Kur`lular, SSK`ya geçerek daha erken emekli olabiliyor. Erken emeklilik olanakının yanı sıra yüzde 15-20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale geliyor. İNTİBAK ŞART 2000 yılından önce emekli olan SGK`lılara intibak yasası çıkarılmış ve 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş bu haktan yararlanırken 1 Ocak 2000`de kısaca bir gün sonra emekli olan ise yararlanamadı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git