Emzirme Döneminde Beslenme ve Süt Oluşumu!

Emzirme Döneminde Beslenme ve Süt Oluşumu!
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.166 kez okundu.

annede-sut-olusumuYeni anne olmuş kadınların hayatlarına elbette ki çeki düzen verdikleri açıktır. Doğumun gerçekleşmesinden aylar öncesinde başlayan bu çabalar, en nihayetinde çocuğun doğması ile beraber daha da şekil alır. Çünkü emzirme döneminin önemi fazlası ile ortadadır. Bebeğin tek besin kaynağı anne sütü olduğu için, annenin yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmesi gerekir. Hamilelik sürecinde beslenme hayati önem taşır. Hem anne için, hem de çocuk için bu durum geçerlidir.

Bebeğin anne sütünü alabildiği kadar alması, bu sayede bebeğin kemik gelişiminden psikolojiye kadar her alanda daha yeterli ve düzgün bir gelişime sahip olması sağlanır. Bu noktada anne sütünün kalitesi de elbette ki annenin beslenmesi ile doğrudan ilgilidir. Çünkü anne ne yerse, ne içerse bunlar süt olarak bebeğe dönecektir. Kısacası hamilelikte dikkat edilen beslenme düzenine süt verme sürecinde daha da fazla olarak dikkat edilir.

Anne sütü yalnızca bebeğin fiziksel ya da psikolojik gelişimi için değil, aynı zamanda hastalıklardan korunması noktasında bağışıklık sistemi için de gereklidir. Doğumun ardından başlamak üzere uzunca bir süre bebeğe verilmesi gereken anne sütünün bu noktada önemi hayli fazladır. Bebeğin sağlıklı olarak kilo alması da anne sütü ile mümkündür.

Anne Sütü İle İlgili Önemli Detaylar

– Annenin psikolojik olarak kendini çok iyi hissetmesi gerekir. Bu durum süt verimliliği ve kalitesi üzerinden doğrudan etkili olur. Aile çevresinin, arkadaşların ve akrabaların tutumları bunda önemli bir role sahipken, sağlık çalışanlarının da anneye olan yaklaşımları oldukça önemlidir.

– İlk 6 ay boyunca mutlaka ki anne sütü verilmeli, bebek beslenmesi yalnızca anne sütü ile gerçekleştirilmelidir. Her anne kendi bebeğini kendisinin emzireceğine inanmalıdır. Çünkü anneler bunu başarabilirler ve her anlamda da bebekleri için yeterlidirler.

– Anneler daha önce kaç kez doğurmuş olurlarsa olsunlar her defasında yeni bebeklerine yetecek sütü salgılayabilirler. Bunda herhangi bir soru işareti yoktur. Her ne kadar yaygın bir inanış olarak çocuk sayısı ile süt miktarının ters orantı gösterdiği öne çıksa da böyle bir durum söz konusu değildir.

– Doğumun hemen ardından bebeğin anneye verilerek emmesi sağlanır. Bu şekilde hem bebek doğru bir biçimde emecek, hem de anne sütüne doğrudan alışkanlık kazanacaktır.

– Her daim pozitif olmak annenin sütü ve bebeğin emme kuvvetini olumlu yönde etkiler. Çünkü bazı durumlar psikolojiktir ve eğer ortaya iyi bir şey konursa sonuçları da olumlu yönde olmaya eğilim gösterir.

Memeden Süt Salgılanması Nasıl Olur?

Anne sütünün mucizevi yapısı her anlamda öne çıkarken, anneler de bu doğa üstü olayın nasıl olduğunu öğrendikçe daha bir hevesle bebeklerini emzirmek isterler. Memeden süt salgılanmasının nasıl olduğu fazlası ile merak edilir.

– Emme uyarıları buradaki ilk noktadır. Çünkü bebek emmek istedikçe emzirme refleksi tetiklenecek, meme süt üretimini artıracaktır. Yani bebeği emzirmeye başlamak ve reaksiyon almak çok önemlidir.

– Memede alveoller (süt salgılama hücre kümelerinden oluşan keseler) bulunur.

– Prolaktin hormonu bu hücrelere etki ederek sütün salınımını gerçekleştirir.

– Alveol çevrelerinde kasılınca sütün meme ucuna doğru yol almasını sağlayan bazı kas hücreleri yer alır. Oksitosin hormonu da bu kas hücrelerine etki ederek kasılmayı sağlar.

– Küçük kanallar ve tüpler sütün dışarı taşınmasını sağlar. Memenin dış kısmında siyah ve koyu renkli kısma areola denmektedir. Bu alanda tüp ve kanallar yer alır.

– Emme işlemi başlayınca Prolaktin hormonu uyarılır. Ardından süt oluşmaya başlar ve alveollerin etrafındaki kas hücreleri kasılırlar. Buradaki süt meme ucuna getirilir ve bebeğe ulaşır.

– Bebek ne kadar çok emerse anne o kadar çok süt üretir.

Annenin sağlıklı olması, doğru şekilde beslenmesi ve uzman doktorların tavsiyelerine uygun şekilde yaşamını sürdürmesi hem süt miktarını, hem de süt kalitesini artıracaktır. Bebeğin emme isteği ile beraber doğru bir bebek beslenmesi de sağlanır. Zaten sütün oluşumundan annenin bebeğini emzirmesine kadar olan sürecin bu denli basit halde yaşanması da annelerin kolay şekilde emzirmelerini sağlarken, psikolojik anlamda iyi ve güzel duygular beslemek şarttır. Bunun ardından daha iyi bir süt salınımı oluşur.

Buradaki en önemli nokta ise şudur ki, anneler bebeklerini en sağlıklı ve en düzgün şekilde beslemek için yalnızca anne sütüne yönelirler. Bebek 6 ayı devirdikten sonra süt emme durumu azalmaya başlar. Aslında ilk 2 yıl anne sütü tavsiye edilse de bebek emmek istemeyince yapacak bir şey kalmayabilir. Fakat annelerin her fırsatta anne sütünün ne kadar önemli olduğunu bilmeleri gerekir. Bebekler büyüdükleri zaman anne sütü alamazlar, ancak ilk doğdukları anlardan sonra birkaç ay bu mucizevi besinden yararlanırlar. Bu nedenle de en kaliteli, en iyi şekilde anne sütünün oluşumu sağlanmalı ve bebeğin de doğru bir biçimde ve yeteri kadar emmesi sağlanmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git