En Önemli 6 Hormonal Dengesizlik Belirtisi

En Önemli 6 Hormonal Dengesizlik Belirtisi
3 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.012 kez okundu.

Bedenimizdeki hormonal dengesizlik genellikle sağlığımızı ciddi şekilde etkileyebilecek olan öfke ve hayal kırıklığı gibi bazı olumsuz duygularımızın ana sebebidir. Bedeninizdeki hormon dengesi stres, gebelik, yaşam tarzı değişiklikleri ve haplar ile değişiklik gösterebilmektedir. Ancak birçok insan, bu gibi sorunlarının tamamının hormonal dengesizliklerden ötürü olduğunun farkında değildir. Bu gibi durumların sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri vardır ki bu yüzden hormonal dengesizlik belirtilerini vaktinde anlayabilmeniz oldukça önemlidir. İşte en yaygın olan 6 belirti:

Yorgunluk

Sürekli olarak yorgun hissetmek genellikle anormal derecede yüksek olan kortizol seviyelerinden ötürüdür.

Açlık

Sürekli olarak aç hissetmek de yaygın belirtiler arasındadır ancak anlık açlık hissiniz (özellikle de tatlı aşermeleriniz), iştahınızı kontrol eden ghrelin adlı hormon miktarının artmasından kaynaklıdır.

Libido Eksikliği

Kadınlarda, hormonal dengesizlik kuru cinsel organ dahil olmak üzere libido kaybına da neden olmaktadır.

Kilo Alma

Eğer aniden, herhangi bir sebep olmadan kilo almaya başladıysanız, hormonal dengesizliğiniz olabilir. Eğer bedeninizdeki hormon seviyeleriniz normal ise, metabolizmamız kilomuzu kontrol eder. Ancak bu düzeylerde oluşan bir dengesizlik sayesinde bedenimiz etkin bir şekilde yağ depolayamaz ve bunun sonucunda kilo almaya karşı olan direncimiz azalır ve bazı kritik bölgelerde yağ birikmeye başlar.

Ruh Hali Dalgalanmaları

Hormonal dengesizlik sürekli olarak ruh hali dalgalanmalarına neden olabilir. Menopoz döneminde yaşanılanlar gibi bir an üzgün iken, bir an mutlu olabilirsiniz.

Uykusuzluk

Hormonal dengesizlik uyku düzeninizi de etkiler ve uykusuzluğunuzun sebebi olabilir. Geceleri terlemelere neden olabilir ve artan kortizol seviyeleriniz, geceleri uyusanız bile dinlenememenize neden olabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git