Emzirme Döneminde Bazı İlaçlara Dikkat Etmek Gerekiyor

Emzirme Döneminde Bazı İlaçlara Dikkat Etmek Gerekiyor
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 991 kez okundu.

emzirme-doneminde-ilac-kullanimiAnne adayları, hamilelik sürecinde ne kadar titiz yaşarlar, bilirsiniz. Ancak aynı titizlik, doğum yapıldıktan sonra da devam ettiği müddetçe anlam kazanacaktır. Çünkü bebeklerin anne sütü ile beslendiği o kritik süreçte annenin sağlığına çok dikkat etmesi, yediği besinlere, içtiği içecekler, kullandığı ilaçlara dikkat etmesi gerekir. İşte bu noktada da emziren annelerin ilaç hassasiyeti konusu öne çıkar. Emzirirken bazı ilaçlara dikkat etmek şarttır. Peki, nedir bu ilaçlar?

Emzirirken Bu İlaçlara Dikkat!

Annelerin ne yerse sütlerine yedikleri besinlerden bazı maddeler geçecektir. Bu nedenle de ilaç konusunda sıkıntılar yaşayan kadınlar, hastalandıklarında ilaç kullanıp kullanmama, ya da hangi ilaçları tercih etmenin gerektiği konusunda şüpheler taşırlar. Her ne kadar doğal yollardan iyileşmek en iyi çözüm olsa da, bazen ilaç kullanmak zorunlu hale gelecektir. Peki, hangi tip ilaçlar zararlıdır, hangileri zararsızdır? Bu doğrultuda kullanılacak olan ilaçlara karar vermek için şimdi bir liste hazırlayabiliriz;

– Vitamin ve Mineraller; Bu tarz ilaçların fazlası zarardır, ancak kararında kullanıldığı müddetçe söz konusu vitamin ve mineraller kesinlikle bir problem teşkil etmezler. Anneler de ihtiyaçları doğrultusunda bu ürünleri kullanabilirler.

– Ağrı Kesici ve Ateş Düşürücü İlaçlar; Burada kullanılacak olan ağrı kesici ilaçlar isimleri ile ayırt edilebilir. Örnek olarak Minoset – Parol, Nurofen – Artiril, Apranax ya da Aprol gibi ağrı kesicilerin ve ateş düşürücülerin emziren annelere ve bebeklerine bir zararı olmayacaktır.

– Antibiyotikler; Penisilin türündeki ilaçlar arasında bulunan pek çok seçenek değerlendirilebilir. Örnek olarak Penadur, Combicid, Sulcid, Azitro, Cephaxon ya da Fortum gibi ilaçlar değerlendirilebilir. Bu konuda şüphe duyulan antibiyotikler mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Alerji İlaçları; Bu konu biraz şüphelidir. İnsanların kendi hassasiyetleri göz önüne alınarak hangi alerji ilaçlarının kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir. Ancak genel olarak kurdeşen veya saman nezlesi durumlarına karşın önerilen ilaçlara başvurulabilir. Örnek olarak Alarin, Ritin ya da Loradif kullanılabilir. Bu tür ilaçların %1 oranında, hatta daha altında süte geçtiği görülür. Fakat alerjik reaksiyonlar kişiden kişiye değiştiği için kullanımdan önce mutlaka gereken testler yaptırılmalıdır.

– Epilepsi İlaçları; Emzirme döneminde annenin kullanabileceği epilepsi ilaçları arasında Tegretol ve muadilleri, Convulex, Depakin gibi ilaçlar bulunur. Ancak uyuklama gibi bazı yan etkiler de görülebilir, bunun için bebek de gözetim altında tutulmalıdır. Fenobarbital ise kesinlikle önerilmez, çünkü bu ilaç oldukça yüksek seviyelerde anne sütüne geçiş yapar.

– Antidepresan İlaçlar; En tehlikeli ilaçlar arasında bulunurlar. Çok şart ise kullanılabilir, ancak bebek mutlaka izlenmelidir. Anneler depresyon halinde bu ilaçları kullandıklarında, anne sütüne ilaçların bazı maddelerinin karışabileceği riski nedeni ile bebeğin gözlem altında tutulması iyi olacaktır.

Her ne kadar pek çok konuya dair net bilgiler vermiş olsak da, annelerin ilaç ya da herhangi bir madde kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları, bu danışma ve gerekli testlerin ardından uygun görülen ilaçları kullanmaları sağlanmalıdır. Anne sütünün önemi ve değeri düşünüldüğü zaman bebek gelişimini riske atacak herhangi bir ilaçtan mutlaka uzak durulmalı ve doktor tavsiyesine de uyulmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git